Festiwal od soboty

14. Festiwal Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona"

Kilkanaście spektakli, opartych na sztukach współczesnych dramaturgów, będą mogli obejrzeć widzowie XIV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona". Impreza potrwa od soboty do przyszłej niedzieli w Zabrzu.

To jedyny tematyczny festiwal w Polsce, przedstawiający inscenizacje dramaturgii współczesnej. Realizacje sceniczne dramatów, powstałych po 1989 roku, ukazujących człowieka w szerokim kontekście - socjologicznym, obyczajowym, religijnym i politycznym, będą zaprezentowane w większości na scenach Teatru Nowego w Zabrzu oraz w ponadstuletnim budynku dawnej pływalni wybudowanej przez hutę "Donnersmarck", gdzie dziś mieści się galeria i restauracja.

Festiwal ma charakter konkursowy. W skład jury wchodzą: Lech Raczak, Ingmar Villqist oraz Łukasz Drewniak. Oceniający przyznają nagrody indywidualne za twórczy wkład w realizację dramatu współczesnego na scenach polskich. Laureatami mogą być wszyscy twórcy widowiska teatralnego: reżyserzy, aktorzy, scenografowie, kompozytorzy, choreografowie.

Jury przyznaje też honorową Nagrodę im. Stanisława Bieniasza - dramaturga, reżysera, pomysłodawcy festiwalu - najlepszemu dramatopisarzowi. Dodatkowo przyznane będzie Grand Prix - honorowa nagrody publiczności dla najlepszego spektaklu. Pula nagród wynosi 35 tys. zł.

W tegorocznej edycji będzie można zobaczyć spektakle przygotowane przez: Teatr Nowy w Zabrzu, Teatr im. S. Jaracza w Łodzi, Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach, Teatr Współczesny w Szczecinie, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, Scenę Polską Teatru w Czeskim Cieszynie, Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp., Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. A Fredry w Gnieźnie, Teatr TrzyRzecze w Białymstoku oraz młodzieżowy Teatr im. S. Batorego w Chorzowie.

Jak powiedziała sekretarz festiwalu Beata Dąbrowiecka, impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem widzów. - Mimo, że dużo się mówi o (słabej - PAP) kondycji teatrów, to na spektakle przychodzą tłumy. Mamy też sporo wolontariuszy, co jest dla nas bardzo budujące - dodała Dąbrowiecka.

Oprócz spektakli konkursowych w programie festiwalu znajdują się również dyskusje z twórcami przedstawień, warsztaty dramatopisarskie, koncerty, przeglądy spektakli Teatru Telewizji oraz prezentacje miniaturek dramatu przeznaczone dla dzieci.

Festiwal odbywa się w Zabrzu od 2001 r. Co roku uczestniczy w nim ok. 3 tys. widzów. Jego organizatorami są samorząd Zabrza i Teatr Nowy.

(-)
(PAP)
20 października 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia