Festiwal Szekspirowski członkiem stowarzyszenia EFA!

European Festivals Association

European Festivals Association – Stowarzyszenie Festiwali Europejskich, działające przy Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim.

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku został oficjalnym członkiem European Festivals Association – Stowarzyszenia Festiwali Europejskich, działającego przy Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim. Przyjęcie gdańskiego festiwalu do prestiżowego grona najważniejszych europejskich festiwali nastąpiło 24 listopada 2021 roku, podczas Arts Festivals Summit w Galway (Irlandia) - Europejskiej Stolicy Kultury 2020. W wydarzeniu udział wzięły Agata Grenda, dyrektorka Festiwalu Szekspirowskiego oraz Joanna Śnieżko-Misterek, koordynatorka festiwalu.
Od 2015 roku European Festivals Association przyznaje EFFE Award - Europe for Festivals, Festivals for Europe. Gdański Festiwal Szekspirowski otrzymał ją w 2017. Wraz z Festiwalem Malta są jedynymi polskimi festiwalami mogącymi poszczycić się tą nagrodą.

EFFE Award przyznawana jest za wyjątkowe zaangażowanie festiwali w rozwój kultury oraz społeczności, wyznaczanie trendów i twórcze poszukiwania. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku został doceniony przez stowarzyszenie EFA za rozwijanie współpracy kulturalnej w Europie i na świecie, niezwykle wartościową działalność edukacyjną, a także inicjatywę utworzenia Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich (ESFN), której siedziba znajduje się w Gdańsku. Od 2021 roku, jako pełnoprawny członek, będzie współtworzył tę najstarszą i jedną z największych organizacji festiwali na świecie.

- Bardzo się cieszę, że Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, który jest rozpoznawalną marką w Polsce i Europie, dołączył do tak prężnie działającej organizacji, jaką jest Stowarzyszenie Festiwali Europejskich. – mówi Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Festiwalu Szekspirowskiego. - To zarazem wyróżnienie, jak i wyzwanie dla naszego Festiwalu. Dzięki członkostwu w EFA będziemy mogli – na jeszcze większą, niż dotąd, skalę - rozwijać współpracę z innymi festiwalami w Europie, aplikować wspólnie o granty, wspierać wymianę artystyczną między krajami oraz promować Polskę i Gdańsk na arenie międzynarodowej. To ważny krok dla rozwoju Festiwalu Szekspirowskiego. – dodaje Agata Grenda.

Na zaproszenie stowarzyszenia EFA Agata Grenda dołączyła również do EFA's 70-Years-On Thinking Group - grona 20 liderów festiwali pracującego wspólnie nad programem i najważniejszymi zagadnieniami, z którymi powinno zmierzyć się EFA podczas obchodów swojego 70-lecia, planowego na 2-5 maja 2023 r. w stolicy Armenii, Erewaniu. Polskę reprezentuje w tej grupie również Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny festiwalu Boska Komedia z Krakowa.
__

EFA - European Festivals Association (Stowarzyszenie Festiwali Europejskich) – to międzynarodowa platforma, zrzeszająca największe festiwale, wyróżniające się nie tylko najwyższym poziomem artystycznym, ale także promujące współpracę na szczeblu lokalnym i międzynarodowym, w szczególności prezentujące kulturowe bogactwo Europy. Od kilku lat Stowarzyszenie przyznaje odznaczenia i nagrody EFFE – Label i Award, wspierane przez Komisję Europejską i Parlament UE.

EFA wspiera współpracę artystyczną między festiwalami, oferuje też programy dla nowych menedżerów festiwali oraz artystów. Prowadzone przez stowarzyszenie portale internetowe: https://www.efa-aef.eu/en/home/ oraz https://www.festivalfinder.eu/ są międzynarodowymi hubami, dedykowanymi odbiorcom i organizatorom festiwali europejskich, aktywnie promującymi rozwój turystyki kulturowej i rozwój festiwali artystycznych oraz ich publiczności.

Stowarzyszenie EFA powstało w 1952 roku i reprezentuje obecnie ponad 100 festiwali - muzycznych, tanecznych, teatralnych i multidyscyplinarnych – wraz z narodowymi festiwalami i organizacjami kulturalnymi z blisko 40, głównie europejskich, krajów. Oficjalna siedziba EFA znajduje się w Gandawie, w Belgii. Stowarzyszeniem zarządza Zgromadzenie Ogólne, które spotyka się raz w roku – tym razem jest to Galway w Irlandii – Europejska Stolica Kultury 2020. Obecnym prezydentem jest Jan Briers – dyrektor Flanders Festival w Gandawie. Wiceprezesami są Paul Dujardin – dyrektor generalny Centrum Sztuk Pięknych BOZAR w Brukseli i Herman Schnitzer – dyrektor Festiwalu Południowego Tyrolu merano.meran.
__

EFA Arts Festivals Summit odbywał się w dniach 22 – 24 listopada 2021 roku w Galway w Irlandii. Wzięli w nim udział organizatorzy festiwali w dziedzinie muzyki, teatru, sztuk wizualnych, absolwenci Akademii Festiwalowej (www.thefestivalacademy.eu), EFFE Hubs (krajowe i regionalne punkty kontaktowe EFFE zlokalizowane w 31 krajach), Członkowie Honorowi EFA oraz przedstawiciele miast z ponad 30 krajów. Szczyt EFA odbywa się co roku, w innym kraju, a jego celem jest, bezcenne w obszarze kultury, w szczególności festiwali, nawiązywanie artystycznych i biznesowych relacji oraz rozmowy o rozwoju i wspólnej promocji wydarzeń, a także o nowych relacjach w nowych czasach.

W ciągu 3 dni szczytu w Galway odbyły się prezentacje festiwali, dyskusje z politykami i przedstawicielami biznesu, menadżerami artystów, dyrektorami największych instytucji artystycznych w Europie oraz przedstawicielami Unii Europejskiej.

Arts Festivals Summit 2021 jest współorganizowany przez Stowarzyszenie Irlandzkich Festiwali i Wydarzeń (Association of Irish Festivals and Events - AOIFE), we współpracy z GMIT – Galway-Mayo Institute of Technology, the Nun's Island Theatre, miastem Galway, hrabstwem Galway, Culture Ireland, irlandzkim Departamentem Kultury, Dziedzictwa i Gaeltacht oraz Europejską Stolicą Kultury Galway 2020.
Więcej: https://www.efa-aef.eu/en/initiatives/events/arts-festivals-summit-2021/
__

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku

Organizowany nieprzerwanie od 1997 roku Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest jednym z największych międzynarodowych wydarzeń teatralnych w Europie, jedynym tego typu w Polsce i szeroko rozpoznawalnym w świecie. Jego historia sięga 1993 roku, kiedy Fundacja Theatrum Gedanense zorganizowała pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, przekształcone w Festiwal, z okazji 1000-lecia Miasta Gdańska.
Obecnie Festiwal Szekspirowski odbywa się co roku, latem. Organizowany jest wspólnie przez Fundację oraz Gdański Teatr Szekspirowski i ma na swoim koncie ponad 800 wydarzeń zaprezentowanych przez 225 różnych zespołów teatralnych z ponad 40 krajów – m.in. realizacje takich twórców, jak: Peter Brook, Luk Perceval, Lew Dodin, Eimuntas Nekrosius, Oskaras Korsunovas, Roberto Ciulli, Robert Sturua i wielu innych. Łącznie, podczas dotychczasowych edycji, swoje produkcje pokazało ponad 250 reżyserów z całego świata. Jest on międzynarodową platformą wymiany i dyskusji środowisk, skupionych wokół teatru. Spotkaniem twórców, publiczności, teatrologów i krytyków z całego świata.

Więcej: https://festiwalszekspirowski.pl

Magdalena Hajdysz
Materiał Festiwalu
24 listopada 2021

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...