Gangstersko-polityczny romans

"Chinka" - reż. Klaudia Hartung-Wójciak - TR Warszawa

29 czerwca 2018 roku obędzie się kończąca nasz sezon artystyczny 2017/2018 premiera spektaklu „Chinka" w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak, laureatki nagrody Debiut TR 2016.

Obok reżyserki spektaklu, Klaudii Hartung-Wójciak spektakl współtworzą: Daria Kubisiak (dramaturgia), Agata Skwarczyńska (scenografia, kostiumy, światło), Piotr Peszat (muzyka) oraz aktorzy TR Warszawa: Jan Dravnel, Monika Frajczyk, Natalia Kalita, Maria Maj i Paweł Smagała.

„Chinka" to romans gangstersko-polityczny, inspirowany fragmentami scenariuszy filmowych Jean-Luc Godarda oraz "Biesów" Fiodora Dostojewskiego, a także oparty na aktorskich improwizacjach. Grupa badaczy z Laboratorium Rekonstrukcji bierze na warsztat polityczne strategie i utopie z przeszłości. Rekonstruując i przetwarzając rewolucyjne archiwum, bohaterowie pytają o dziedzictwo lewicy i dzisiejszy potencjał społecznej zmiany.

- Co zostało z ideałów studenckiej rewolty 1968 roku?
- Jakie jest miejsce dla ruchu lewicowego wobec przejęcia przez prawicę postulatów społecznych?
- Czy dawny podział na lewicę i prawicę jest jeszcze zasadny?
- Jaka forma politycznego zaangażowania jest możliwa w ramach przestrzeni kultury?

Do scenariusza najnowszej premiery TR Warszawa zaczerpnięto inspiracji z filmu Godarda „Chinka" z 1967 roku, opowieści o studenckiej komunie z Paryża, która przygotowuje się do walki rewolucyjnej. Premiera filmu poprzedziła i zapowiedziała protesty studenckie z maja 1968 roku. Za francuskim reżyserem twórcy przedstawienia podejmują temat komercjalizacji politycznego ruchu, który staje się częścią kapitalistycznego systemu konsumpcji i kultury popularnej. Przestrzeń akustyczna spektaklu w TR Warszawa oparta jest na deformacji popularnych pieśni i cytatów z muzyki filmowej, natomiast scenografia nawiązuje do projektu Rosy Esman z 1966 roku „7 Objects In a Box", pierwszej kolekcji mikro dzieł światowej sławy artystów (m.in. Claesa Oldenburga). Projekt ten był pierwszym w historii przypadkiem, gdy sztuka nie tyle została reprodukowana, ile zyskała swój popularny, tani odpowiednik – stała się towarem.

Spektakl „Chinka" realizowany jest w ramach konkursu Debiut TR, wspierającego rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Co roku laureat/laureatka nagrody zapraszany/zapraszana jest do wyreżyserowania spektaklu w TR Warszawa.

Debiut TR
Nagroda Debiut TR powołana została w 2015 roku i przyznawana jest co roku na Forum Młodej Reżyserii organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Pierwszym laureatem konkursu był Jędrzej Piaskowski, student Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, który zrealizował w TR Warszawa spektakl na podstawie tekstu Magdy Fertacz „Puppenhaus. Kuracja" z udziałem Lecha Łotockiego, Sebastiana Pawlaka, Justyny Wasilewskiej i Agnieszki Żulewskiej. W maju 2018 roku przedstawienie otrzymało Nagrodę Główną 13. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni. „Puppenhaus. Kuracja" znalazł się także w finale prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, którego wyniki zostaną ogłoszone na uroczystej gali 29 czerwca 2018 roku w Instytucje Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Kolejnymi laureatami nagrody są: Klaudia Hartung-Wójciak, studentka Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (Debiut TR 2016) oraz Grzegorz Jaremko, student Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, który zrealizuje przedstawienie w TR Warszawa w sezonie 2018/2019.

Młody TR
Młody TR to nurt programowy, w ramach którego TR Warszawa wspiera rozwój nowych talentów teatralnych, prowadząc takie projekty jak np. Teren Warszawa, Teren TR, Debiut TR, rezydencje artystyczne, gościnne pokazy prac dyplomowych i spektakli, czy przedstawienia repertuarowe, do realizacji których zapraszani są debiutujący twórcy i twórczynie. TR Warszawa pełni rolę artystycznego schronu, w którym młodzi artyści i artystki mogą eksperymentować i realizować swoje pomysły na teatr. W ramach programu Młody TR w ostatnich sezonach artystycznych swoje spektakle zrealizowali m. in. Anna Karasińska („Ewelina płacze" i „Fantazja"), Piotr Trojan („Grind/r"), Magda Szpecht („Możliwość wyspy"), Wojciech Blecharz („Soundwork"), Katarzyna Kalwat i Marta Sokołowska („Holzwege"), Małgorzata Wdowik („Piłkarze" i „Strach") oraz Jędrzej Piaskowski („Puppenhaus. Kuracja").

Kaja Stępkowska
Materiał Teatru
25 czerwca 2018
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...