Goście Festiwalu

3. Policki Festiwal Teatralna Elipsa Kreatywności (TEK) im. Zygmunta Zdanowicza

Wielu wspaniałych artystów odwiedzi Police podczas kolejnej edycji Festiwalu Teatralnego. Gwiazdą tegorocznego TEK-u będzie słynny aktor teatralny i telewizyjny Cezary Morawski.

„Aktor... to aktor... to aktor..." czyli one man show Cezarego Morawskiego

Błyskotliwa, zwariowana komedia, jedyny w swoim rodzaju monolog o magii aktorstwa. Podczas tego one man show w ciągu kilkudziesięciu minut widz może spotkać się z całą galerią postaci, mistrzostwem przeobrażeń, wachlarzem konwencji i stylów. Publiczność ma wpływ na przebieg zdarzeń, co jeszcze bardziej czyni spektakl niepowtarzalnym przeżyciem. Refleksje na temat procesu twórczego przetykane są licznymi, oscylującymi wokół absurdu uwagami na temat braku funduszy na kulturę. Zaskakujące zwroty akcji, dowcip i ironia, tajniki i wyżyny sztuki aktorskiej. Teatr określony w tekście jako "artystyczny raj" i aktor z godną podziwu wirtuozerią wcielający się w wiele postaci zestawieni są z pełną paradoksów rzeczywistością. Co wynika z tego zderzenia? Przyjdź i przekonaj się sam.

reżyseria, tłumaczenie: Cezary Morawski, muzyka: Mateusz Dębski
zwiastun spektaklu: http://www.youtube.com/watch?v=mWPnxhy16kE
Już 13 lipca 2013r (sobota) godz. 20.30

CEZARY MORAWSKI – aktor, reżyser, pedagog w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Rodowity Szczecinianin. Aktor związany jest z warszawskimi teatrami: Współczesnym i Powszechnym. Jest absolwentem a obecnie wykładowcą w warszawskiej PWST. W 2000 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w działalności społecznej i charytatywnej na rzecz środowiska artystycznego. Grał w licznych spektaklach teatralnych, teatru telewizji, w  filmach serialach. Morawki ma na swoim koncie wiele znaczących ról w filmowych u takich reżyserów jak: Krzysztof Zanussi, Jan Łomnicki, Janusz Zaorski, Krzysztof Gruber, Filip Bajon.

„Julian to wiem"

Spektakl poetycko-taneczny „Julian to wiem" to odkrycie tegorocznego Kontrapunktu – jednego z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce. Teraz grany będzie na Polickim Festiwalu Teatralna Elipsa Kreatywności – w skrócie TEK!

W tym niecodziennym widowisku w wykonaniu Grupy Tańca Współczesnego Kiosk Ruchu, ponad dwudziestka najlepszych szczecińskich tancerzy wraz z dwójką aktorów zabiera widza w magiczną podróż przez życie jednego z najlepszych polskich poetów – Juliana Tuwima, którego nazwiskiem opatrzono rok 2013. Scenariusz sztuki JULIAN TO WIEM oparty jest na biografii poety. Główną osią fabuły jest spotkanie Pchły Rymizy (która przez przypadek ląduje na włosach poety) i czarodzieja Strofallusa, który za pomocą swoich tancerek Tempolin pokazuje główne wątki z życia poety.

Oprócz tańca w sztuce pojawiają się wiersze Tuwima dla dzieci, jego autorskie teksty z listów i pamiętników oraz dialogi dwóch głównych postaci, których kwestie są w większości wierszowane.

