Festiwal im.Kiepury od soboty

48. Festiwal im. Jana Kiepury

Najbardziej znane przeboje muzyki operetkowej, operowej oraz musicalowej w wykonaniu wybitnych artystów m.in. Małgorzaty Walewskiej, będzie można usłyszeć podczas rozpoczynającego się 9 sierpnia 48. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.

Jak zapowiadają organizatorzy, w tym roku festiwalową publiczność czeka kilka nowości. Codziennie o godz. 12.00 w godzinie hejnału jeden z zaproszonych tenorów zaśpiewa w muszli koncertowej przy zdrojowym deptaku arię z repertuaru Jana Kiepury. Miłośnicy muzyki klasycznej będą mieli okazję do codziennych spotkań z artystami krynickiego festiwalu w klubie festiwalowym w starym domu zdrojowym.

Program festiwalu uzupełnią koncerty w krynickich kościołach oraz pokazy multimedialne w sali starego domu zdrojowego, gdzie będą prezentowane znane i atrakcyjne rejestracje koncertów i oper m.in. będzie odtworzony koncert z udziałem Mariusza Kwietnia z koncertu "Arie oper świata", który odbył się dwa lata temu w Krakowie.

Burmistrz Krynicy Dariusz Reśko zapowiedział, że począwszy od tego roku festiwal będzie współtworzony przez Operę Krakowską. Wcześniej przez prawie 30 lat do 2012 r. dyrektorem artystycznym festiwalu był znawca muzyki i dziennikarz Bogusław Kaczyński.

- Festiwal zmienia się. Uznaliśmy, że najwyższy czas, aby związać się z Operą Krakowską. Jestem przekonany, że pod merytoryczną opieką opery nasz festiwal będzie się dobrze rozwijał. Kraków to kulturalna stolica Polski, więc uznaliśmy, że w wydaniu festiwalowym Kraków i Krynica to będzie świetny mariaż - powiedział burmistrz Reśko.

- Staraliśmy się, by w programie tegorocznego festiwalu była okazja do spotkania z największymi twórcami, a w repertuarze była duża różnorodność. Jestem szczęśliwy, że Małgorzata Walewska przyjęła propozycję udziału w tym festiwalu i zagra przepiękny koncert z udziałem harfy - powiedział dyrektor Opery Krakowskiej Bogusław Nowak.

Podczas festiwalu odbędzie się kurs mistrzowski, który poprowadzi wybitna śpiewaczka Małgorzata Walewska. - Swoją osobowością śpiewaczka wypełni nie tylko przestrzenie festiwalowe, ale artystka weźmie też udział w wydarzeniach wokół tego festiwalu - stwierdził Nowak.

Podczas koncertu inauguracyjnego zagra Orkiestra Zdrojowa pod dyrekcją Mieczysława Smydy. - Będzie to koncert atrakcyjny nie tylko pod względem muzycznym, ale i pod względem emocjonalnym - będzie to koncert z rumieńcami - zaznaczył dyrektor opery. W koncercie wezmą udział soliści opery krakowskiej m.in. Katarzyna Oleś-Blacha, Iwona Socha, Adam Sobierajski i Adam Zdunikowski.

Atrakcyjnie zapowiada się koncert piosenek z epoki międzywojnia, zatytułowany "Powróćmy jak za dawnych lat", z udziałem Bożeny Zawiślak-Dolny i jej córki Katarzyny oraz ulubieńca festiwalowej publiczności Jacka Wójcickiego. Zagra Krakowska Młoda Filharmonia pod dyrekcją Tomasza Chmiela.

Równie ciekawie zapowiada się koncert zatytułowany "Musicalove", którego treścią będą największe przeboje musicalowe w wykonaniu teatru Rampa z Warszawy. - Będzie to spektakl pełen wrażeń nie tylko muzycznych, ale i wizualnych - zapewniał Nowak.

Gospodarzem koncertu finałowego 16 sierpnia zatytułowanego "Według Pucciniego" będzie dyrektor teatrów operowych Sławomir Pietras, a w gronie wykonawców są Mariusz Godlewski, Katarzyna Oleś - Blacha, Ewa Vesin, Tomasz Kuk i Pablo Tolstoy. Koncertowi towarzyszyć będzie orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Festiwal im. Jana Kiepury odbywa się w Krynicy-Zdroju od 1967 roku. Twórcą festiwalu jest Stefan Półchłopek, który chciał upamiętnić życie i twórczość wielkiego tenora.

Urodzony w 1902 r. w Sosnowcu Jan Kiepura to jeden z najznakomitszych polskich tenorów i aktor. Występował na największych scenach operowych na świecie: Operze Wiedeńskiej, Lwowskiej, Berlińskiej, Paryskiej, La Scali w Mediolanie, Royal Albert Hall, a także nowojorskiej Metropolitan Opera. Zagrał w 39 filmach. Kiepura w latach trzydziestych wybudował w Krynicy najbardziej luksusowy wówczas w uzdrowisku hotel - willę Patrię.

Jan Kiepura zmarł nagle w 1966 r. w Harrison koło Nowego Yorku. Jego prochy zostały przywiezione do kraju i złożone w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach.

(-)
(PAP)
4 sierpnia 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia