Główna nagroda dla Tadeusza Słobodzianka

18. Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona"

Festiwal „Rzeczywistość przedstawiona" 2018, organizowany przez Teatr Nowy w Zabrzu przeszedł do historii. Podczas trwającego tydzień wydarzenia śląska publiczność zobaczyła kilkanaście najbardziej znaczących inscenizacji dramatu polskiego i obcego, powstałych nie później niż w roku 2017.

Triumfatorem tegorocznej edycji festiwalu jest spektakl „7 minut" zaprezentowany przez Teatr W. Bogusławskiego w Kaliszu. Otrzymał on Nagrodę Publiczności XVIII FDW oraz nagrodę za najlepszy spektakl festiwalu, przyznawaną przez Jury Młodych. Dodatkowo, Maciej Grzybowski i Jakub Łopatka, aktorzy grający w spektaklu zostali uhonorowani Nagrodami Aktorskimi za swoje role.

Jury w składzie: Jan Bończa-Szabłowski – przewodniczący, Marcin Sławiński i Wojciech Tomczyk po obejrzeniu 14 spektakli konkursowych przyznało swoje wyróżnienia.

Nagrodę im. Stanisława Bieniasza dla najlepszego dramatopisarza festiwalu otrzymał Tadeusz Słobodzianek autor sztuki „Historia Jakuba".

Nagroda za adaptację powędrowała do Macieja Podstawnego, Magdaleny Miklasz i Łukasza Zaleskiego, czyli do twórców spektaklu „Łauma, czyli czarownica", zrealizowanego w Teatrze Dramatycznym im. J . Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Nagrodę Aktorską za rolę w spektaklu „Baby" Fundacji Szafa Gra z Ornontowic przyznano Ninie Wolskiej, natomiast Nagrodę Aktorską za rolę w spektaklu „Łauma, czyli czarownica" Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego z Wałbrzycha otrzymała Sara Celler-Jezierska. Kolejna Nagroda Aktorska za rolę w spektaklu „Kalifornia nieśmiertelni" Teatru Współczesnego ze Szczecina trafiła do Macieja Litkowskiego.

Nagrodę Aktorską za rolę w spektaklu „Nema" Teatru Nowego w Zabrzu przyznano także Danucie Lewandowskiej. Najlepszym aktorem festiwalu został Łukasz Lewandowski za rolę Jakuba w spektaklu „Historia Jakuba" Tadeusza Słobodzianka z Teatru Dramatycznego Miasta Stołecznego Warszawy.

Natomiast Nagrodę Specjalną otrzymał Waldemar Zawodziński za reżyserię, dekoracje, opracowanie muzyczne spektaklu „Z miłości" Teatru im. S. Jaracza w Łodzi.

Zdobywcami Nagrody Głównej zostali: Anna Wieczur – Bluszcz, Ewa Jakubowicz, Filip Kowalczyk i Ewa Gdowiok, twórcy spektaklu „Płuca" z Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie.

Ostatniego dnia festiwalu wręczono także osobistą nagrodę. Powędrowała ona do Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, który nagrodzono za spektakl „Sienkiewicz superstar". Fundatorka wyróżnienia, Anna Solecka-Bacia, argumentując swój wybór podkreśliła, że ceni go za ukazanie destrukcyjnego wpływu na nasze życie społeczne – cynicznego wykorzystywania przez polityków pustosłowia przebrzmiałych mitów narodowych.

Swoje nagrody artystom uczestniczącym w festiwalu przyznało również Jury Młodych w składzie: Anna Stryj, Kalina Piesik i Bartłomiej Golik. Nagroda za najlepszy spektakl powędrowała do Macieja Grzybowskiego i Jakuba Łopatki reprezentujących Teatr W. Bogusławskiego w Kaliszu za spektakl „7 minut".

Przyznano także indywidualną nagrodę aktorską, którą otrzymał Maciej Litkowski grający w spektaklu „Kalifornia Nieśmiertelni" z Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Za plastyczność i odbiór wizualny nagrodzono spektakl „Bzik. Ostatnia Minuta" Teatru Współczesnego w Szczecinie, w którym doceniono scenografię, kostiumy i reżyserię światła, a wyróżnienie wręczono Katarzynie Borkowskiej.

Najlepszym zespołem aktorskim została załoga Teatru L. Solskiego w Tarnowie w składzie: Ewa Jakubowicz i Filip Kowalczyk, która przyjechała do Zabrza ze spektaklem „Płuca". Doceniono także spektakl „Nema" Teatru Nowego w Zabrzu za ukazanie problemu społecznego.

Magdalena Mikrut-Majeranek
Dziennik Teatralny Katowice
31 października 2018

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...