Gdzie jest prawda?

"Książę i Prawda" - reż. Janusz Ryl - Krystianowski - Teatr Animacji w Poznaniu

W najnowszym spektaklu Teatru Animacji Prawda jest bohaterem takim samym jak Książę, który próbuje ją odnaleźć. Czy odnajduje? Na to pytanie można odpowiedzieć pytaniami: Czym jest prawda?

Młody Książę (Marek A. Cyris) chce się ożenić, ale ojciec wybranki stawia warunek: musi znaleźć Prawdę. I jak to w baśniach bywa, zostanie poddany wielu próbom, zważywszy, że zadanie jest wręcz niemożliwe do zrealizowania.

Janusz Ryl-Krystianowski poszedł tym razem na współpracę z nowymi technologiami. Książę jest bohaterem talk-show, którego przewodnikiem po świecie jest Gawędziarz-Prezenter (Artur Romański). Naiwny Książę, podobnie jak wielu naiwnych uczestników tego typu programów, próbuje się odnaleźć w świecie zupełnie sobie obcym. A na dodatek, znudzony Gawędziarz-Prezenter bawi się naiwnością uczestnika show. Odbywa z nim wędrówkę, myli tropy, podpowiada fałszywe kroki. Kiedy już się wydaje, że Książę znalazł odpowiedź, czym jest Prawda, pojawia się stop. Nie tędy droga. To nie to. To, co wydaje się Prawą, wcale nią nie jest.

Dramat Carriera wpisany w poetykę talk-show komplikuje sytuację, mnoży poziomy interpretacji, zaciemnia klimat. Temat wydawać by się mogło ogranyjużwliteraturze iteatrze, nabiera - poprzez uwikłanie w nowe technologie - na atrakcyjności i aktualności. Ale też niesie ryzyko. Flirtując z nowymi mediami, trzeba się liczyć z tym, że w teatrze są one trudne do zrealizowania tradycyjnymi środkami. Niestety, teatralne studio telewizyjne jest dość anachroniczne i widz, który ogląda na co dzień tego typu programy, uśmiechnie się z politowaniem. Siłą przedstawienia jest muzyka Artura Sosen-Klimaszewskiego i ona zostanie we mnie jako wspomnienie spektaklu.

Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski
16 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia