Festiwal Kontakt rusza "Procesem" Kafki

19. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt

Spektakle w reżyserii Petera Brooka, Christopha Marthalera, Joëla Pommerata, Ivo van Hove\'a, Erica Lacascade\'a, Harisa Pašovića, Jana Klaty tworzą program 19. edycji festiwalu teatralnego Kontakt, który rozpoczyna się dziś w Toruniu.

Festiwal zainauguruje "Proces" Kafki w wykonaniu Teatru Kameralnego z Pragi. Przedstawienie Dušana Davida Par~zka oparte jest na kanonie teatru minimalistycznego. Dramatyczne napięcie spektaklu buduje intensywna gra aktorska. "Proces" nowego pokolenia trzydziestolatków jest kolejnym dowodem potwierdzającym aktualność przedstawionej przez Kafkę diagnozy społecznej - człowiek ginie w masie i w sieci niezrozumiałych zakazów, a po daremnej próbie obrony na swoim "procesie" nie ma innego wyjścia, jak pogodzić się z losem. 

W sobotę zobaczymy również "Głos człowieczy" na podstawie tekstu Jeana Cocteau. Spektakl wyreżyserował Ivo van Hove w swoim teatrze Toneelgroep Amsterdam. To 75-minutowy monodram. Cocteau stworzył w tekście niecodzienną - dla jemu współczesnych - sytuację. Na scenie jest tylko kobieta. Dzwoni do mężczyzny, który porzucił ją, by ożenić się z inną. Bohaterka komunikuje się z byłym partnerem za pomocą telefonu - artysta w ten sposób skonfrontował nasze pragnienia o międzyludzkiej komunikacji z rzeczywistością. Ivo van Hove mówi, że robi "teatr psychologiczny". Jego spektakle podziwiała już publiczność m.in. Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu, Biennale w Wenecji, sukcesy odnosił również w Stanach Zjednoczonych. 

W niedzielę odbędzie się pierwszy spektakl na podstawie tekstu Władimira Sorokina - rosyjskiego pisarza, który jest specjalnym gościem festiwalu. Teatr Praktika z Moskwy zaprezentuje "Kapitał" w reżyserii Edwarda Bojakowa. W sztuce Sorokin spełnia powszechne zapotrzebowanie społeczne i tworzy pozytywny i pełen cierpienia obraz biznesmena oligarchy. Bohaterami są menedżerowie potężnego holdingu - to ci, którzy dziś potencjalnie mogą spodziewać się losu Chodorkowskiego, wtrąconego do więzienia. 

Christoph Marthaler to jedna z ikon współczesnego teatru. Szwajcar jest laureatem Europejskiej Nagrody Teatralnej. W niedzielę w Operze Nova w Bydgoszczy poznamy jego "Muszkę owocową". Tekst składa się głównie z fragmentów literatury popularnonaukowej, ale nie zabraknie również fragmentów ze Stendhala i Wiliama Blake\'a. Scenografię zaprojektowała Anna Viebrock. Akcja dzieje się w laboratorium biochemicznym, jednak zamiast genów naukowcy badają miłość. 

Festiwal odbywa się w formule konkursu. Międzynarodowe jury przyzna trzy główne nagrody. Wskaże ponadto zwycięzcę w takich kategoriach jak m.in. reżyseria, scenografia, młody twórca festiwalu, aktor, aktorka, oprawa dźwiękowa, oprawa plastyczna, oryginalna formuła teatru. "Gazeta Wyborcza" nagrodzi najlepszą męską kreację aktorską. Werdykt jury poznamy 29 maja.

Marceli Sulecki, Grzegorz Giedrys
Gazeta Wyborcza Toruń
23 maja 2009

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...