Festiwal z Kiepurą w herbie
34. Festiwal im. Jana Kiepury w KrynicyWyjątkowo różnorodnie pod względem programowym i atrakcyjnie pod względem wykonawczym zapowiada się 34. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy. W ciągu ośmiu festiwalowych dni, od 3 do 10 września, odbędzie się 17 koncertów, spektakli, projekcji filmowych i spotkań autorskich.
Już pierwszy z festiwalowych dni zaskakuje bogactwem programu i sławą jego wykonawców. Niejako dla rozgrzewki, przed właściwą inauguracją, publiczność obejrzy "Koncert trzech tenorów": Bogusława Morki, Dariusza Stachury i Ryszarda Wróblewskiego. Odbędzie się on w muszli koncertowej na centralnym deptaku. Natomiast wieczorem będzie miała miejsce uroczysta inauguracja "Wielka Gala Opery Włoskiej" z udziałem znakomitego Kałudi Kałudowa i znanej Romy Owsińskiej, którym towarzyszyć będzie Chór Polskiego Radia w Krakowie oraz Orkiestra Filharmonii Opolskiej. W programie wieczoru znajdą się najpiękniejsze fragmenty oper Verdiego, Pucciniego i Donizettiego. Na 4 września zaplanowano popołudniowe spotkanie z Marią Sienkiewicz, która zaprezentuje monodram "Mój dziad Henryk". Wieczorem zaś królować będzie muzyka Johanna Straussa. Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego zaprezentuje najpiękniejsze walce, marsze i polki, a Iwona Hossa i Dariusz Stachura śpiewać będą najbardziej znane fragmenty straussowskich operetek.
Zaplanowano również dwie projekcje filmowe: najpierw 5 września "Pieśń nocy" z 1932 r. z udziałem Jana Kiepury, a następnie "Valse brillante" z 1949 r., gdzie obok Kiepury wystąpiła jego żona Martha Eggerth.
6 września wieczorem będzie miał m.in. miejsce wielki koncert "Neapol miasto śpiewu" z udziałem Kałudi Kałudowa, Dariusza Stachury, Grażyny Bieniek, Izabelli Tarasiuk, Macieja Gallasa i Adama Żaka. Koncert poprowadzi Grzegorz Mierzwiński, a grać będzie Orkiestra K.W.K. "Staszic".
Wydarzeniem okaże się z pewnością przedstawienie "Traviaty" G. Verdiego 8 września. Będzie to przeniesienie inscenizacji wyreżyserowanej przez Wiesława Ochmana w Operze Śląskiej w Bytomiu. Autorką scenografii jest Jadwiga Jarosiewicz. Przedstawienie poprowadzi doświadczoną batutą Tadeusz Serafin. Na uwagę zasługuje również "Księżniczka czardasza" E. Kalmana z udziałem Grażyny Brodzińskiej, Małgorzaty Długosz, Wandy Polańskiej i Bogusława Morki. Dyrygować będzie Lesław Sałacki. W obu przypadkach solistom towarzyszyć mają: orkiestra, chór i balet Opery Śląskiej.
Na 10 września zapowiedziano paradę gwiazd opery i operetki, czyli koncert "Wielka sława to żart" tradycyjnie kończący krynicki festiwal. Wystąpią w nim między innymi G. Brodzińska, M. Długosz, Krystyna Tyburowska, Joanna Woś, Krzysztof Bednarek i Ryszard Wróblewski. Orkiestrą Filharmonii Węgierskiej w Debreczynie dyrygować będzie L. Sałacki.