Gdański Teatr Szekspirowski wznawia budowę siedziby

relacja z konferencji prasowej

Po pięciu miesiącach przerwy od odstąpienia od umowy z firmą POL-AQUA, podpisano umowę z nowym Generalnym Wykonawcą robót, firmą NDI SA z Sopotu. Relacja z konferencji prasowej.

W konferencji przu Długiej 50/51 uczestniczyli:
- prof. Jerzy Limon - Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
- Małgorzata Winiarek-Gajewska - Prokurent spółki NDI S.A., Wiceprezes, Dyrektor Zarządzający
- Ryszard Witkowski – Zastępca Dyrektora Projektu
- Lidia Lewandowska - Koordynator Projektu
- mgr. inż. Andrzej Lewandowski – Koordynator Budowy ze strony Inwestora Zastępczego

Jerzy Limon poinformował, że Gdański Teatr Szekspirowski w wyniku przetargu nieograniczonego na roboty budowlane - Budowa siedziby Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku, w dniu 26.02.2013 r. podpisał umowę z nowym Generalnym Wykonawcą - firmą NDI S.A., z siedzibą w Sopocie (81-718) przy ul. Powstańców Warszawy 19.
- Mamy do czynienia z obiektem ze wszech miar unikatowym, który stanie się wizytówką nie tylko architektury Gdańska XXI wieku, ale także wizytówką kulturalną tego miasta, że stanie się ważnym komponentem wizji tego miasta. Cieszę się, że mamy do czynienia z firmą o dobrej reputacji, znakomitych realizacjach. Wszystko to wróży szczęśliwe zakończenie tego projektu - stwierdził prof. Jerzy Limon.

Andrzej Lewandowski podał informacje na temat bieżącego stanu budowy - Na dzisiaj jesteśmy w sytuacji wykonania znacznej części robót konstrukcyjnych. Do pełni szczęścia brakuje nam ok. 3 tys ton konstrukcji żelbetowej i potem przejdziemy do robót wykończeniowych. Kilka danych: powierzchnia użytkowa obiektu to ok. 8 tys m2, z czego 4,5 tys to część naziemna, 3,5 tys część podziemna. Otwierany dach będzie miał powierzchnię 500 m2, długość teatru wyniesie ok. 130 m, wysokość budynku to 6 m, przy otwartym dachu wyniesie 17 metrów. Wewnątrz będą znajdować się dwie sceny: włoska i elżbietańska, które odpowiednio pomieszczą od 500 do 600 osób.

Zastępca Dyrektora Projektu, Ryszard Witkowski mówił również o skali i wyjątkowości inwestycji, stwierdzając m.in. że specjalne przygotowania będą czynione przy montażu otwieranego dachu. Skalę inwestycji podana została w ... tirach: w 45 tirach zostanie przewieziona cegła do elewacji, w 20 tirach zaprawa.

NDI S.A. podpisało z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim umowę na 43 mln 330 tys zlotych brutto, co obejmuje całość robót budowlanych.

Oficjalny komunikat:
"W związku z opóźnieniami w realizacji robót budowlanych w dniu 5 września 2012 r. Gdański Teatr Szekspirowski odstąpił od umowy zawartej z firmą P.R.I. "POL-AQUA" S.A. Zgodnie z zapisami umowy Gdański Teatr Szekspirowski wystąpił z żądaniem zapłaty kary w wysokości 6,7 mln zł (20% wartości robót, które nie zostały wykonane do dnia odstąpienia od umowy), której P.R.I. POL-AQUA nie zapłaciła - sprawa toczy się w Sądzie Okręgowym w Gdańsku."

Dodajmy, że POL-AQUA otrzymała pieniądze za 38% wykonanych robót, tj. ok 20,5 mln złotych netto.
NDI S.A. to prywatna sopocka spółka z branży dewelopersko-inwestycyjnej, dwukrotny laureat Diamentów Forbesa. Spółka posiada wieloletnie doświadczenie w organizacji i realizacji inwestycji na rynku nieruchomości i rozwoju infrastruktury. Od czasu założenia w 1991 roku firma zrealizowała szereg inwestycji m.in. biurowych, hotelowych, bankowych, usługowych i infrastrukturalnych o łącznej wartości przekraczającej 2,5 mld Euro.

NDI ma w dorobku uczestnictwo w szeregu znaczących inwestycji w Polsce, w tym m.in.: budowa północnego odcinka Autostrady A1 z Gdańska do Torunia, rewitalizacja Centrum Sopotu, Hotele Sheraton (Warszawa, Kraków, Poznań, Sopot), kompleksy biurowo-usługowe, m.in.: siedziba Grupy Ergo Hestia w Sopocie, Centrum ING Banku Śląskiego (Katowice), Centrum Finansowe Puławska (Warszawa), czy projekty mieszkaniowe. W zakresie projektów infrastrukturalnych NDI realizuje również inwestycje drogowe, kolejowe i tramwajowe w Katowicach, na Mazowszu oraz w województwie kujawsko-pomorskim.

Gdański Teatr Szekspirowski jest przekonany, iż współpraca z nowym Generalnym Wykonawcą - firmą NDI S.A. pozwoli na sprawne kontynuowanie inwestycji i jej zakończenie w przewidzianym terminie. Projekt budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 - 2013. Zakończenie budowy Teatru planowane jest na początek 2014 roku. Biorąc pod uwagę konieczność wyposażenia nowej siedziby, otwarcie teatru nastąpi w lipcu 2014 roku.

Zobacz także

Historia realizacji Projektu:
Obiekt Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego nawiązuje do budynku teatru elżbietańskiego istniejącego w Gdańsku od początku XVII wieku. Autorem projektu architektoniczno-budowlanego przyszłej siedziby Teatru Szekspirowskiego jest włoski architekt prof. Renato Rizzi. Koncepcja wyłoniona została w konkursie architektonicznym, ogłoszonym w 2004 roku przez Fundację Theatrum Gedanense. W roku 2008 Fundacja - razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz Urzędem Miejskim w Gdańsku - powołała instytucję kultury pn. „Gdański Teatr Szekspirowski". Głównym celem tej instytucji stała się budowa siedziby Teatru.

W połowie maja 2009 roku zakończyły się badania archeologiczne działek przy zbiegu ulic Podwale Przedmiejskie, Bogusławskiego i Zbytki w Gdańsku, na których powstanie Teatr. Archeolodzy znaleźli fragmenty ceramiki, fragmenty naczyń szklanych i metalowych, kilka monet. Odkryto także ważne elementy budowlane i konstrukcyjne budynków, które wcześniej stały w tym miejscu.

W dniu 14 września 2009 r. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Teatru. Uroczystości towarzyszyło wydarzenie artystyczne pn. „Aktorzy przyjechali", pod patronatem reżysera Andrzeja Wajdy. W happeningu, obejmującym liczne interpretacje dialogów oraz monologów, zaczerpniętych ze sztuk Williama Szekspira, wzięło udział około 80 aktorów teatralnych i filmowych.

W czerwcu 2010 r. rozstrzygnięto przetarg oraz podpisano umowę z Inwestorem Zastępczym. W marcu 2011 r. - podpisano umowę z Generalnym Wykonawcą robót budowlanych - firmą P.R.I. „POL-AQUA" S.A. - wyłonioną w przetargu. W związku z przekazaniem placu budowy Generalnemu Wykonawcy, 5 marca 2011 r. odbył się wyreżyserowany przez Roberta Florczaka, happening pt. "Triumf Ognia, Ciał i Maszyn". Plac budowy zmienił się na jeden wieczór w przestrzeń teatralną, na której obejrzeć można było m.in. balet maszyn budowlanych.

Do końca 2011 r. - zakończono prace związane z zabezpieczeniem wykopu pod budynek Teatru metodą wylewanych kolumn „Jet - grouting". Wykonano wykop i dokonano wymiany gruntu. Odwodniono grunt, wykonano zbrojenie, uszczelnienie i betonowanie płyty dennej. Zakończono demontaż rozparcia ścian obudowy wykopu. Rozpoczęto roboty budowlane związane ze wznoszeniem wewnętrznych ścian i słupów piwnic.

23 kwietnia 2012 r. - z okazji 448. urodzin Szekspira, na placu budowy przyszłej siedziby Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, zorganizowany został spektakl - „Hamlet Transgatunkowy" - inscenizacja odbywała się równocześnie na czterech scenach, których podporę stanowiły wznoszone mury Teatru.

13 lipca 2012 r. - podpisano umowę z firmą Konsbud-Audio sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie wyłonioną
w wyniku przetargu dotyczącego technologii sceny i oświetlenia oraz technologii AV.Do końca sierpnia 2012 r. zakończono roboty budowlane związane ze wznoszeniem zewnętrznych i wewnętrznych ścian oraz słupów, a także budową schodów i stropów do poziomu +8,4/10,5.

05 września 2012 r. - Gdański Teatr Szekspirowski, działając zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego, odstąpił od Umowy nr 5/2011 o roboty budowlane z dnia 01.03.2011 r. - zawartej z Generalnym Wykonawcą Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjnych „POL-AQUA" S.A. z siedzibą w Warszawie. Główną przyczyną odstąpienia od umowy było znaczne opóźnienie w realizacji robót budowlanych. Stopień wykorzystania budżetu Kontraktu po upływie 77% umownego okresu realizacji wynosił zaledwie 38%.

15 października 2012 r. - przekazano do publikacji ogłoszenie dotyczące przetargu nieograniczonego na wybór nowego Generalnego Wykonawcy robót budowlanych. Na przetarg wpłynęło 6 ofert. Od dnia otwarcia ofert (19 grudnia 2012 r.) trwały prace komisji przetargowej dotyczące weryfikacji dokumentów złożonych przez oferentów.

05 listopada 2012 r. - podpisano umowę z firmą Chemtrol División Teatro S.A. z siedzibą w Madrycie (Hiszpania), wyłonioną w wyniku przetargu dotyczącego ruchomych foteli widowni wraz z systemem
ich mocowania.

09 listopada 2012 r. - dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty - złożonej przez firmę Chemtrol División Teatro S.A. z siedzibą w Madrycie (Hiszpania) - w przetargu dotyczącym ruchomych pomostów scenicznych; ruchomych pomostów do technologii teatralnej; 'Tiring house' - mechanizmu przesuwu i rozkładania; 'Tiring house' - konstrukcji skrzydeł, pomostów i schodów; urządzenia do opuszczania aktorów na linie)". Umowa zostanie zawarta w I kwartale 2013 r.

11 stycznia 2013 r. - przekazano do publikacji ogłoszenie w sprawie przetargu dotyczącego okładzin Sali teatralnej; okładzin foyer; okładzin szatni; mosiężnych maskownic elementów wentylacji Teatru; drewnianych balustrad; drewnianych podłóg zapadni scenicznych i widowni)".

15 stycznia 2013 r. - na stronie internetowej Inwestora Zastępczego ukazało się ogłoszenie dotyczące wyboru najkorzystniejszej oferty - złożonej przez firmę NDI S.A. z siedzibą w Sopocie - w przetargu nieograniczonym na wybór nowego Generalnego Wykonawcy robót budowlanych. Umowa została podpisana dnia 26.02.2013 r.

(-)
Gazeta Świętojańska
1 marca 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...