Festiwal nie tylko teatralny

26. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej

XXVI Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej to nie tylko świetne spektakle z kraju i zagranicy. To również szereg imprez towarzyszących, a wśród nich wystawy, seminarium, pokaz filmu i warsztaty.

Już pierwszego dnia Festiwalu w Galerii Bielskiej BWA o godz. 1500 odbędzie się wernisaż wystawy lalek i scenografii Teatru Lalek Banialuka ze spektakli zrealizowanych w ostatniej dekadzie. Również podczas Festiwalu w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz będzie można zobaczyć prace studentów pierwszego, drugiego i trzeciego roku Katedry Scenografii Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uczelnia współpracuje z Państwową Wyższą Szkołą Teatralną oraz Akademią Muzyczną, dzięki czemu studenci ASP wykonują już w trakcie lat nauki swoje pierwsze teatralne scenografie. Efektem ich pracy są plansze, makiety, kostiumy oraz lalki prezentowane na wystawie.

W piątek 23 maja zapraszamy instruktorów teatralnych, pedagogów, artystów, terapeutów oraz wszystkich związanych z szeroko pojętym amatorskim ruchem teatralnym na seminarium zatytułowane Lalki w teatrze – komunikacja poza słowem. Moderatorką dyskusji o bogactwie ekspresji niewerbalnej w świecie obrazów i przedmiotów będzie Agnieszka Szymańska z Instytutu Teatralnego. Seminarium, które odbędzie się o godz. 1330 w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz poprzedzi prezentacja widowiska Dwugłowe potwory w wykonaniu amatorskiej grupy Teatr Grodzki Junior działającej pod opieką artystyczną Marii Schejbal. Zespół działa przy Bielskim Stowarzyszeniu Artystycznym Teatr Grodzki od 2003 roku, wykorzystując w sposób niezwykle twórczy potencjał tkwiący w języku migowym.

24 maja w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz zaprezentowane zostanie nagranie ostatniego spektaklu Hoichi Okamoto – japońskiego mistrza teatru lalek, który wcześniej kilkakrotnie gościł na bielskim festiwalu. Film Wena Seiki Watanabe miał premierę w 2011 roku w Japonii, rok po śmierci artysty. Twórca teatru Dondoro na przestrzeni lat stworzył własny, szczególny styl, inspirowany w znacznej mierze tradycyjnym teatrem bunraku, nō i kabuki. To, co tradycyjne łączył na scenie z nowoczesnymi technikami animacji, tworząc wyjątkowe spektakle. Bielski Festiwal łączy w swoim programie spektakle z prezentacją filmową, praktykę z teorią, scenę teatralną z przestrzenią galerii. Dzięki temu każdy kolejny dzień festiwalowy przynosi ciekawe urozmaicenie.

Na wystawy, seminarium i na prezentację filmu Wena obowiązuje wstęp wolny.

(-)
Materiały Organizatora
23 maja 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia