Finałowa piątka

16. Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna - 2023

Finałowa piątka Konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Protokół z obrad Kapituły Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2023.

Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Piotr Dobrowolski, Ewa Hevelke, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek – przewodniczący, po przeczytaniu czterdziestu sztuk zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu, nominowała do finału następujące sztuki (wymienione w porządku alfabetycznym):

- „Mała piętnastka" Tomasza Mana
- „Nigdy się nie dowiecie" Jarosława Jakubowskiego
- „Rohtko" Anki Herbut
- „Wyparte" Darii Kubisiak
- „Zmęczone" Darii Sobik

Jednocześnie informujemy, że Jerzy Stuhr, z powodu choroby, nie mógł wziąć udziału w obradach Kapituły, ale jego propozycje, zgłoszone wcześniej na piśmie, zostały wzięte pod uwagę podczas obrad.
__
Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata 16. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej odbędzie się 30 września 2023 roku. Podczas uroczystej gali do rąk zwycięzcy trafi statuetka oraz 50 tysięcy złotych.

W dniach 28 - 30 września 2023 odbędą się otwarte dla publiczności czytania/pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu, oraz rozmowy z ich autorami i reżyserami. Opiekunem artystycznym czytań jest w tym roku Piotr Kruszczyński.

W ubiegłym roku Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna przyznana została sztuce „Jeszcze tu jesteś" Maliny Prześlugi.

Wszelkie informacje o wynikach kolejnych etapów konkursu będą publikowane na stronie www. gnd.art.pl, a także na stronie Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni - www.teatrgombrowicza.art.pl.

__
Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Oba przedsięwzięcia były w założeniu elementami jednego, wspólnego, prestiżowego projektu mającego na celu promocję i popularyzację polskiej dramaturgii współczesnej.

- Laureatami poprzednich edycji konkursu są:
- Malina Prześluga „Jeszcze tu jesteś" (2022),
- Jolanta Janiczak „I tak nikt mi nie uwierzy" (2021),
- Malina Prześluga „Debil" (2020),
- Rafał Wojasiński „Siostry" (2019),
- Przemysław Pilarski „Wracaj" (2018),
- Magdalena Drab „Słabi. Ilustrowany banał teatralny" (2017),
- Jolanta Janiczak „Sprawa Gorgonowej" (2016),
- Weronika Murek „Feinweinblein" (2015),
- Mateusz Pakuła „Smutki tropików" (2014),
- Artur Pałyga „W środku słońca gromadzi się popiół" (2013),
- Małgorzata Sikorska - Miszczuk „Popiełuszko" (2012),
- Zyta Rudzka „Zimny bufet" (2011), Julia Holewińska „Ciała obce" (2010),
- Mariusz Bieliński „Nad" (2009), Magda Fertacz „Trash Story" (2008).

Z powodu braku dofinansowania Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port, po raz czwarty, nie odbędzie się. GND jest otwartym, konkursowym przeglądem najnowszych tekstów, które pisane są specjalnie dla teatru. Podejmuje próbę zdiagnozowania współczesnego dramatu polskiego i odpowiedzi na pytania:- Jaką wizję świata odsłania nam dzisiejszy teatr, jakich dotyka problemów, jaki obraz Polski i jej mieszkańców prezentuje widzom i jakimi środkami to czyni?

Marzena Szymik-Mackiewicz
Materiały Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni
16 maja 2023

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia