Gawędy skierowanej do młodzieży

spotkanie z Antonim Liberą

Spotkanie będzie miało formę gawędy skierowanej do młodzieży, w której autor opowie o swoim doświadczeniu i zmaganiach z tłumaczeniem twórczości Samuela Becketta. Odbędzie się 18 maja 2012 piątek, godz. 12:00

Jedyne w swoim rodzaju spotkanie z Antonim Liberą, wybitnym prozaikiem, eseistą, tłumaczem i reżyserem teatralnym.  Twórca poruszy także temat swoich dwóch powieści „Madame’” oraz najnowszej autobiograficznej prozy pt. „ Godot i jego cień”. W ramach spotkanie Antoni Libera odczyta także fragmenty dzieł Sofoklesa i opowie o planach nowych tłumaczeń tegoż właśnie tragika. Rozmowa ta jest jedną z nielicznych szans kiedy od samego autora możemy usłyszeć o jego działalności, powstawaniu powieści, o problemach i sukcesach z tym związanymi.

Pisarz, tłumacz, rażyser, znawca twórczości Samuela Becketta. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, doktoryzował się w Polskiej Akademii Nauk. Przełożył i wydał wszystkie dzieła dramatyczne Becketta, część jego utworów prozą oraz eseje i wiersze. Sztukami Becketta zajmuj się również jako reżyser, wystawiając je w Polsce i za granicą. Dotychczas zrealizował blisko trzydzieści spektakli. W jego inscenizacjach występowało wielu wybitnych aktorów m.in.: Maja Komorowska, Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Zapasiewicz, Adam Ferency, Zbigniew Zamachowski, a z brytyjskich: Barry McGovern i David Warrilow.

Tłumaczył również Oskara Wilde’a i tragedie Sofoklesa (m.in. "Antygonę") oraz dokonał nowego przekładu "Makbeta" Szekspira i kanonu poezji Friedricha Hölderlina. Przekłada też libretta operowe (m.in. "Śmierć w Wenecji" Benjamina Brittena, "Czarną maskę" i "Króla Ubu" Krzysztofa Pendereckiego oraz "Music Programme" Roxany Panufnik).

W 1990, na zamówienie londyńskiego Royal Court Theatre, napisał jednoaktówkę Eastern Promises, która została na tej scenie wystawiona i opublikowana w tomie "The May Days Dialogues" (Methuen, 1990), a w kraju w "Dialogu" (tytuł wersji pol. "Czy Europa musi zginąć?").

W 1998 jego pierwsza powieść, "Madame", wygrała konkurs ogłoszony przez Wydawnictwo Znak, po czym stała się jednym z większych bestsellerów ostatniej dekady. W ciągu 10 lat osiągnęła łączny nakład 90 tysięcy egzemplarzy i przełożona została na ponad 20 języków. W 1999 była nominowana do nagrody Nike i wyróżniona została Nagrodą im. Anrzeja Kijowskiego, a w 2002 znalazła się w ścisłym finale (7 książek spośród 123) irlandzkiej IMPAC Dublin Literary Award.

W 2009 wydał prozę autobiograficzną pt. "Godot i jego cień". Książka ta znalazła się w finale Nagrody Angelusa oraz została nominowana do szwajcarskiej nagrody im. Jana Michalskiego.

W latach 1988-1993 Libera współredagował czasopismo "Puls", a w latach 1996-2001 był kierownikiem literackim w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

(-)
gazeta.razem
12 maja 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...