Forum Kobiet

8. Brave Festival. Przeciw wypędzeniom z kultury - Wtajemniczenia kobiet

Po raz pierwszy w ramach festiwalu odbędzie się Forum Kobiet (3-7 lipca) - cykl spotkań, którego bohaterkami będą reprezentantki różnych kultur i wielu pokoleń, jak również rodzime aktywistki i specjalistki z różnych dziedzin.

W trakcie pięciu spotkań swoimi doświadczeniami wymieniać się będą matki i córki, babcie i wnuczki, a w swoje tradycje wtajemniczać będą m.in. artystki z Brazylii i Zimbabwe. 

Forum Kobiet stanie się przestrzenią do podjęcia merytorycznej dyskusji i poznania odmiennych poglądów oraz sposobu udziału kobiet w kulturze. Będzie to także moment, w którym kobiety wielu pokoleń wspólnie zasiądą, porozmawiają i tylko sobie poświęcą czas.

Anna Zubrzycki, dyrektor artystyczny 8., kobiecej edycji Brave Festival tak kreśli wizję spotkań Forum Kobiet: Mam nadzieję, że to spotkanie będzie tylko początkiem, źródłem, z którego będziemy czerpać częściej, że skłoni nas do posłuchania naszych mam, babć i prababć, nauczy zadawać pytania i słuchać cennych, tradycyjnych prawd, które ukryte są w nich samych. Rola kobiet w każdym społeczeństwie jest różna, inna od tej, którą znamy z naszego kręgu cywilizacyjnego, ale zawsze jest to rola ważna. Warto poznać te różnice, dostrzec je, docenić i zrozumieć.

Forum Kobiet (3-7 lipca) odbywać się będzie codziennie w Klubie Festiwalowym Mleczarnia (Włodkowica 5), z wyjątkiem pierwszego spotkania - 3 lipca, które odbędzie się w Sali Teatru Pieśń Kozła (Purkyniego 1).

W otwierającym cykl spotkaniu zatytułowanym "Jak pomagać z myślą o przyszłych pokoleniach?" udział weźmie Lea Wyler, założycielka organizacji Rokpa oraz kobiety goszczące dzieci z Brave Kids. Fundacja od prawie trzydziestu lat wspiera najmłodszych przedstawicieli kultur, dzieci z różnych części świata w tym Nepalu, Tybetu i krajów Afryki. Drugiego dnia Forum (4 lipca) uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytanie "Jak pielęgnować kultury odcięte od swoich korzeni?". W wydarzeniu weźmie udział kobiecy chór Casletila z ludu Swanetii, który został przesiedlony po tym jak jego wioskę zniszczyła lawina. 5 lipca uczestnicy spróbują ustalić "Jak walczyć o szczęście ludzi starszych?". W rozmowie wezmą udział członkinie zespołu Meninas de Sinha, starsze kobiety z Brazylii, które w śpiewie odnalazły receptę na wykluczenie społeczne. Czwartego dnia cyklu artyści wraz z publicznością szukać będą odpowiedzi na pytanie "Jaka jest rola kobiet w kultywowaniu tradycji?". Gościem tej sesji będzie Ambuya Nyati, kobieta medium z Zimbabwe, grająca muzykę z gatunku mbira i działająca na rzecz zwiększenia świadomości świata o problemach nękających Afrykę. Ostatnie dwa, wspomniane wyżej spotkania poprowadzi Paulina Wilk, dziennikarka Rzeczpospolitej oraz autorka bestsellerowej, nominowanej w tym roku do wielu prestiżowych nagród książki "Lalki w ogniu". Ostatniego dnia Forum w Mleczarni podjęta zostanie próba odpowiedzi na pytanie "Jak aktywizować kobiety do działania we współczesnym świecie?" W panelu weźmie udział m.in. Ewa Błaszczyk, a także przedstawicielki różnych środowisk zawodowych, m.in. zaangażowane w niesienie pomocy społecznej, pracujące w strukturach samorządowych oraz dziennikarki.

Spotkaniom towarzyszyć będzie specjalna sesja zdjęciowa. Kobiety, które przyjdą na spotkanie z córką, matką, wnuczką czy babcią, będą mogły stanąć przed profesjonalnym fotografem i uwiecznić tę piękną chwilę udziału w kulturze. - Chcemy, aby oprócz bezpośrednich przemyśleń, wewnętrznych wniosków, wrażeń i emocji, po spotkaniach pozostał także namacalny ślad uczestnictwa w kulturze wielu pokoleń kobiet. W związku z tym zachęcam, aby na spotkanie przyprowadzić nasze mamy, babcie, siostry i tworzyć z nami tą niezwykła, pokoleniową galerię - mówi Matylda Dudek, rzecznik prasowy Brave Festival.

Celem projektu jest pokazanie publiczności, jaką rolę odgrywa kultura we wszystkich społecznościach, jak wielka jest jej moc sprawcza. Brave Festival daje możliwość wypowiedzenie się ludziom z innych zakątków świata, którzy działają, inicjują, tworzą i odważnie walczą o kulturę. Forum Kobiet stanie się miejscem dialogu międzypokoleniowego. Publiczność otrzyma niepowtarzalną szansę odbycia szczerych rozmów z mieszkankami różnych kontynentów, reprezentującymi odmienne środowiska społeczne i kręgi kulturowe.

(-)
Materiał Organizatora
2 lipca 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...