Gliwickie ruiny będą miały szansę na rewitalizację

Rewitalizacja Ruin Teatru Victoria w 2015 roku

Planowana od lat rewitalizacja Ruin Teatru Victoria w Gliwicach, obiektu porównywanego często do słynnego Theatre des Bouffes du Nord w Paryżu, ma szansę rozpocząć się w 2015 roku - poinformował PAP we wtorek dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego Paweł Gabara.

Od 2005 roku, kiedy miasto stało się właścicielem Ruin Teatru Victoria, dokonano sporych nakładów inwestycyjnych na zabezpieczenie spalonego w czasie II wojny światowej budynku. Pozwoliło to na ograniczone jego użytkowanie. Obiekt był czynny zwykle od kwietnia do października a w jego ruinach prezentowano m.in. liczne, organizowane głównie przez Gliwicki Teatr Muzyczny, wydarzenia artystyczne i koncerty.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gliwicach, "w tym roku miasto rozpocznie działania zmierzające do rewitalizacji Ruin Teatru Victoria" a koszty związane z przygotowaniem projektu oraz dokumentacji architektoniczno-budowlanej szacowane są na ok. 1,5 mln zł.

Dyrektor Gliwickiego Teatru Muzycznego powiedział PAP, że rewitalizacja zmierza do tego, by wnętrze głównej sali zachowało "swój wyjątkowy i magiczny charakter". - Umożliwi to dyskretna technologia sceniczna. Chcemy, żeby obiekt został wyposażony w system podestów, które pozwolą na dowolne zaaranżowanie tej przestrzeni - dzięki scenie obrotowej publiczność będzie mogła obserwować spektakle z różnych miejsc - powiedział Gabara.

Dodał, że obiekt trzeba ocieplić oraz dostosować do potrzeb publiczności poprzez m.in. zagospodarowanie foyer. "Prace w tym wyjątkowym miejscu powinny się rozpocząć w 2015 roku" - poinformował Gabara. Rzecznik Urzędu Miejskiego Marek Jarzębowski podał, że firmę, która miałaby zająć się przygotowaniem projektu oraz dokumentacji architektoniczno-budowlanej, chcieliby wyłonić w pierwszym półroczu tego roku.

Ruiny Teatru Victoria należą do Gliwickiego Teatru Muzycznego. Pochodzący sprzed ponad stu lat obiekt znajduje się w centrum Gliwic. Wybudowany został w 1890 roku jako Teatr Miejski - stanowił wówczas centrum życia operowego i teatralnego miasta. Był siedzibą kilku zespołów teatralnych. Pod koniec II wojny światowej został spalony. Ponownie, sala teatralna zaczęła działać w 1996 roku - obiekt stał się znowu przestrzenią przedsięwzięć artystycznych.

Od 2005 roku obiektem zarządza Gliwicki Teatr Muzyczny. Zdaniem jego dyrektora Ruiny Teatru Victoria to jeden z nielicznych takich obiektów w Europie, porównywalny pod względem architektonicznym oraz podobny klimatem artystycznym do pochodzącego z 1876 roku Theatre des Bouffes du Nord w Paryżu. - Warto dołożyć wszelkich starań, żeby obiekt mógł być otwarty przez cały rok - uważa Gabara.

(-)
(PAP)
5 lutego 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...