Festiwal z miłością w tle

2. Międzynarodowy Festiwal Trans/Misje - Wschód Sztuki w Rzeszowie

Prawie tysiąc plakatów z całego świata i przedpremierowy pokaz Wesołych kumoszek z Windsoru – oto, co czekało na uczestników pierwszego dnia 2. Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – WSCHÓD SZTUKI w Rzeszowie.

Pierwszym punktem imprezy było uroczyste zamknięcie wystawy Teatru Fotografii Przemysława Wiśniewskiego. Wyjątkową, bo nieruchomą, adaptację Iwony, księżniczki Burgunda można było dotąd oglądać przy ul. 3 Maja w Rzeszowie. W ostatni dzień wystawy pojawili się na niej aktorzy w kostiumach i z rekwizytami.

Po raz siedemnasty Teatr im. Wandy Siemaszkowej w stolicy Podkarpacia zorganizował międzynarodowe biennale plakatu teatralnego. Tym razem pokonkursowa wystawa włączona została w plan Festiwalu. Prace na konkurs nadesłali artyści plakatowi z Europy, Azji i Ameryki Południowej – łącznie zgromadzono ponad tysiąc prac. Na podium stanęli Jourii Torev, Mohammad Afshar i Jenko Radovan. Jury honorowo wyróżniło także czterech innych twórców. Zwycięskie afisze można podziwiać w foyer teatru oraz w wybranych galeriach na terenie całego kraju. Wernisaż był jednocześnie uroczystym otwarciem Festiwalu TRANS/MISJE - WSCHÓD SZTUKI.

Wieczorem gości czekała prawdziwa uczta teatralna – przedpremierowy pokaz komedii Wesołe kumoszki z Windsoru pióra Shakespeare'a, a w reżyserii Pawła Aignera. Widzowie oglądali trupę Teatru im. Wandy Siemaszkowej oraz gości. Jak podsumowała prowadząca był to u Wandy Siemaszkowej pierwszy Shakespeare od wielu lat. Reżyser pozostając umiarkowanie wiernym klasycznej wizji mistrza pokusił się jedynie o nieliczne aluzje do sytuacji obecnej. Długi, trzygodzinny spektakl okazał się wyjątkowo intensywny pod względem dynamiki, dźwięku i barw. Publiczność śmiechem nagradzała udane gagi. Po owacjach i krótkiej przerwie na dużej scenie odbyła się rozmowa na temat sztuki prowadzona przez Tomasza Domagałę autora poczytnego bloga teatralnego.

Wesołe kumoszki z Windsoru były pierwszym teatralnym punktem Festiwalu wpisującym się w tematykę miłosną obraną w tym roku za przewodnią. Przez kolejne trzy dni zobaczymy spektakle przygotowane przez teatry litewski, bułgarski i rumuński poruszające to samo zagadnienie.

Giovanna Jakimowicz
Dziennik Teatralny Rzeszów
28 sierpnia 2020

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia