Gniew, obłęd i zemsta - czyli antyk współczesny

Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Świat miejscem prawdy"

Międzynarodowy festiwal "Świat miejscem prawdy" to niezwykła okazja do obejrzenia dwóch porażających w swojej wymowie współczesnych realizacji dramatów sprzed setek lat, które gorąco oklaskiwała już publiczność Europy i Ameryki.

Zdrada, gniew, obłęd, pragnienie zemsty – ale także poczucie winy i wyrzuty sumienia – to tematy spektaklu Ajaks, szaleństwo w reżyserii Theodorosa Terzopoulosa – uznawanego w świecie za najciekawszego twórcę nowoczesnych przedstawień na podstawie antycznych dramatów. Aktorzy perfekcyjnie panują nad ciałem i głosem, a prastary dramat zyskuje nowe, bliskie dzisiejszym widzom sensy. Przedstawienie prezentowane będzie 21, 22 i 23 czerwca na dużej scenie Teatru Polskiego przy ul. Zapolskiej 3.

Tadashi Suzuki, światowej sławy japoński reżyser łączy w swoich spektaklach wszystko, co najlepsze w tradycji i kulturze Wschodu i Zachodu. Zaprezentuje on na festiwalu Elektrę Eurypidesa. Świat jest szpitalem dla obłąkanych – twierdzi Suzuki. Jego Elektra, chora z nienawiści – tkwi za murami szpitala i pragnie zemsty na matce, która jest sprawczynią jej cierpienia. Niekonwencjonalna oprawa sceniczna, precyzyjna choreografia, sceny zbiorowe o wielkiej sile rażenia – to atuty tego przedstawienia. Spektakl można będzie obejrzeć 26, 27 i 28 czerwca na Dużej scenie Teatru Polskiego przy ul. Zapolskiej 3.

22 czerwca (poniedziałek), o godz.17.00 w Teatrze Lalek odbędzie się spotkanie z Theodorosem Terzopoulosem. Tadashi Suzuki spotka się z publicznością 28 czerwca (niedziela) o godz.14.30 także w Teatrze Lalek – przy pl. Teatralnym 4.

Theodoros Terzopoulos

Urodzony w wiosce Makriyalos w północnej Grecji, gdzie, jak głosi legenda, przyszedł na świat Eurypides. Wybitny reżyser specjalizujący się w realizacjach dramatu antycznego. Założyciel teatru Attis w Atenach (1982), jednego z najbardziej oryginalnych zespołów eksperymentalnych w Grecji. Twórca idei Światowej Olimpiady Teatralnej i dyrektor artystyczny jej pierwszej edycji w Delfach (1995) oraz jej kolejnych edycji w Shizuoka (1999), Moskwie (2001), Istambule (2006) oraz Manipur (2008). Od 1993 roku przewodniczy Międzynarodowemu Komitetowi Olimpiady Teatralnej. W 2008 roku koordynował także prace nad programem kulturalnym Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Tadashi Suzuki


Urodzony w 1939 w Shimizu w Japonii. W 1966 roku założył w Tokio Waseda-shogekijo (Mały Teatr Waseda) – czołowy zespół japońskiej awangardy teatralnej lat sześćdziesiątych. W 1976 roku przeniósł się do górskiej wioski Toga i przekształcił swój zespół w 1984 roku w Suzuki Company of Toga (SCOT). Od 1982 roku organizuje rokrocznie latem międzynarodowy festiwal teatralny w Toga. Artysta od wielu lat współpracuje ze znanym japońskim architektem Aratą Isozakim. Efektem tej współpracy jest osiem przestrzeni teatralnych w Japonii. To coś więcej, niż tylko budynki teatralne – są dziełem sztuki nowoczesnej, wyrazem symbiozy teatru i architektury. Suzuki stworzył oryginalną metodę treningu aktorskiego, której nauczał w wielu miejscach na świecie, m.in. w Julliard School w Nowym Jorku i Moskiewskim Teatrze Artystycznym. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpiady Teatralnej.

anna pupin
Materiały Festiwalu
23 czerwca 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...