Festiwal dla wszystkich

3. Inwazja barbarzyńców - Inny Festiwal

Tegoroczna "Inwazja barbarzyńców" zaczaruje dźwiękiem, zaskoczy niezwykłą animacją, odkryje nieodkryte, a przede wszystkim poruszy teatralnie - zapewnia Fundacja Barak Kultury - organizator festiwalu "Inwazja barbarzyńców - Inny festiwal". Projekt odbędzie się po raz trzeci między 15 a 20 kwietnia w Poznaniu oraz 10 maja w Berlinie.

Festiwal poprzez różne formy artystyczne i edukacyjne porusza temat odmienności, która może przybierać różne formy związane z kulturą, językiem, pochodzeniem, wiekiem, płcią. Dzięki oryginalnemu połączeniu: spotkań, dyskusji, pokazów filmowych, performanców, warsztatów i nowatorskich koncertów podejmuje próbę nowego spojrzenia na relację z Innym.

Festiwal otworzy międzynarodowa koprodukcja "Imagine", mająca światową premierę na festiwalu w Toronto i wyróżniona Nagrodą za Najlepszą Reżyserię oraz Nagrodą Publiczności Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2012. Film "Imagine" opowiada o ludziach niewidomych, przebywających w lizbońskiej klinice. Następnie widzowie będą mogli obejrzeć w Pawilonie Nowa Gazownia Heinza Cibulkę, członka legendarnych akcjonistów wiedeńskich, który zaprezentuje performance "Digital-Kompost" zainspirowany codziennością egzystencji. Artysta użyje organicznych materiałów, tworząc poetycką rzeźbę zharmonizowaną z muzyką graną na żywo. Wieczór zakończy spektakl "Szrot" Ba-Ku teatr, który artystycznie zinterpretuje przestrzeń wykluczenia, jaką jest złomowisko - miejsce gromadzenia odpadków cywilizacji. Amatorzy akcji teatralnych odgrywających się mieście będą mieli szansę przez cały czas trwania festiwalu na spotkanie "Wędrującej boi", mobilnej rzeźby stworzonej przez niemiecką grupę artystyczną Urban Art, służącą oznaczaniu miejsc związanych z uśpioną historią.

 Wtorek zapoczątkuje wernisaż wystawy Magdaleny Frey, austriackiej artystki, tworzącej kolaże fotograficzne, pokazujące kobiety różnych kultur i ich uwikłanie w społeczne role i stereotypy. Następnie w Teatrze Ósmego Dnia zostanie pokazany premierowy spektakl Teatru Wiem, Kiedy Nie Mogę "Uwagi przeróżne i nie tylko, zresztą", który powstał podczas zajęć arteterapii. Kolejnym punktem programu będzie "najbardziej ludzki film" (miesięcznik "Kino") "Moja ulica" w reż. Marcina Latałło, pokazujący historię wielopokoleniowej łódzkiej rodziny robotniczej.

 Wydarzeniem festiwalu będzie polska premiera amerykańskiej animacji "It's such a beautiful day" w reżyserii Dona Hertzfeldta przedstawiająca pozornie zwyczajne życie Billa zmagającego się z własną psychiką. Krótkometrażowe animacje, składające się na film, zdobyły wiele nagród m.in. nagrodę w Sundance (2006). Sam reżyser był nominowany w 2001 do Oskara, w swoim dorobku artystycznym zdobył ponad 200 nagród. Środę zakończy panel, którego celem jest przybliżenie świata widzianego oczami osób z diagnozą choroby psychicznej. O stereotypach i doświadczeniu w leczeniu osób chorych opowiedzą m.in. : Andrzej Kobus - psychiatra, Pola Markowicz - psychoterapeutka.

 W czwartek w Galerii Arsenał odbędzie się projekcja filmu Darii Kołackiej "Twarzą w twarz z Verą Isler" oraz spotkanie z bohaterką filmu - szwajcarską fotografką zainteresowaną tym, co społecznie odrzucone, w tym osobami starszymi i grupami mniejszości seksualnych. Następnym punktem programu będzie premiera happeningu "Teorie wywrotowe" zainspirowanego antologią o tym samym tytule wydanym pod redakcją Agnieszki Gajewskiej. Słowno-muzyczna forma działania nada odświeżający koloryt awangardowym interpretacjom współczesnej kultury (gender, queer, sexual, trans-). Wyjątkowość projektu podkreśla udział tłumaczy tekstów antologii, dopełnionych muzyką improwizowaną na żywo przez DJ-a.

 O tym jak choroba może z jednej strony wykluczyć z życia społecznego, z drugiej dać inspirację literacką pokaże postać odkrywanego stopniowo wybitnego pisarza Maxa Blechera. Z Claudiu Komartinem, opiekunem twórczości "rumuńskiego Schulza" - spotkanie poprowadzi Dariusz Sośnicki. Kolejną propozycją piątkowego wieczoru będzie wernisaż wystawy "Kombinat" Małgorzaty Dmitruk łączący Inwazję barbarzyńców z festiwalem komiksu Ligatura Wystawa "Kombinat" to nowatorskie podejście do komiksu i wykorzystywanej w nim narracji.

Nowym elementem Inwazji barbarzyńców będzie sekcja przeznaczona dla  najmłodszych. Przez wszystkie dni festiwalu w  poznańskich świetlicach socjoterapeutycznych i w przedszkolach odbywać się będą warsztaty artystyczne, a  w sobotę organizatorzy zapraszają dzieci w wieku 3 – 6 lat na „Kulu-lu-lu”  - interaktywny performance muzyczny,  który przez zabawę zaprasza do odkrywania „Inności”.  Kolejnym punktem będzie pokaz filmu „Ja kocham”, który opowiada o prawie do miłości ludzi z dysfunkcją intelektualną, fabuła powstała w trakcie warsztatów prowadzonych przez Stowarzyszenie Na Tak. Poznańska część festiwalu zakończy się akcją muzyczną “Transcontinental train”, łączącą wszystkie wątki festiwalowe.  Wyimaginowany pociąg przeniesie widzów z kontynentu na kontynent, dając możliwość wsłuchania się w brzmienia  dźwięków żyjących tam ludzi.

Tegoroczna „Inwazja barbarzyńców” będzie miała swój epilog w Berlinie. W stolicy Niemiec zostaną pokazane performance wyprodukowane przez  Fundację Barak Kultury: „Krajan” Dominika Złotkowskiego, zaczynający się od prowokacyjnej interakcji z widzami oraz „Uziemienie” – Łukasza Trusewicza, w którym aktor balansujący na granicy ryzyka - zadaje fundamentalne pytanie o granice ludzkiej odporności w sytuacji ekstremalnego zagrożenia. Berlińską część Inwazji barbarzyńców zamknie improwizowany, elektroniczny set Rafała Zapały łączący w sobie człowieka, maszynę oraz program. Leżąc wygodnie na matach, będzie można się wsłuchać w interesujące brzmienie, uzyskane dzięki użyciu nieprzewidywalnego syntetyzatora Putney z 1969 roku.

Festiwal w całości tłumaczony jest na j.migowy.

(-)
Mateirał Organizatora
16 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...