Genderowa debata przed premierą

"Ten wstrętny gender"

Teatr Polski zaprasza do udziału w debacie "Ten wstrętny gender" o płci, dysfunkcyjnych rodzinach i Różewiczu organizowanej m. in. w kontekście premiery "Białe małżeństwo" Tadeusza Różewicza w reżyserii Joanny Zdrady

Według Joanny Zdrady główne "Białe małżeństwo" Różewicza (premiera w Teatrze Polskim 7 grudnia to spektakl o poszukiwaniu tożsamości, o destrukcji kulturowych stereotypów "dobrego domu" i o demonach indywidualizmu i seksualności budzących się w głównych bohaterkach. W najszerszym ujęciu o dysfunkcjonalnej rodzinie. Relacje pomiędzy seksualnością a kulturą bada dość młoda dyscyplina naukowa zwana z angielska "gender studies", która na naszych oczach staje się w debacie publicznej rodzajem "czarnego luda" - nazywana "ideologią gender" ma stanowić zagrożenie dla naszej cywilizacji.

Porozmawiajmy więc ze specjalistami! O dysfunkcjonalnych rodzinach; o problemach okresu dojrzewania; o tym, czym różni się refleksja gender od "ideologii gender". A w tym kontekście o sztuce Tadeusza Różewicza.

Gośćmi spotkania będą m.in:

Aleksandra Banot

- literaturoznawczyni i psycholożka, wykłada na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej; od 2007 r. współorganizuje Śląskie Manify, jest członkinią Śląskiego Klubu Krytyki Politycznej oraz nieformalnej Grupy Inicjatyw Genderowych - GIGa Śląsk i jedną z pomysłodawczyń idei powoływania lokalnych pełnomocniczek ds. równego statusu kobiet i mężczyzn w woj. śląskim (2008-2009), a także współorganizatorką ruchu społecznego poparcia dla Alicji Tysiąc w czasie katowickich rozpraw przeciwko "Gościowi Niedzielnemu" (2009-2010).

Małgorzata Malinowska

- dyrektorka Podbeskidzkiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej (celem pomocy świadczonej przez Ośrodek jest zapobieganie powstaniu lub pogłębianiu skutków trudnych sytuacji życiowych w postaci indywidualnych i rodzinnych kryzysów - czytamy na stronie http://poik.bielsko.pl)

prof. dr hab. Stanisław Gębala

- badacz literatury, jeden z najwybitniejszych znawców twórczości autora "Białego małżeństwa", m.in. autor książek "Teatr Różewicza", "Teatralność i dramatyczność: Gombrowicz - Różewicz - Mrożek" i wielu artykułów na ten temat, publikowanych m.in. w "Dialogu". Prof. Gębala przez wiele lat związany był z bielską polonistyką.

Jolanta Reisch-Klose

- dziennikarka i pisarka. Wieloletnia redaktorka Polskiego Radia Opole. Publikowała w prasie ogólnopolskiej (Polska The Times), lokalnej (Nowa Trybuna Opolska) oraz w polskiej prasie w Wielkiej Brytanii (Polish Express, Goniec Polski, Link - Polska). Założycielka i pierwsza redaktor naczelna Magazynu Przedsiębiorcy Podbeskidzie i Śląsk Cieszyński. Działaczka organizacji pozarządowych, delegatka na Zjazd Krajowy Ligii Kobiet Polskich, organizatorka krajowych i międzynarodowych konferencji, dotyczących równouprawnienia kobiet, uczestniczka szkoleń o tematyce gender (min: Iron Maiden versus Pretty Woman, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach). Jako obserwatorka z ramienia OBWE brała udział w pierwszych demokratycznych wyborach w Kosowie.

Współorganizatorem spotkania jest babskiebielsko.pl

(-)
Materiał Teatru
4 grudnia 2013

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia