Festiwal trwa

11. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych. Lalka też Człowiek

W Warszawie trwa Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek". Do soboty można bezpłatnie wziąć udział w części filmowej Festiwalu. Seanse odbywają się w dniach 13-15 października w warszawskim Muzeum Etnograficznym.

Filmy animowane kojarzą się z bajkami dla dzieci. Festiwal „Lalka też Człowiek" walczy z tym stereotypem i prezentuje wybitne animacje dedykowane dorosłym. W tym roku kinomanów czekają m.in. pokazy konkursowe, przegląd filmów węgierskich, prezentacja poznańskiego festiwalu Animator i retrospektywa Huberta Sieleckiego.

W konkursie startują aż 32 filmy krótkometrażowe m.in. z Izraela, Niemiec, Holandii, Węgier, Francji, Kanady, Estonii, Portugalii, Belgii i Polski. Wśród nich znalazły się m.in. prezentowane w Cannes „Gdzieś" Mélody Boulissičre, nagrodzone na Brussels Short Film Festival „Inaczej mówiąc" Tala Kantora, pokazywane podczas Stockholm Film Festival „Co się dzieje w twoim mózgu, kiedy słyszysz niemieckie słowo takie jak...?" Zory Rux i doceniony na wielu polskich festiwalach „Olbrzym" Marcina Podolca. Podczas pokazów konkursowych widzowie zobaczą animacje na światowym poziomie.

W piątek, 14 października, odbędzie się przegląd animacji węgierskich. Uważana za jedną z najbardziej oryginalnych, węgierska szkoła animacji wpisała się na stałe w historię animacji światowej. Seans rozpocznie się pokazem „Żaru miłości" z 1939 roku, by przez kolejne, coraz młodsze filmy pokazywać rozwój animacji węgierskiej aż do roku 2016. Szczególną uwagę warto zwrócić na „Film o fasolach", który w 1975 roku zdobył Grand Prix na Festiwalu Filmowym w Lozannie.

Po przeglądzie animacji węgierskich odbędzie się seans „Od piątku do soboty" w reżyserii Tomasza Pobóg-Malinowskiego. To dokument opowiadający o wkładzie wybitnego twórcy Zbigniewa Rybczyńskiego w polską i światową animację eksperymentalną. Jest on zdobywcą pierwszego Oscara w historii polskiej kinematografii – otrzymał go za film animowany „Tango". Po projekcji planowana jest rozmowa z Hubertem Sieleckim – wybitnym przedstawicielem austriackiego filmu eksperymentalnego, współpracownikiem i przyjacielem artysty.

W sobotę, po pokazach konkursowych, widzowie zobaczą przegląd filmów Huberta Sieleckiego. Jego twórczość skupia się na użyciu słów i języków. Artysta odżegnuje się od suchych, technicznych zabiegów, które są cechą wielu filmów eksperymentalnych. Treść, korelacja między tekstem i obrazem są dla niego najważniejsze – w animacji i poza nią. Jego filmy cechuje duże poczucie humoru, szczególnie czarnego. Tego samego dnia będzie mieć miejsce także seans długometrażowej animacji „Niezłe jaja!" w reżyserii Penny Lane. Ta pomysłowa, zabawna i zwariowana opowieść jest w dużej mierze oparta na faktach. Jest to historia Johna Romulusa Brinkleya, lekarza z Kansas, który w roku 1917 wpadł na pomysł, żeby leczyć impotencję u mężczyzn przeszczepiając im kozie jądra.

Bezpłatne wejściówki na seanse będzie można odebrać w kinie Antropos w trakcie trwania festiwalu.

XI Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek", 9-16 października 2016, Warszawa

Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu www.lalkatezczlowiek.eu
oraz na stronie na Facebooku www.facebook.com/lalkatezczlowiek/

(-)
Materiał organizatora
14 października 2016

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...