Festiwal Sztuki Mimu

10. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu w Warszawie

10. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu w Warszawie

Zakończył się X Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu, organizowany corocznie w sierpniu w Teatrze na Woli. Biorą w nim udział pantomimiczne zespoły i soliści z Polski i wielu krajów. Spektaklom towarzyszą warsztaty prowadzone przez mistrzów pantomimy. Przed kilku laty jednym z gości festiwalu był francuski klasyk pantomimy Marcel Marceau, który dał solowy występ i poprowadził warsztaty dla młodzieży.

Zaproszone zespoły reprezentują często styl będący połączeniem formy klasycznej pantomimy z techniką tańca nowoczesnego, teatru ruchu, teatru ulicznego i współczesnej odmiany komedii delFarte. Często mamy nawet do czynienia ze wstawkami słownymi i elementami instalacji wideo. Autorzy prezentowanych spektakli motywują to tym, że klasyczna pantomima nie może wyrazić już złożonych dylematów współczesnego człowieka. Pogląd taki w świetle prezentowanego programu należy uznać za wielce dyskusyjny.

Tegoroczny festiwal otworzył złożony z trzech części spektakl Wrocławskiego Teatru Pantomimy "Osąd", którego tematem jest stosunek człowieka do Sądu Ostatecznego. Autorami tryptyku są trzej znani twórcy: Jerzy Kalina, Paweł Passini i Leszek Mądzik. Najciekawsza okazała się część wykreowana przez Mądzika, założyciela i dyrektora Sceny Plastycznej KUL. Jest to prosta, przejrzysta i dramatyczna alegoria podróży - ku zbawieniu człowieka z wszystkimi jego wzlotami i upadkami.

Trzeba stwierdzić, że po śmierci Henryka Tomaszewskiego, założyciela, dyrektora i twórcy wszystkich przedstawień Wrocławskiego Teatru Pantomimy, teatr ten wyczerpał swoje możliwości artystyczne i powinien zmienić nazwę. Nowe spektakle tego teatru niewiele mają bowiem wspólnego z autorskim charakterem wspaniałych dziel scenicznych Tomaszewskiego. W programie festiwalu na uwagę zasługiwał także spektakl "Wieczór współczesnej pantomimy", będący połączeniem etiud scenicznych w wykonaniu artystów z wielu krajów. Niektóre z nich były bardzo zabawne i pouczające. W kalendarzu warszawskich imprez teatralnych i kulturalnych festiwal w teatrze na Woli zajmuje ważne miejsce jako prezentacja rozmaitych dokonań twórców niełatwej sztuki pantomimy.

Mirosław Winiarczyk
Idziemy
9 września 2010

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia