Festiwal Poezji Krzysztofa Karaska

Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

23 kwietnia na Dużej Scenie Teatru im. Wandy Siemaszkowej odbędzie się Festiwal Poezji Krzysztofa Karaska.

Krzysztof Karasek - poeta, eseista, krytyk literacki. Urodził się 19 lutego 1937 roku w Warszawie, syn artysty plastyka Romana Karaska. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim (filozofię) oraz na Akademii Wychowania Fizycznego (osiągał dobre wyniki w skoku o tyczce). Jego debiut prasowy miał miejsce w roku 1966 na łamach miesięcznika "Poezja". W latach 1967-1971 należał do zespołu redakcyjnego czasopisma "Orientacje". Od 1972 do 1978 pracował w miesięczniku "Nowy Wyraz" (sekretarz redakcji, potem kierownik działu poezji), w latach 1983-1993 w miesięczniku "Literatura", a także w Polskim Radiu (1976-1983, był dyrektorem literackim II Programu). W roku 2008 otrzymał nagrodę Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych "Książka Lata 2008" za tomik poezji "Autostrady i konie". W lutym 2009 został uhonorowany Nagrodą Literacką im. Władysława Reymonta za całokształt twórczości.

Uważany za jednego z wybitniejszych poetów "pokolenia Nowej Fali", czyli twórców debiutujących w drugiej połowie lat 60., dla których pokoleniowym przeżyciem stały się polityczne wydarzenia Marca'68 oraz Grudnia'70 (za współtwórców "Nowej Fali" uważa się Adama Zagajewskiego, Ryszarda Krynickiego, Stanisława Barańczaka, Juliana Kornhausera).

Zbigniew Herbert:
Krzysztof Karasek, najwybitniejszy moim zdaniem poeta "Nowej Fali", która wyrosła w 1968 roku. Jego poezja jest dojrzała, poważna, nośna intelektualnie i świetnie "zrobiona" literacko. Mówiąc językiem sportowym - wyprzedził on o całą długość swoich pokoleniowych przyjaciół. ("Tygodnik Solidarność" 1994, nr 51)

Ryszard Kapuściński:
Jest to poeta wysoce twórczy, poetycko niesłychanie bogaty, o nadzwyczaj odkrywczej i stale ruchliwej wyobraźni. "Kiedy piszesz, życie staje się gęste i intensywne". W tym postulatowym wersie zawiera się klucz do tej poezji - skupiona, zarazem intensywna dociekliwość tajemnicy życia i świata. Karasek obarcza swoją poezję właściwie podstawowym zadaniem filozoficznym - pytaniem o sens bycia, sens świata, sens poezji. Obecność tych wielkich pytań w jego twórczości stanowi o jej znaczeniu i wadze. Stawiam ją wśród najwyższych realizacji współczesnej poezji polskiej, a nawet europejskiej. ("Topos" 2003, nr 3-4)

Krzysztof Karasek jest laureatem Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego - Orfeusz (2012), Nagrody Literackiej m. st. Warszawy za tom "Dziennik Rozbitka" (2013), Warszawskiej Premiery Literackiej za tom wierszy "Słoneczna balia dzieciństwa" (2014). W 2013 r. otrzymał nominację do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

23 kwietnia (środa) 2014 r., godz. 19.03, Duża Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej
Współorganizatorzy - Klub Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Rzeszowie, Sekcja Twórczości Literackiej Uniwersytetu Rzeszowskiego
Gość wieczoru - Krzysztof Karasek
Prowadzenie - dr Stanisław Dłuski, Grzegorz Kociuba
Muzyka - Mateusz Nocek

Wstęp wolny

(-)
Materiał Teatru
23 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...