Festiwalowy kwiecień w Łodzi

„Depesze" w Muzycznym, „Państwo" Klaty w Powszechnym

Od 6 do 19 kwietnia w Teatrze Powszechnym w Łodzi potrwa druga część Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Otworzą ją i zamkną sceny narodowe.

Goście Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych pojadą na „Costello" Krzysztofa Warlikowskiego. W Teatrze Muzycznym w Łodzi rozpoczyna się przegląd OFF-Północna, a Teatr Wielki zaprasza na Łódzkie Spotkania Baletowe.

Od 6 do 19 kwietnia w Teatrze Powszechnym w Łodzi potrwa druga część Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Otworzą ją i zamkną sceny narodowe.

Seniuk, Chyra, Poniedziałek

- W najbliższy weekend dwukrotnie zapraszamy na „Pewnego długiego dnia" z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, spektakl w reżyserii flamandzkiego reżysera Luka Percevala. Sztuka O'Neilla, za którą otrzymał pośmiertnie Nagrodę Pulitzera, to wnikliwe studium uzależnienia i kłamstwa, które wyniszczają rodzinę – zapowiada Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi.

Festiwalowi goście obejrzą też „Melodramat", spektakl w reżyserii Anny Smolar z Teatru Powszechnego w Warszawie, nawiązujący do „Pętli" Marka Hłaski. 13 kwietnia pojadą do warszawskiego Teatru Nowego, na „Elizabeth Costello. 7 wykładów i 5 bajek z morałem" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Potem do Łodzi przyjadą aktorzy krakowskiego Teatru im. Słowackiego, z „Państwem" Platona w interpretacji Jana Klaty. Przedstawienie będzie grane w języku starogreckim, polskim oraz niemieckim.

W kwietniowej odsłonie festiwalu wystąpią m.in. Maja Komorowska, Mariusz Bonaszewski, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Ewa Wiśniewska, Anna Seniuk, Jan Englert, Marek Barbasiewicz, Ewa Dałkowska, Jacek Poniedziałek, Andrzej Chyra i Magdalena Cielecka.

XXX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zamknie Teatr Narodowy w Warszawie wyreżyserowaną przez Jana Englerta sztuką „Fredro. Rok Jubileuszowy".

– To ważne ogniwo aktorskiej sztafety pokoleń polskiego teatru. Pokazuje wybitne aktorstwo wraz z jego etosem, a zarazem przypomina wybitnych twórców minionych pokoleń – dodaje Pilawska.

Demarczyk i Żmijewski

12 kwietnia, musicalem studentów łódzkiej Szkoły Filmowej „Bestiariusz polski", rozpoczyna się w Teatrze Muzycznym przegląd OFF-Północna. W programie dziewięć spektakli muzycznych i koncertów, m.in. „Kruchość wodoru. Demarczyk" Teatru Nowego Proxima z Krakowa, „Depesze" Teatru Rampa na Targówku oraz „Bona Sforza d'Aragona", poemat jazzowy w wykonaniu Artura i Ewy Żmijewskich. Zaplanowano też wydarzenia towarzyszące, np. warsztaty teatralne dla dzieci w parku Helenów oraz panel dyskusyjny w Mediatece przy ul. Moniuszki o pracownikach pozascenicznych. Weźmie w nim udział m.in. Aleksandra Boćkowska, autorka książki „To wszystko nie robi się samo. Rozmowy na zapleczu kultury".

Teatr Muzyczny ogłosił korektę programową: zaplanowany na 20 kwietnia koncert Mateusza Deskiewicza „Francja elegancja" zostanie zastąpiony przez „musicalową rewię absurdu" „Miłość Ci wszystko wypaczy" Barbary Saneckiej, Kamila Olczyka i Łukasza Walczaka. Atrakcją OFF-Północnej będzie koncert Katarzyny Groniec „Konstelacje". Artystka dostała za album Fryderyka.

26 kwietnia w Teatrze Wielkim w Łodzi rozpoczyna się 17. edycja tanecznego biennale. Łódzkie Spotkania Baletowe otworzy widowisko zespołu baletowego opery w Lyonie, które upamiętnia artystycznego rewolucjonistę – Merce'a Cunninghama. Z Włoch przyjadą do Łodzi tancerze grupy Aterballetto, z Francji – członkowie LEV Dance Company. Majową premierą gospodarza będzie „Romeo i Julia" Sashy Waltz.

Izabella Adamczewska
Gazeta Wyborcza Łódź
5 kwietnia 2024

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

Dziwny przypadek psa n...
Agata Biziuk-Brajczewska
Teatr Groteska z dumą przedstawia swo...