Evviva l'arte

Teatr Collegium Nobilium Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza

W cyklu Evviva l’arte gościem specjalnym będzie Jan Englert w dniu 10 czerwca, godz. 19.00. Cykl poprowadzi Rafał Sławoń w Teatrze Collegium Nobilium, wstęp wolny.

„Teatr powinien stać po stronie człowieka i wyzwalać zdolność ujrzenia prawdy o rzeczywistości, którą współtworzą ludzie."

„ (...) bodaj najistotniejszy jest dziś fakt, że w teatrze można obcować z żywą sztuką, oglądać żywych artystów. W dobie dominacji kina, telewizji, a przede wszystkim Internetu, cyfrowych multimediów i mediów (często tylko z nazwy) „społecznościowych" – jest to fakt nie do przecenienia. Teatr to szansa nawiązania autentycznej więzi międzyludzkiej i poczucie przynależności do zbudowanej ad hoc wspólnoty."

„Tak jak słowem można napisać wiersz, reportaż, bajkę czy filozoficzny traktat, tak samo teatrem można opowiadać w różny sposób o rzeczywistości, w której żyjemy."

Między innymi takie opinie wyrazili dyrektorzy polskich scen w odpowiedzi na pytanie "jaką rolę dziś powinien pełnić teatr w życiu społeczno-kulturalnym?" w ankiecie przygotowanej przez Instytut Teatralny na 250-lecie teatru publicznego w Polsce.

Jan Englert, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie - wybitny aktor, reżyser, pedagog, długoletni rektor warszawskiej PWST - będzie gościem ostatniej w tym sezonie edycji projektu Evviva l'arte. Jest jedną z osób najbardziej predestynowanych do tego, by mówić o roli współczesnego teatru zespołowego, repertuarowego, publicznego; o tym, jak ten teatr zdobywa dziś publiczność, co dlań znaczy słowo "misja"; jaka jest kondycja polskiej sceny narodowej w 250-lecie jej urodzin. Jan Englert przyjął zaproszenie do takiej rozmowy.

Przed nim w ramach Evviva l'arte wystpili między innymi: Eustachy Rylski i Jacek Dehnel, Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Joanna Szczepkowska i Jacek Hugo Bader, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Filip Bajon i Andrzej Seweryn, Anda Rottenberg i Agata Tuszyńska, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Jan Komasa i Greg Zgliński, Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Kazimierz Orłoś i Maciej Orłoś, Maja Komorowska i ksiądz Andrzej Luter oraz Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Julia Hartwig, prof. Jerzy Bralczyk, Wojciech Ochman

Natalia Adaszyńska
Materiał Teatru
9 czerwca 2015
Portrety
Jan Englert

Książka tygodnia

Musical nieznany. Polskie inscenizacje musicalowe w latach 1961-1986
Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
Grzegorz Lewandowski

Trailer tygodnia