Entuzjastyczne przyjęcie słuchowiska

"Radio za żelazną kurtyną" - Radio Kraków

Entuzjastycznie przyjęte przez publiczność w Studiu im. Romany Bobrowskiej, przez słuchaczy Radia Kraków i samą autorkę - słuchowisko "Radio za żelazną kurtyną", którego premiera miała miejsce w piątkowy wieczór, zaskoczyło i poruszyło.

W słuchowisku na podstawie rozdziału "Radio" z książki Anne Applebaum "Za żelazną kurtną", w sposób nowatorski i bardzo nietypowy zrelacjonowana została historia powojennego radia, będąca poruszającą historią manipulacji, siły propagandy i dramatycznych ludzkich wyborów.

To było przedsięwzięcie niezwykłe pod każdym względem. I równocześnie karkołomne - podsumowuje Marcin Pulit, Prezes - Redaktor Naczelny Radia Kraków. - z jednej strony popularnonaukowy tekst Anne Applebaum naszpikowany faktami i datami, z drugiej język słuchowiska, operujący obrazami i emocjami. Biorąc pod uwagę efekt, reakcje publiczności i słuchaczy mogę śmiało powiedzieć, że po raz kolejny w Radiu Kraków pokazaliśmy, że warto podejmować wyzwania i ze słuchowisko może być formą bardzo współczesną i atrakcyjną dla odbiorcy.

Słuchowisko zaskoczyło także samą autorkę książki "Za żelazną kurtyną", która była gościem specjalnym piątkowej premiery. "Nigdy nie słyszałam moich słów przedstawionych tak twórczo" - w rozmowie z Martą Szostkiewicz na gorąco swoimi wrażeniami dzieliła się Anne Applebaum. W rozmowie, która miała miejsce tuż po premierze, Anne Applebaum opowiadała m.in. o roli radia w kształtowaniu powojennej rzeczywistości, o żmudnym zbieraniu materiałów do książki w archiwach polskich, niemieckich i węgierskich i o tym, kiedy tak naprawdę podjęta została decyzja o zapadnięciu żelaznej kurtyny.

Joanna Jopek
Didaskalia
29 października 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia