Gdański Teatr Szekspirowski w berlińskim Direktorenhaus

wystawa "Teatr Dwóch Czasów"

22 listopada o godz. 19 w Direktorenhaus w Berlinie odbędzie się wernisaż wystawy "Teatr Dwóch Czasów", opowiadającej o Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Teatr dwóch czasów  to wystawa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, którego siedziba jest obecnie w budowie (otwarcie teatru nastąpi w 2014 roku). Wystawa prezentuje historię powstania teatru, którego idea nawiązuje do pierwszego publicznego teatru w Polsce istniejącego w Gdańsku w XVII wieku, kiedy to miasto stanowiło centrum kulturalne Europy. W miejscu tego historycznego budynku istniejącego przez blisko dwa stulecia ma powstać teraz nowoczesny obiekt, którego funkcjonalność wychodzi naprzeciw wymogom współczesnego teatru, łączący jednak elżbietańskie tradycje z nowoczesnością. Najciekawszymi cechami powstającego budynku są: adaptowalna scena - możliwa do przekształcenia w scenę elżbietańską, centralną i włoską oraz otwierany dach, który umożliwia prezentację przedstawień przy świetle dziennym.

Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce w Gdańsku, kolejna w Londynie; prezentacja projektu teatru odbyła się także w Chicago. W przyszłym roku planowane są też dalsze prezentacje wystawy Teatr dwóch czasów m.in. w Dortmundzie, Edynburgu, Warszawie oraz Wrocławiu. Od 22 listopada wystawa będzie prezentowana w Niemczech, w Berlinie, w prestiżowej galerii Direktorenhaus, przy ul. Am Krögel 2. Wystawa będzie czynna w dni powszednie, w godzinach 08.00 - 18.00 do 5 grudnia 2012. Na wernisaż zapraszamy 22 listopada o godz. 19.00, wstęp wolny.

Wernisażowi towarzyszyć będzie koncert jazzowy Günter Schickert vs. Pharoah Chromium, z udziałem Frauke Helwes.
Direktorenhaus to dawny budynek administracyjny Mennicy Państwowej w Berlinie, który teraz pełni rolę galerii i stał się miejscem spotkań znakomitych artystów z różnorodnych dziedzin sztuki. W pomieszczeniach Direktorenhaus artyści, projektanci i naukowcy łączą badania i osiągnięcia z wielu dyscyplin, tak jak łączą sztukę współczesną ze sztuką dawną. Podobnie jest z projektem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, który będzie nowoczesnym, wielofunkcyjnym obiektem, ale jednocześnie będzie nawiązywał do drewnianych wnętrz teatrów elżbietańskich sprzed wieków.

Ideą wystawy, urządzonej w wyjątkowych wnętrzach budynku Direktorenhaus, jest zaproszenie odbiorcy do odbycia podwójnej podróży - podróży w czasie i przestrzeniach Teatru. Jedna i druga będzie swoistą wizytą w Gdańsku - mieście, które przed laty wzbogacała obecność teatru elżbietańskiego, a w którym dzisiaj ów teatr się odradza. Przestrzeń wystawy zostanie symbolicznie podzielona na przeszłość i teraźniejszość z widokiem przyszłości. Przekraczając progi wystawy, jej widzowie znajdą się w Gdańsku XVII wieku, mając okazję poczuć powiew ówczesnej atmosfery miasta (które pełniło wówczas rolę międzynarodowego centrum kultury) i poznać początek historii Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Następnie, kierowani linią czasu, zostaną przeniesieni w teraźniejszość, gdzie będą mogli dotknąć Gdańska w czasie rzeczywistym i skąd będą mieli również możliwość zajrzeć w przyszłość, by zobaczyć wizję dzieła, kontynuującego tradycję sprzed lat.

Gdański Teatr Szekspirowski będzie pierwszym od ćwierćwiecza teatrem dramatycznym w Polsce zbudowanym od podstaw. Idea rekonstrukcji teatru elżbietańskiego zrodziła się z oddolnej inicjatywy. 5 stycznia 1991 roku rozpoczęła działalność Fundacja Theatrum Gedanense, jej celem była budowa teatru szekspirowskiego w Gdańsku nawiązującego do XVII-wiecznego pierwowzoru. Gdański Teatr Szekspirowski, jako instytucja kultury, kontynuuje ideę Fundacji Theatrum Gedanense - budowy teatru, realizowanego według projektu włoskiego architekta Renato Rizzi.
Budynek teatru zaprojektowany jest jako nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt idealnie wpisujący się w otaczającą go zabytkową średniowieczno-renesansową zabudowę. Renato Rizzi dokonał istnej rewolucji w sposobie podejścia do rekonstrukcji obiektu historycznego: umieścił drewniane wnętrze elżbietańskie w ciężkiej, ceglanej bryle, niczym skarb w szkatułce. Owa szkatułka ma przy tym otwierany dach, przez co możliwe są przedstawienia pod gołym niebem, przy naturalnym świetle. Będzie to jedyne tego typu dzieło architektury stanowiące wielką atrakcję turystyczną, przyciągające gości z całego świata. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Gdański Teatr Szekspirowski jest instytucją kultury, której celem jest kreacja działań artystycznych, upowszechnianie kultury teatralnej oraz edukacja teatralna dzieci, młodzieży i nauczycieli. Instytucja współorganizuje Festiwal Szekspirowski w Gdańsku (który w nowo wybudowanym obiekcie będzie miał swoją stałą siedzibę), jest też założycielem Teatru w Oknie przy ul. Długiej 50/51 w Gdańsku. Więcej informacji: www.shakespearetheatre.pl.
***
Teatr Dwóch Czasów w Berlinie
22 listopada - 5 grudnia 2012, Direktorenhaus, Am Krögel 2, 10179 Berlin. Wstęp wolny.

(-)
Materiał nadesłany
21 listopada 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...