Film o Maat Projekt

20 września w Maat Studio premiera dokumentu filmowego o działaniach Teatru Maat Projekt.

Co pozostaje w miejscu, w którym znika artysta? Według Stephena Hawkinga sztuka jest materią, która realnie wyzwala wielopoziomowe energie w rzeczywistości i w momencie w którym zanika materia wokół zapada się, tworząc grawitonową czarną dziurę - miejsce na zawsze puste i niemożliwe do wypełnienia.

ORGANIZM MAAT to krótki dokument filmowy który podsumowuje działania artystów związanych wokół działań Maat Projekt na przestrzeni ostatnich lat. Pojawia się konstelacja, która nie mając z zasady celu w tworzeniu stałego zespołu swoje poszukiwania głęboko zasadza na więziach OBRAZ / ZESTAW OSÓB / PERFORMANCE / ODCZYT pokaz/premiera filmu będzie miała swoje miejsce 20 września w MAAT STUDIO podczas uroczystego otwarcia Centrum Kultury w Lublinie

***

ORGANIZM MAAT 2013 reżyseria, zdjęcia, montaż: Patrycja Płanik, konsultacje: Tomasz Bazan, produkcja: Centrum Kultury w Lublinie, Teatr Maat Projekt, Maat Festival (w filmie wykorzystano niepublikowane dotychczas materiały video z archiwum Teatru Maat Projekt oraz Maat Festival)

TEATR MAAT PROJEKT został założony przez Tomasza Bazana wraz z zaprzyjaźnioną grupą artystów w 2004 r. Przez 10 lat swojej działalności - do 2013 roku - przekształcił się z teatru studenckiego w uznaną przez krytyków za jedną z najważniejszych Polskich grup tanecznych i performatywnych. Podczas 10 lat pracy powstało 15 produkcji teatralnych a prace Tomasza Bazana pokazywane były w niemal całej Polsce oraz poza granicami kraju (min. Niemcy, Francja, Hiszpania, Anglia, Belgia, USA, Białoruś, Ukraina, Włochy, Słowacja). Spektakle takie jak LANG, WAKE UP, STATION DE CORPS były pokazywane kolejno na Polskich Platformach Tańca w 2008, 2010, 2012 roku - najważniejszych wydarzeniach tanecznych w kraju prezentujących najlepsze produkcje Polskiego środowiska tanecznego.

Tomasz Bazan współpracował z wybitnymi teatrami, miejscami sztuki, min.: Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawa, Teatr Powszechny w Warszawie, Opera Narodowa Teatr Wielki w Warszawie, Teatr Praga w Warszawie Teatr Nowy w Łodzi, Art Station Foundation Stary Browar Grażyny Kulczyk w Poznaniu, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice, Kunst Gillian Gallery Berlin i wiele innych. Wśród artystów współpracujących z Tomaszem Bazanem można wymienić min: Jacek Poniedziałek, Małgorzata Szczęśniak, Renate Jett, Janusz Opryński, Krzysztof Garbaczewski, Radosław Rychcik, Łukasz Barczyk, Marcin Liber, Szczepan Orłowski, Marcin Cecko, Anita Wach, Anna Steller, Natalia Kalita, Mikołaj Mikołajczyk, Piotr Trojan, Patrycja Płanik, Justyna Wasilewska, Golo Kohl i wielu innych ludzi, z którymi tworzyliśmy i tworzymy do dzisiaj konstelację TEATRU MAAT PROJEKT

W roku 2009 z potrzeby naszej i naszych przyjaciół powołaliśmy do istnienia performatywną platformę MAAT FESTIVAL której nadrzędnym celem było i jest ukazywać ciało ukierunkowane na proces oraz jego peryferyjność, eksperymentowanie z jego formami w tańcu. Przez pięć edycji zaprosiliśmy 56 artystów, którzy pokazywali swoje prace, tworzyli je u nas, oraz byli po prostu naszymi gośćmi. W 2013 roku MAAT FESTIVAL zmienił całkowicie swoją dotychczasową formułę: z platformy prezentacji na całoroczną platformę rezydencji - pozwalającą artystom na skupienie się podczas pracy głównie na jej procesie - marzeniem naszym było i jest posiadanie miejsca wolności ukierunkowanego na proces - nie efekt.

(-)
Materiał Teatru
18 września 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia