Film o Różewiczu z "Tygodnikiem Powszechnym" na 90. urodziny poety

"Gliwickie lata Tadeusza Różewicza"

W niedzielę 9 października Tadeusz Różewicz skończy 90 lat. Z tej okazji do najnowszego numeru "Tygodnika Powszechnego" (nr 41 z 9 października 2011) dołączona została płyta DVD z filmem dokumentalnym "Gliwickie lata Tadeusza Różewicza" w reżyserii Krzysztofa Korwin Piotrowskiego. Film ten został wyprodukowany dla TVP przez Gliwicki Teatr Muzyczny na zlecenie Urzędu Miasta Gliwice

Jest to pierwszy dokument o 20 latach, które Tadeusz Różewicz spędził w Gliwicach, zanim przeniósł się do Wrocławia. W 1949 roku ożenił się z Wiesławą Kozłowską. W Gliwicach urodzili się jego dwaj synowie: Kamil i Jan. W tym mieście stworzył setki wierszy, poematy i opowiadania, a także słynne dramaty „Kartoteka” i „Stara kobieta wysiaduje”. Z Gliwic wyjeżdżał za granicę, m.in. na Węgry, do Niemiec, Czechosłowacji, Włoch, Francji, krajów skandynawskich i Chin.

Zdjęcia do filmu wg scenariusza Marii Dębicz i Krzysztofa Korwin Piotrowskiego odbyły się między październikiem 2008 r. a październikiem 2009 r. w Gliwicach, Warszawie, Wrocławiu, a także w Budapeszcie, Pradze, Florencji, Wenecji i Berlinie. Po raz pierwszy poeta zgodził się na wspólny występ z żoną Wiesławą i synem Kamilem, zapraszając ekipę telewizyjną do domu we Wrocławiu.

O Różewiczu wypowiadają się m.in. Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Krzysztof Penderecki, a także zagraniczni tłumacze i przyjaciele poety i prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz (Różewicz jest honorowym obywatelem Gliwic). Jego utwory prezentują Jan Peszek, Wojciech Pszoniak i Jerzy Trela. Wiersze czyta również sam poeta.

Reżyser Krzysztof Korwin Piotrowski jest m.in. autorem dokumentów „Warszawa Jana Nowaka-Jeziorańskiego” (TVP 1), „Z Gliwic do Paryża – Wojtek Pszoniak” (dla TVP 2) i kilkuset reportaży realizowanych dla TVP od 20 lat. W czerwcu 2011 r. otrzymał od Ministra Kultury i Dzedzictwa Narodowego brązowy medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, a 30 września b.r. Prezydent Miasta Gliwice Zygmunt Frankiewicz wręczył mu nagrodę w dziedzinie twórczości artystycznej.

Film był dotąd prezentowany m.in.: w TVP 2 i TVP Kultura, w Kinie Amok w Gliwicach w ramach festiwalu „Camera Silesia”, w Teatrze Studio am Salzufer w Berlinie, w Stacji Naukowej PAN w Wiedniu, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu (w ramach festiwalu „Różewicz rozrzucony”), w Radomsku (w ramach „Różewicz Open Festiwal”), na festiwalu „Polskie Ojczyzny” w Częstochowie i na University of Alberta w Edmonton (Kanada).

(-)
Materiał Teatru
8 października 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...