Gala improwizacji techniką collage

6. Festiwal „Era Schaeffera - 8 i Pół Dekady Schaeffera"

Era Schaeffera to gala improwizacji, spotkania twórców muzyki, teatru, plastyki, tańca, wpisane w zastosowaną w widowisku technikę collage. To festiwal wyobraźni stymulowanej dźwiękiem, obrazem, ruchem, to przede wszystkim hołd dla sztuki. 6. Festiwal Era Schaeffera organizowany przez Fundację Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA odbędzie się 21 listopada 2014 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie Włodek Pawlik.

Tegoroczna edycja zbiega się w czasie z 85. urodzinami profesora Bogusława Schaeffera. Poza głównym wydarzeniem multimedialnym (21.11) towarzyszyć jej będzie panel dyskusyjny z udziałem prof. Richarda Demarco, który odbędzie się 19 listopada w Senacie RP.
W 6. edycji Ery Schaeffera wezmą udział: muzycy - Włodek Pawlik, Marcin Wyrostek z zespołem Tango Corazon, Jorgos Skolias, Bronek Duży, Urszula Bereźnicka Pniak, Piotr Pniak, The White Kites, aktorzy - Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza , Sean Palmer oraz tancerz Witek Jurewicz.

Era Schaeffera jest energetycznym widowiskiem multimedialnym z elementami performance, na które składa się większość elementów twórczości Bogusława Schaeffera. Jest interaktywną i audiowizualną przestrzenią teatralną, taneczną i muzyczną, która pulsuje dramaturgicznym i muzycznym rytmem, za każdym razem ukazując dzieła Mistrza w ich różnych kontekstach. Festiwal jest otwarciem artystycznego świata Schaeffera na artystów, na miasto i jego mieszkańców. Po pięciu edycjach śmiało można powiedzieć, że Era Schaeffera wpisała się już na stałe w cykl wydarzeń kulturalnych Warszawy.

- Era Schaeffera to gala improwizacji, spotkania twórców muzyki, teatru, plastyki, tańca, wpisane w zastosowaną w widowisku technikę collage. To festiwal wyobraźni stymulowanej dźwiękiem, obrazem, ruchem, to przede wszystkim hołd dla sztuki. Poprzez twórczą wymianę energii, najśmielsze kombinacje i połączenia chcemy odczytywać i odkrywać dzieła Schaeffera na wielu różnych płaszczyznach - mówi Maciej Sobociński, reżyser Ery Schaeffera

Bogusław Schaeffer, urodzony w 1929, roku to najchętniej wystawiany polski autor spośród żyjących pisarzy, kompozytor, grafik, teoretyk, krytyk, twórca ponad 17 książek, 400 kompozycji muzycznych, 40 dramatów, w tym głośnych: „Scenariusz dla trzech aktorów", „Kwartet dla czterech aktorów" czy „Tutam", jeden z czołowych i najoryginalniejszych twórców w dziejach kultury. Człowiek orkiestra i człowiek orkiestry, współczesny Leonardo Da Vinci, który zwykł mawiać o sobie: „Wbrew temu, co się o mnie sądzi, nie mam intencji elitarnych. I żałuję, że tak mało eksperymentuję, choć oczywiście zdarzało mi się napisać stuminutowy utwór na skrzypce solo".

Fenomen Schaeffera tkwi w wielowymiarowości interdyscyplinarnych i niekonwencjonalnych działań artystycznych, ale również w jego niewyczerpanej inwencji twórczej. Jego dokonania są olbrzymie i wciąż nieocenione, on sam zaś, jest skromny i wrażliwy. Twórczość Schaeffera jest szczególnie szanowana zagranicą, a dzięki kolejnym edycjom festiwalu coraz częściej trafia także do szerokiego grona odbiorców w kraju. Ideą Ery Schaeffera jest promocja twórczości Mistrza, Profesora Bogusława Schaeffera, a jednym z ważniejszych jego założeń - swobodna wymiana artystycznej myśli.

W tym roku organizatorzy rozszerzyli festiwal o imprezy towarzyszące, które uświetnią 85 te urodziny Prof. Schaeffera . Oficjalnie Era Schaeffera zagości jeszcze raz w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej. To nobilitujące miejsce z pewnością wzmocni i podkreśli artystyczną rangę Bogusława Schaeffera na polskiej mapie kulturalnej. W ubiegłym roku warszawska publiczność została zaproszona do Kina Iluzjon na projekcję filmu niemego z 1917 roku, pt. „Tajemnica pokoju 100" w reżyserii Aleksandra Hertz'a z akompaniamentem na żywo w wykonaniu Michała Urbaniaka do muzyki Schaeffera.

(-)
Materiał Teatru
17 listopada 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...