Spektakl trwa ok. 50 minut, kierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym, młodzieży szkolnej i dorosłych.
Premierowy pokaz spektaklu 12 kwietnia br. otworzył Mały Kontrapunkt w Teatrze Lalek Pleciuga w Szczecinie. Widzowie nagrodzili nową sztukę owacjami na stojąco, a szczecińskie środowisko kulturalne uhonorowało twórców pochlebnymi recenzjami. Obsada spektaklu została zaproszona przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie na scenę główną Dziedzińca Zamku, gdzie 26 maja wystawiła spektakl dla ponad trzystuosobowej publiki.
Teraz spektakl odbędzie się w Policach! Jest to zachęta również dla młodszej części publiczności wraz z ich rodzicami do udziału w Festiwalu Teatralnym w Policach.
11 lipca 2013 (czwartek) godz. 16.00

Grupa Tańca Współczesnego Kiosk Ruchu- Grupa powstała w 2009 roku w Szczecinie. Jako Kiosk Ruchu debiutowali na deskach konińskiego domu kultury w ramach 11 Ogólnopolskich Konfrontacji Tańca Współczesnego. Twórcy festiwalu tańca współczesnego NIEWAŻKOŚCI, którego coroczne edycje odbywają się w Teatrze Polskim w Szczecinie. Współpracują m.in. z: Dom Kultury 13 Muz w Szczecinie (Freedom Symphony, Festiwal 13 Sphere), Teatr Kana w Szczecinie (premiera spektakli tanecznych: "Primitive" i "Oj, Kraju miły, gdzie się urodziłem"), Dom Kultury Skolwin (spektakle taneczne podczas corocznej inscenizacji Drogi Krzyżowej). Grupa Tanca Współczesnego Kiosk Ruchu gościła także w Pasewalku, gdzie spektaklem: "♂ – Wariacja na temat kobiet" otworzyła transgraniczną część festiwalu PTMF Kontrapunkt – Szczecin/Pasewalk.

Spektakl „Umbra"

Monodram w wykonaniu tancerki Elizy Hołubowskiej wzbudza dużo emocji i znaczące uznanie publiczności. Artystka zaprezentuje swoje wspaniałe umiejętności odsłaniając oryginalny punkt widzenia.

Materia... Pod wpływem czynników zewnętrznych deformuje się. Zostaje zatruta. Już nie jest tym samym. już nigdy nie będzie tym samym.

Choreografia, taniec – Eliza Hołubowska, muzyka – Przemysław Waszak, Vivaldi

ELIZA HOŁUBOWSKA  – zawodowy tancerz, instruktor, choreograf, mgr animacji społeczno- kulturalnej, fizjoterapeuta, wykładowca Zespołu Szkól Artystycznych TOP-ART i Studiów Podyplomowych na kier. Pedagogika Tańca w Szczecinie, juror i instruktor na festiwalach tanecznych. Eliza tańcem zajmuje się od wielu lat. Specjalizuje się w tańcu współczesnym. Ciągle poszerza swoją wiedzę biorąc udział w różnych projektach i szkoleniach zarówno w tańcu współczesnym, jak i improwizacji.  Choreografie Elizy prezentowane są i doceniane na najbardziej prestiżowych festiwalach w Polsce. Jako tancerz i choreograf od kilku lat współpracuje z Teatrem KANA w Szczecinie i Ośrodkiem Działań Twórczych – Zamek Broellin w Niemczech. Jest twórcą ruchu do spektaklu „I było wolno" w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie, konsulat tańca w przygotowaniach do musicalu „Noc w środku dnia" Anny Dramowicz w Olsztynie i spektaklu „Dzikie Łabędzie" w Teatrze PLECIUGA w Szczecinie. Obecnie na stałe współpracuje jako tancerka i choreograf z Teatrem Uckermärkische Bühnen  w Schwedt w Niemczech.  Brała udział w kilku międzynarodowych projektach: dwukrotnie z Be van Vark Niemcy, Hilke Diemer –Holandia, Kenneth Flak -  Szwecja, Leszek Mądzik – Polska, Henrik Kaalund – Dania, Niemcy, Mademoiselle Cinema –Japonia, Teatr Chorea – Polska.
12 lipca 2013 (piątek) godz. 20.30, sala widowiskowa MOK Police ul. Siedlecka 1a. Wstęp wolny

 

(-)
Mateiały organizatora
4 lipca 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...