Giełda biznesu kultury

Kongres Kultury Województwa Śląskiego

Istnienie kreatywnego społeczeństwa jest warunkiem sine qua non rozwoju lokalnego. Kreatywne społeczeństwo żyjące w "kreatywnych miastach" buduje przyjazne, otwarte i tolerancyjne otoczenie, w którym ludzie chcą żyć, pracować i inwestować wzmacniając na zasadzie sprzężenia zwrotnego jego potencjał

Pomimo rozbieżności w nomenklaturze  i związanym z nimi zróżnicowanym zakresem pojęcia „sektora” czy „przemysłu kreatywnego”   zarówno działalność teatru jak i wydawnictwa płytowego czy pracowni designu wydaje się zależeć właśnie od ludzkiej kreatywności niezbędnej dla dynamiki procesów rozwoju społecznego.  Jak wygląda w tym świetle kreatywna mapa naszego regionu i suma naszych doświadczeń w tym zakresie?

Giełda Biznesu Kultury ma być przyczynkiem do stworzenia takiej lokalnej kartografii i dowodem na to, że działalność artystyczną i twórczą można uprawiać w m.in. w różnych formach prawnych , w sektorze prywatnym i komercyjnie-  nie gorzej, a często lepiej i sprawniej niż w sektorze publicznym kojarzonym z działalnością artystyczną. Giełda ma być również okazją do  dyskusji dotyczącej różnych strategii prowadzenia działalności kulturalnej, szans, zagrożeń i wyzwań stojących przed przedstawicielami sektora kreatywnego w konkretnym otoczeniu prawnym, ekonomicznym i społecznym.

Przede wszystkim zaś Giełda Biznesu Kultury, poprzez jej uczestników ma stać się szkicem nowego wizerunku kultury –  nie tylko jako domeny „lekkoduchów”, ale komplementarnego sektora społecznego, który generuje nowe miejsca pracy, wpływy z podatków, wreszcie stanowi motor napędowy gospodarki opartej na kreatywności.

Wierzymy, że pokazanie tych, którzy z sektora kultury się utrzymują, zatrudniają innych, płacą podatki i poprzez swoją działalność nakręcają koniunkturę gospodarczą, sprawi, że zostaną dostrzeżeni, zaś o kulturze  będziemy mówić, że  nakłady na nią to inwestycja w rozwój..

W trakcie giełdy, podczas panelu dyskusyjnego prowadzonego przez Łukasza Kałębasiaka z katowickiej Gazety Wyborczej poruszymy kwestie dotyczące możliwości wspierania działalności przedsiębiorców kultury, wyrównania ich szans w publicznych konkursach grantowych, a także nowych perspektyw nauczania akademickiego w kierunku wykorzystania potencjału kreatywnego studentów i stworzenia im perspektyw w gospodarce opartej na kreatywności.

W giełdzie udział wezmą m.in.:

ZEC Bytom (Elektrociepłownia Szombierki), Fundacja Elektrowni Rybnik, Festiwal Tauron Nowa Muzyka, Jazz Club Hipnoza, Medusa Group, Metal Mind Productions, Ultramaryna, Magazyn Style, RebelArt,  Szyb Wilson, Stowarzyszenie Kopalnia Sztuki, Galeria Stalowe Anioły
25 września
godz. 16.00
Rondo Sztuki

(-)
Materiały Organizatora
21 września 2010

Książka tygodnia

Małe cnoty
Wydawnictwo Filtry w Warszawie
Natalia Ginzburg

Trailer tygodnia