Festiwal przez cały rok w IMCE

niecodzienny festiwal teatralny w Warszawie

Teatr IMKA jest organizatorem pierwszego prywatnego festiwalu teatralnego "Polska w IMCE. Niecodzienny Festiwal Teatralny". W odróżnieniu od innych festiwali teatralnych,przez cały rok proponuje warszawiakom zróżnicowaną stylistycznie i tematycznie ofertę z całego kraju . Z tych ośrodków i scen, gdzie powstają nowe wartościowe zjawiska, odświeżające polski teatr i dające szansę nowym liderom.

Festiwal zaprezentuje w tym roku m. in. "Ziemię obiecaną" Klaty, "Courtney Love" Strzępki/Demirskiego i "Burzę" Kleczewskiej [na zdjęciu]. W planach jest jeden ze spektakli Wojtka Klemma.

Pierwsze propozycje - "O dobru" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki oraz "Lubiewo" z krakowskiego Teatru Nowego wg bestselerowej książki Michała Witkowskiego spotkały się z żywym odzewem mediów i zainteresowaniem Warszawiaków, którzy szczelnie wypełniali salę IMKI podczas czterech festiwalowych wieczorów.

- Dlatego chcielibyśmy poszerzyć naszą ofertę: zaprezentować również większe i droższe, produkcje firmowane przez najbardziej prestiżowe sceny, w tym prowadzone i współprowadzone przez Ministra Kultury - Narodowy Stary Teatr z Krakowa i Teatr Polski z Wrocławia - mówi Tomasz Karolak, dyrektor Teatru IMKA. - Nasz festiwal powstał spontanicznie, z odruchu serca, dlatego nie udało nam się spełnić administracyjnych warunków aplikacji o publiczne dotacje w 2012 r. IMKA wciąż będzie ponosić maksymalne koszty sprowadzania spektakli i pozyskiwać sponsorów, jednak bez dodatkowych dotacji ministerialnych, które wzmocnią instytucje goszczące na festiwalu realizacja "IMKI w Polsce" nie byłaby możliwa.

- Nowa formuła festiwalu sprawi, że będziemy chcieli pokazać "Ziemię Obiecaną" Jana Klaty oraz "Courtney Love" Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki z Teatru Polskiego we Wrocławiu, "Burzę" Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, a także "Iluzje" Iwana Wyrypajewa ze Starego Teatru w Krakowie z Anną Dymną i Krzysztofem Globiszem albo "Czekając na Turka" Andrzeja Stasiuka z Iwoną Bielską i Janem Peszkiem - powiedział Jacek Cieślak, selekcjoner festiwalu. W pokazy "Burzy" zaangażowany będzie również Instytut Teatralny.

W kwietniu widzowie będą mogli zobaczyć "Braci i siostry" wg Czechowa i Dostojewskiego z Teatru im. Kochanowskiego w Opolu w reżyserii Mai Kleczewskiej. W przedwakacyjnych planach są "Wejście smoka. Trailer" z kreacją Jana Peszka w reżyserii Bartosza Szydłowskiego z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, a także "Wspomnienia polskie" wg Witolda Gombrowicza w inscenizacji Mikołaja Grabowskiego z Teatru im. Kochanowskiego w Radomiu, nagrodzone Grand Prix przez międzynarodowe jury na Festiwalu Gombrowiczowskim.

A już 16 i 17 marcu IMKA zaprasza teatromanów na "Popiełuszkę" w reżyserii Pawła Łysaka z Teatru Polskiego w Bydgoszczy, według najnowszej sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, nagrodzonej w listopadzie 2012 r. Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną.

(-)
Materiał Organizatora
12 marca 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...