Festiwal Barokowe inspiracje

Festiwal "Barokowe Eksploracje" - Szczawnica

Będą cztery wyjątkowe wydarzenia muzyczne, w tym polska premiera opery Jana Karefa Loosa - tak zapowiada się tegoroczna edycja Festiwalu "Barakowe Eksploracje" w Szczawnicy.

Tegoroczną edycję festiwalu organizujemy w trudnym czasie, trochę na przekór niepewności i chaosowi próbującemu ogarniać naszą rzeczywistość, kiedy właśnie głód piękna, autentycznego przekazu oraz wspólnego tworzenia ponad podziałami i granicami daje o sobie znać szczególnie mocno - tłumaczy Agnieszka Żarska, dyrektor artystyczna Festiwalu "Barokowe Eksploracje". - Mamy nadzieję, że okoliczności pozwolą nam na zrealizowanie naszych międzynarodowych przedsięwzięć i podzielenie się z publicznością wspaniałą muzyką w świetnych interpretacjach - dodaje.

W programie festiwalu znajdą się cztery wydarzenia, zaplanowane na wybrane terminy sierpniowe i wrześniowe. Już tradycyjnie nie zabraknie polskiej premiery dzieła operowego. W tym roku będzie to jednoaktówka Jan Karcla Loosa pt: „Opera bohemica de camino..." - wystawiona w wersji półscenicznej. W ramach tego samego wydarzenia będzie można też zobaczyć słynną operę buffa „La serva padrona" G.B. Pergolcsiego w wykonaniu zaprzyjaźnionych z festiwalem muzyków z Pragi czeskiej pod dyrekcją Marka Stryncla.

Kolejnym wydarzeniem będzie koncert dedykowany włoskim kantatom pt.: „Amore e odio" w interpretacji artystek związanych z warszawskim środowiskiem barokowym - mezzosopranistki Anny Radziejewskiej, klawesynistki Lilianny Stawarz oraz wiolonczelistki Anny Cierpisz.

Na wrzesień organizatorzy zaplanowali dwa koncerty oratoryjno-kantatowe w wykonaniu międzynarodowego Baroque Collegium 1685 - chóru i orkiestry, które poprowadzi Agnieszka Żarska. Pierwszy z koncertów prezentować będzie wybrane kantaty (ana Sebastiana Bacha, a drugi, będący jednocześnie finałem tegorocznej edycji, zawierać będzie dzieła GE Haendla, G.P Telemanna oraz grand motet M.R, Delalandego. Wśród solistów pojawią się artyści o międzynarodowej renomie - Olga Pasiecznik oraz Peter Kooij.

Uwaga, wydarzenia są organizowane zgodnie z aktualnymi zaleceniami sanitarnymi. Liczba miejsc ograniczona. Bezpłatne wejściówki na koncerty w Dworku Gościnnym do odbioru w butiku I love Szczawnica na placu Dietla. Rezerwacja pod nr tel. 519 067 681.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny oraz Musica Florea, współorganizatorem: Pieniny SPA Resort i Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Festiwal został dofinansowany ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Wsparcia udzieliło również Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej oraz Pieniński Bank Spółdzielczy.

(Ad.)
(-)
20 sierpnia 2020

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia