"Giovanna d\'Arco" Giuseppe Verdiego na otwarcie

10. Dni Verdiego w Poznaniu

"Giovanna d\'Arco" Giuseppe Verdiego w wykonaniu Filharmonii Poznańskiej otworzy 6 listopada X Poznańskie Dni Verdiego. Organizator wydarzenia, Teatr Wielki w Poznaniu, zaprasza miłośników Verdiego do teatru, ale także na kolacje i clubbing

W programie festiwalu zaplanowano m.in. premierowy spektakl "Rigoletta" z Andrzejem Dobberem w roli tytułowej oraz "Trubadura" w wersji koncertowej z Ewą Podleś w roli Azuceny. Ponadto zespół poznańskiego Teatru Wielkiego zaprezentuje dzieła Giuseppe Verdiego, cieszące się dużym uznaniem
krytyki i publiczności: "Ernani", "Stiffelio" i "Makbet".

"Program skupił się przede wszystkim na męskich postaciach verdiowskich. W związku z tym, że przyszły rok w teatrze będzie rokiem kobiet, chciałem teraz pokazać te tytuły, których w 2011 nie będzie, bo w tytule pojawia się mężczyzna; nie będzie "Ernaniego", "Makbeta", oni wrócą po przerwie, w 2012 roku" - powiedział dyrektor teatru Michał Znaniecki.

W ramach jubileuszu 100-lecia poznańskiego teatru Opera Wrocławska przyjedzie ze spektaklem "Falstaffa". Inauguracyjne, koncertowe wykonanie "Giovanny d\'Arco" będzie wspólnym przedsięwzięciem Teatru Wielkiego i Filharmonii Poznańskiej.

Jak wyjaśnił dyrektor filharmonii, Wojciech Nentwig, poznaniacy usłyszą to wczesne dzieło Verdiego po raz pierwszy. "Giovanna d\'Arco" nie była prawdopodobnie do tej pory wystawiana przez żadną polską operę. Gronu solistów towarzyszyć będzie Chór Teatru Wielkiego i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej.

Z myślą o miłośnikach wielkich scen zespołowych przygotowany został "Koncert Chórów Verdiowskich", podczas którego wysłuchać będzie można najsłynniejszych fragmentów chóralnych. Podobnie jak w ubiegłym roku, w programie znalazł się również happening dla dzieci pt. "Mały Dzień Verdiego".

Jak zaznaczył Znaniecki, Dni Verdiego nie zamkną się jedynie w budynku
opery. "Podobnie jak w zeszłym roku, staramy się otworzyć na miasto, żeby udowodnić, że Dni Verdiego są ważne także dla tej publiczności, która może rzadziej przychodzi do Teatru Wielkiego, a w mieście może spotkać Verdiego niechcący" - wyjaśnił.

W ramach imprez towarzyszących zaplanowano m.in. "Clubbing z Verdim", czyli imprezy z muzyką operową miksowaną przez DJ-ów, oraz verdiowskie kolacje tematyczne w jednej z poznańskich restauracji. Menu będzie każdego dnia dostosowywane do spektaklu prezentowanego w teatrze: od kuchni hiszpańskiej po pokazie "Ernaniego", po menu szkockie dla widzów "Makbeta".

(PAP)
dziennik.pl
28 października 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...