Gombrowicz w Zakopanem

"Operetka" - reż. Andrzej Dziuk - Teatr im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem

Jaka może być dzisiaj konkluzja co do dalszej przyszłości świata? Kim będzie, jest, dzisiaj człowiek? 14 stycznia w Teatrze St.I. Witkiewicza w Zakopanem odbędzie się premiera "Operetki" Witolda Gombrowicza w reżyserii Andrzeja St. Dziuka, z muzyką Jerzego Chruścińskiego.

Autor w "Komentarzu" do wydanej w 1966 r. "Operetki" pisał: "Ale... jak tu nadziać marionetkową pustotę operetkową istotnym dramatem? Monumentalny idiotyzm operetkowy idący w parze z monumentalnym patosem dziejowym - maska operetki, za którą krwawi śmiesznym bólem wykrzywione ludzkie oblicze...".

To właśnie bowiem "Operetka" jest tym dramatem, w którym Gombrowicz pokazuje upadek ancien régime'u - religii i władzy "z bożej łaski", demokratyzację i wykluwające się z niej upiory totalitaryzmu by wreszcie skończyć - no właśnie.

Jaka może być dzisiaj konkluzja co do dalszej przyszłości świata?

Kim będzie - jest - dzisiaj człowiek?

Cały wywód Gombrowicza ucieleśniony jest w akcji opartej o genialną opozycje merytoryczną stroju i nagości - kultury i natury, reżimu i wolności.

Historia XX w. przedstawiona jest jako sui generis rewia mód, a szaleństwo stroju (kultury) obrazuje schorzenia niszczącej ludzka wolność (podmiotowość) dyktatura ideologii.

"Operetka" kończy się apoteozą "młodości wiecznie nagiej", "nagości wiecznie młodej", czyli pierwiastka spontanicznej swobody, która ocalić (może) ma nasze upokorzone człowieczeństwo.

(-)
Materiał Teatru
14 stycznia 2017

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia