Gdańsk mówi: Szekspir!

tłumy na widowisku "Aktorzy przyjechali"

Ponad siedem tysięcy widzów oglądało wczoraj blisko stu aktorów w widowisku plenerowym "Aktorzy przyjechali!", przygotowanym przez Andrzeja Wajdę. Pokaz poprzedził uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Tłumy Gdańszczan przyszły zobaczyć najwybitniejszych polskich aktorów w niezwykłym widowisku. Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Globisz, Jerzy Stuhr, Jerzy Radziwiłowicz Teresa Budzisz-Krzyżanowska i Andrzej Chyra - to zaledwie parę z ponad pół setki nazwisk - przygotowali specjalnie na zaproszenie Andrzeja Wajdy fragmenty z utworów Williama Szekspira. Z przedproży Ratusza, Dworu Artura i gdańskich kamieniczek zabrzmiały urywki z "Hamleta", "Romea i Julii", "Snu nocy letniej", "Jak wam się podobna" czy "Ryszarda III" oraz sonety Anglika. Andrzej Wajda obserwował cały spektakl z platformy na dachu jednaj z kamieniczek.

Na uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę GTS-u pojawił się m. in. premier Donald Tusk (jeszcze jako wicemarszałek sejmu był jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego w sprawie budowy), minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, autor projektu architektonicznego Włoch Renato Rizzi oraz władze samorządowe. - Teatr buduje się zwykle raz na kilkaset lat - mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Pamiętajmy zatem, że to inwestycja także dla przyszłych pokoleń.

GTS będzie pierwszą sceną, wybudowaną od fundamentów w Polsce od 1989 roku oraz - jednocześnie - najnowocześniejszym teatrem w kraju. Zastosowane rozwiązania techniczne (podnoszone i opuszczane fragmenty podłogi) pozwolą na absolutnie dowolną kompozycję przestrzeni; dzięki otwieranemu dachowi w sezonie letnim grać będzie można pod gołym niebem. - Na nowy teatr nie tylko Gdańsk, ale cała Polska czeka już dwadzieścia lat - mówi Bogdan Zdrojewski. - Projekt GTS świetnie łączy różne przeznaczenia budynku instytucji kultury; umożliwia zarówno sprawną działalność artystyczną, jak i spełnianie różnych funkcji edukacyjnych czy promocyjnych. Warta uwagi jest także dynamika zaplanowanej inwestycji; na nową scenę czekać będziemy kilka, a nie kilkanaście lat.

Pod aktem erekcyjnym podpisali się wszyscy aktorzy, występujący w plenerowym przedstawianiu. - To wy jesteście kolejnym z powodów, dlaczego warto wybudować ten teatr - zwrócił się do nich Zdrojewski.

Pierwsze przedstawienia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim oglądać w drugiej połowie 2012 lub na początku 2013 roku. Scena pomieści, zależnie od wykorzystania przestrzeni i ustawienia widowni, do 500-600 osób. Cała budowa kosztować będzie około 82 mln zł, z czego 51 mln to dotacja z Unii Europejskiej. Resztę dołożą samorządy. Inwestycja jest też rzadkim w Polsce przykładem współdziałania władz samorządowych i instytucji pozarządowych: za budowę GTS-u odpowiada instytucja o tej samej nazwie, powołana do żucia przez miasto, pomorski urząd marszałkowski i Fundację Theatrum Gedanense, która to od osiemnastu lat stara się o budowę teatru. Nowa scena odwoływać się będzie do tradycji powstałej w Gdańsku na początku XVII wieku i funkcjonującej przez blisko 200 lat Szkoły Fechtunku - jedynej poza Wyspami Brytyjskimi budowli typu elżbietańskiego - która pełniła także funkcje teatralne. Jednocześnie inwestycja poprawi infrastrukturę kulturalną Trójmiasta; Gdańsk jest jedynym dużym miastem wojewódzkim, w którym działa tylko jeden teatr dramatyczny.

Mirosław Baran, Gdańsk
Gazeta Wyborcza
15 września 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...