Festiwal Królewskie Arkady Sztuki

IV Królewskie Arkady Sztuki

Festiwal, organizowany na Zamku Królewskim od 2010 roku, to inderdyscyplinarny projekt, łączący teatr, taniec i muzykę. Artyści prezentują swoje programy w Ogrodzie Dolnym Zamku Królewskiego.

- W odróżnieniu od wcześniejszych lat, w tym roku, nasz festiwal potrwa niestety cztery, a nie sześć tygodni - powiedział podczas środowej konferencji prasowej na Zamku Królewskim w Warszawie autor projektu i dyrektor festiwalu Tomasz Taraszkiewicz. - Jesteśmy szczęśliwi, że pomimo tego rozpoczniemy w sobotę festiwal, mając nadzieję, że kolejne jego edycje będą trwały nieco dłużej - dodał.

Tegoroczną edycję imprezy otworzy w sobotę, 10 sierpnia, wieczór z teatrem pantomimy Mimo, który wystąpi ze spektaklem "Przedwczorajsze historie" w reżyserii Bartłomieja Ostapczuka. "Przedwczorajsze historie" są próbą zachowania w pamięci fragmentów świata, który ocalał na pożółkłych fotografiach (...) Spektakl jest opowieścią o tych chwilach, które pomimo upływu lat nadal silnie tkwią w pamięci naszych bliskich, a dzięki nim w nas samych - opisują swoje przedstawienie artyści z Mimo.

Następnego dnia odbędzie się wieczór z kwartetem smyczkowym, Atom String Quartet. W skład grupy wchodzą: Dawid Lubowicz (skrzypce), Michał Zaborski (altówka), Krzysztof Lenczowski (wiolonczela). - Atom String Quartet zmienił nieco skład, z czego publiczność powinna się cieszyć: do zespołu dołączył jeden z najbardziej utalentowanych skrzypków jazzowych młodego pokolenia, Adam Bałdych, nominowany do nagrody Fryderyka w kategorii jazzowego muzyka roku - zapowiadał koncert Andrzej Mrowiec, dyrektor Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. W programie koncertu znalazły się kompozycje własne członków grupy, inspirowane motywami góralskimi a także utwory jednego z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych, Krzysztofa Komedy.

17 sierpnia wystawiona zostanie sztuka "Wesele" w wykonaniu Teatru Makata w reżyserii Wiktora Wiktorczyka, a na niedzielę, 18 sierpnia zaplanowano koncert muzyki jazzowej. Wystąpi kwartet Globetrotters w składzie: Bernard Maseli (wibrafon), Kuba Badach (wokal), Jerzy Główczewski (saksofon, flet), Nippy Noya (perkusja). W programie znalazły się kompozycje Bernarda Maselego oraz inne utwory, autorstwa członków zespołu.

Wieczór 24 sierpnia festiwalowa publiczność spędzi z katowickim Teatrem Gry i Ludzie, który wystawi spektakl "Mistrz" w reżyserii Macieja Gońca. 25 sierpnia odbędzie się recital fortepianowy ormiańskiego muzyka Hayka Malikyana. W programie koncertu znalazły się kompozycje wybitnych armeńskich kompozytorów, m.in. Lazara Saryana, Harutina Dellaliana i Arno Babajaniana. W repertuarze znajdą się także utwory Witolda Lutosławskiego i Mikołaja Henryka Góreckiego.

- Ten koncert powinien być dla wszystkich bardzo ciekawy. Będzie to okazja do poznania muzyki ormiańskiej, tym bardziej, że w tym roku przypada setna rocznica najsłynniejszego kompozytora z tego kraju, Arama Khachaturiana - podkreślił Taraszkiewicz. 31 sierpnia wystąpi Teatr Adama Walnego z Ryglic w spektaklu "Dyktator" [na zdjęciu].

Festiwal zakończy 1 września koncert Orkiestry Warsaw Camerata, pod batutą Pawła Kosa-Nowickiego i z udziałem skrzypaczki Katarzyny Dudy. W programie kompozycje Josepha Haydna, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Andrzeja Kurylewicza.

(PAP)
(PAP)
9 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia