Filmowy projekt artystów i pracowników Modrzejewskiej

"Boyhood" Richarda Linklatera inspiracją

Obsypany nagrodami "Boyhood" Richarda Linklatera zainspirował grupę aktorów legnickiego teatru do stworzenia filmu, który utrwali przemiany jakie w nich zachodzą z upływem czasu. Projekt obliczony jest na najbliższe 10 lat, po których powstanie ostateczny kształt filmu.

Legniccy aktorzy Magda Skiba i Bartosz Bulanda skrzyknęli grupę swoich kolegów ze sceny, dołączyli do nich inni pracownicy i współpracownicy teatru, głównie związani z techniczną realizacją spektakli, i zawiązali grupę filmową, która pracuje nad tą dokumentalno-fabularną produkcją. Pierwsze trzy etiudy filmowe już powstały.

- To projekt wieloletni. Sięgamy 10 lat wstecz i realizować będziemy przez kolejne dziesięciolecie. Chcemy zarejestrować przemiany jakie w nas zachodzą. Zarówno te fizyczne, zawodowe, jak i wszelkie inne. Także w otoczeniu, w którym żyjemy - mówi Magda Skiba. - Upływ czasu i wszelkie zmiany, które mu towarzyszą to coś, co nas zafascynowało. Sięgniemy bo bohaterów, których odgrywamy na scenie, ale osadzimy ich w pozascenicznych sytuacjach. Będziemy improwizować pojedynki postaci z różnych spektakli. Wszystko jednak poza sceną, w teatralnym bufecie, garderobach, charakteryzatorni. Krótko mówiąc za kulisami - dodaje Bartosz Bulanda.

Inspiracją dla legnickich aktorów jest zrealizowany w 2014 roku "Boyhood" amerykański dramat obyczajowy w reżyserii Richarda Linklatera, który kręcony był w latach 2002-2013, który zdokumentował dorastanie i wchodzenie w dorosłość chłopca o imieniu Mason i życie jego rodziny.

Legnicką grupę filmową, oprócz już wymienionych, tworzą wszyscy aktorzy Teatru Modrzejewskiej, ale także Mateusz Makówka i Paweł Wilk (oświetleniowcy), Damian Kostecki (dźwiękowiec), Magda Jarocka (charakteryzacja i kostiumy), ale także współpracujący z teatrem Karol Budrewicz (fotografik) oraz Andrzej Czerwiak (operator kamery, przed laty pracujący dla TVP i TVN). Pięć kolejnych etiud filmowych tej niezwykłej produkcji powstanie w najbliższych tygodniach.

- Z grona osób zaproszonych do tej fazy projektu wylosowaliśmy pięciu reżyserów. Każdy reżyser wylosował jeden z pięciu zaproponowanych motywów (Holocaust, skoczek narciarski Noriaki Kasai, Manifest Komunistyczny, mniejszości, Róża Luksemburg) i po dwóch aktorów. Zdjęcia realizowane będą zarówno we wnętrzach, jak i w plenerach. W realizacji tych epizodów uczestniczyć będą: Joanna Gonshorek, Magda Biegańska, Magda Drab, Anita Poddębniak, Rafał Cieluch, Robert Gulaczyk oraz Albert Pyśk zmieniając funkcje pełnione na filmowym planie. Scenariusze kolejnych faz i etiud tego projektu pisać będą już nie aktorzy, ale inni pracownicy teatru - uzupełnia i objaśnia Bartosz Bulanda.

Inicjatorzy tej filmowej produkcji zapowiadają, że wkrótce opublikują manifest ideowo-artystyczny, który szczegółowo objaśni jej założenie i cel.

Grzegorz Żurawiński
Materiał nadesłany
29 stycznia 2016

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia