Głos pokolenia komunizmu

"Supermarket i narodowe voodoo" - reż. Jacek Timingeriu - OPT Gardzienice

Spektakl na podstawie tekstu Andrzeja Stasiuka jest pracą dyplomową studentów Akademii Praktyk Teatralnych, działającej przy teatrze Gardzienice. "Supermarket i narodowe voodoo" to żywiołowa, teatralno-muzyczna interpretacja fragmentów tekstu Andrzeja Stasiuka "Dziennik pisany później" wydanego w 2011.

Podobnie jak tekst Stasiuka, spektakl jest rodzajem podróży poprzez miejsca i sytuacje charakterystyczne dla kulturowego krajobrazu współczesnej Polski: od pielgrzymki do sanktuarium maryjnego w Licheniu, poprzez marsze pogrzebowe, wiece, kolejkę na dworcu po promocję w galerii handlowej czy nocną balangę na dyskotece i niedzielną mszę.

Przez teledyskowe sceny, bazujące na rytmach oberka, hip - hop i techno, recytowane żarliwie teksty, przedziera się głos pokolenia , które jako ostatnie doświadczyło rzeczywistości komunizmu i jako pierwsze borykało się z drapieżnym kapitalizmem. Tekst śpiewany, recytowany, rapowany staje się autoironiczną próbą opisu rzeczywistości postkomunistycznej Polski, w której narodowe mity mieszają się z konsumpcyjnym stylem życia.

Przedstawianie prezentowane będzie 15 i 16 czerwca u w Ośrodku Praktyk Teatralnych Gardzienice w Lublinie. Spektakl wystawiany jest w ramach maratonów teatralnych "Kosmos Gardzienic".

Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice to jedna z najbardziej znanych grup teatru eksperymentalnego na świecie. Zespół stał się dobrze rozpoznawalny dzięki swym rygorystycznym badaniom w zakresie rdzennych i antycznych tradycji muzycznych, cielesnym i głosowym technikom w pracy aktorskiej, zaangażowaniu w tworzenie teatru w naturalnym środowisku i naciskowi kładzionemu na zasady wzajemności i muzyczności.

Gardzienice występowały na całym świecie, na najbardziej prestiżowych scenach i festiwalach , m.in. Stratford\'s Royal Shakespeare Company, The First New York International Festival of The Arts, Getty Centre w Los Angeles), Centrum Meyerholda w Moskwie, The Seoul Olympic Arts Festival w Korei czy Sao Paolo International Theatre Festival w Brazylii.

W 1997 roku powstała przy teatrze Akademia Praktyk Teatralnych, której studenci uczestniczą w życiu teatru, wspierają organizacyjnie i artystycznie działalność grupy, przygotowują własne spektakle, które pokazywane są później na festiwalach, występach gościnnych. Niektórzy ze studentów biorą udział w spektaklach wystawianych przez główny zespół Gardzienic, spośród nich werbuje się przyszłych aktorów teatru.

(-)
Materiały Teatru
14 czerwca 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...