Festiwal w grodzie Sambora
10. Międzynarodowy Festiwal ZDARZENIA im. Józefa SzajnyTczew - gród Sambora, miasto z długą i interesującą, najczęściej bardzo dramatyczną historią. Tczew dzisiaj - to Zdarzenia.
Zdarzenia w Tczewie, wymyślone i prowadzone przez Halinę Kasjaniuk i partnerujące Halinie, Agnieszkę Koecher-Hensel oraz Ninę Kiraly, są dobrym miejscem. Zdarzenia nie tylko dają młodym możliwość zaznajomienia z pracami swoich rówieśnych w obszarach teatru i sztuk plastycznych, nie tylko dają szansę spotkania z fantastyczną w Tczewie publicznością, pozwalają też poddać swoje dzieła ocenie jurorów oraz recenzentów, i umożliwiają uczestniczenie warsztatach prowadzonych przez mistrzów.
W roku 2006 miałem możność obejrzenia wszystkich festiwalowych prezentacji. Nie sposób zapomnieć instalacji plastycznej Jerzego Kaliny poświęconej pamięci Jerzego Grzegorzewskiego, ale i też finałowego pokazu warsztatu Przejście graniczne – święto pamięci na tle rzeki, przygotowanego przez Kalinę z udziałem uczestników z Litwy, Rosji oraz Polski.
Nie da się zapomnieć pokazów Zofii de Ines, jej fantastycznej parady kostiumów z udziałem znakomitych tancerzy z Teatru Muzycznego w Chorzowie oraz studentów - uczestników warsztatów. Pozostanie też w pamięci multimedialny warsztat Fabryka papieru, oparty głównie o działania muzyczne i plastyczne, prowadzony przez Aleksandrę Kamińską, Jacka Krawczyka i Grzegorza Szymę.
Również nie da się zapomnieć wielu teatralnych i plastycznych prezentacji
młodych artystów.
Jestem pewny, że dziesiąte jubileuszowe Zdarzenia w Tczewie, w roku 2009, będą równie wspaniałe jak te siódme z roku 2006.
* Krzysztof Rau, reżyser, pedagog, legendarny twórca „potęgi” białostockiego teatru lalkowego. Studenci Profesora od początku istnienia Zdarzeń zdobywają nagrody (i nie jest to nepotyzm!), są po prostu świetni. Wzruszające jest to, że Profesor troszczy się o swoich studentów jak ... matka. Dba o rozwój ich kariery, namawia do przyjmowania wyzwań artystycznych, koryguje, dyskutuje, czuwa...