Głupota świata według Szekspira

27. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski w Gdańsku: 27.07 - 5.08.2023 r.

Co zobaczymy na Festiwalu Szekspirowskim?

Głupota świata według Szekspira. Co zobaczymy na Festiwalu Szekspirowskim?
Spektakle z kilku kontynentów, Szekspir pokazywany na najróżniejsze sposoby i w różnych konwencjach, spektakle z teatrów zawodowych i offowych - to tylko niektóre atrakcje tegorocznego Festiwalu Szekspirowskiego. Pisze Przemysław Gulda w „Gazecie Wyborczej - Trójmiasto".

Coraz większymi krokami zbliża się kolejna edycja Festiwalu Szekspirowskiego, jednej z najbardziej niezwykłych imprez teatralnych w Polsce. Jej wyjątkowość, na miarę lokalną, ale i światową, polega na tym, że to wydarzenie - zgodnie z nazwą - poświęcone jest wyłącznie twórczości jednego dramatopisarza. Za to dramatopisarza jedynego w swoim rodzaju i bardzo szczególnego - ojca chrzestnego całego nowoczesnego teatru.

Od początku istnienia tej imprezy, wymyślonej i przez lata kierowanej przez prof. Jerzego Limona, jej głównym elementem była prezentacja tego, co najciekawsze w ostatnich sezonach w teatrach całego świata, jeśli chodzi o inscenizacje tekstów Szekspira.

Głupota tego świata

Tak będzie i tym razem, w ramach 27. już edycji imprezy, której mottem będą słowa Szekspira: "Cudowna jest głupota tego świata". Najjaśniej w świetle festiwalowych reflektorów lśnić będą propozycje z międzynarodowego programu głównego. W tym roku znaleźć tam można m.in. spektakl współtworzony przez największego szekspirowskiego klasyka ostatnich dekad - Petera Brooka. To jego ostatnia realizacja, której powstawanie przerwała śmierć reżysera. Jego współpracownice i współpracownicy postanowili dokończyć tę pracę, nieco zmieniając jej wydźwięk - okoliczności sprawiły, że stała się pożegnaniem mistrza.

Inny mocny akcent programu głównego to najnowsze dzieło działającej w Belgii, międzynarodowej grupy Needcompany, które premierę będzie miało właśnie na gdańskim festiwalu. Poprzednim razem zespół przywiózł na tę imprezę spektakl będący kompilacją scen przemocy z dramatów Szekspira. Tym razem, w przedstawieniu współprodukowanym przez Gdański Teatr Szekspirowski, na plan pierwszy wysuną się motywy komediowe obecne w jego twórczości. Choć trudno powiedzieć, czy na pewno będzie lekko i zabawnie.

Jaki program polski?

Nieco inaczej niż w ubiegłych latach zapowiada się główny program polski, czyli prezentacja najciekawszych rodzimych realizacji szekspirowskich z ostatniego sezonu, rywalizujących o nagrodę Złotego Yoricka. Inaczej, bo tym razem po raz pierwszy do rywalizacji dopuszczone zostały przedstawienia realizowane poza teatrami instytucjonalnymi. Ale spośród wybranych spektakli, najgłośniej było do tej pory o realizacji przygotowanej na zawodowej scenie, w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. To wspólne dzieło jego dyrektora artystycznego Jakuba Skrzywanka i szefowej Teatru 21, Justyny Sobczyk, „Sen nocy letniej". W spektaklu motywy zaczerpnięte z miłosnej komedii Szekspira łączą się z wziętymi prosto z prawdziwego życia historiami o potrzebach seksualnych osób z niepełnosprawnością.

SzekspirOFF

Ale to jeszcze nie koniec tegorocznych atrakcji gdańskiej imprezy. Bardzo ciekawym elementem festiwalowego programu mogą się okazać dwa nurty tylko z pozoru poboczne. Pierwszy, obecny w programie festiwalu od lat, SzekspirOFF, będzie miał tym razem bardzo mocną obsadę - swoje najnowsze realizacje pokażą m.in.: Klaudia Hartung-Wójciak i jej kolektyw Nostalgic Boys oraz grupa o przewrotnej i prowokacyjnej nazwie Gruba i Głupia, w składzie której są choreografka Dominika Knapik i dramaturżka Patrycja Kowańska.

Warto będzie z pewnością zwrócić uwagę także na nowy moduł związany z powołanym w tym roku konkursem o laur Nowego Yoricka. Twórcy i twórczynie, którzy przygotowali najciekawsze propozycje: Jan Kamiński, Mira Mańka i duet Pameli Leończyk i Darii Sobik, pokażą w Gdańsku prezentacje work in progress, będące kolejnym etapem przygotowania spektakli w profesjonalnych teatrach w Warszawie, Legnicy i Poznaniu.

Festiwal Szekspirowski, Gdańsk, 26 lipca - 6 sierpnia.

Przemysław Gulda
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
22 lipca 2023

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...