Goście z Lublina w stolicy

Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice - Teatr Polski w Warszawie

Jedna z najbardziej znanych grup teatru eksperymentalnego na świecie, wykorzystujący antyczne techniki aktorskie artyści z lubelskiego ośrodka "Gardzienice", będą gościnnie - w dniach 1-7 grudnia - prezentowali swoje spektakle w Teatrze Polskim w Warszawie

W programie znajdą się m.in. "Elektra" i "Ifigenia w A..." według Eurypidesa - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej w stolicy dyrektor gardzienickiej placówki Włodzimierz Staniewski.

Artystów zaprosił do Warszawy Andrzej Seweryn, który od stycznia 2011 r. będzie dyrektorem Teatru Polskiego (obecnie pełniącym obowiązki dyrektora placówki jest Jarosław Gajewski).

Mówiąc o teatrze, Seweryn podkreślił na konferencji: - Będzie to miejsce spotkań, dialogu, otwarte na różne artystyczne formy. Stąd obecność znakomitych gości. O takim miejscu marzę i takie będę tworzył. To - kontakt aktorstwa zawodowego z wybitnym aktorstwem eksperymentalnym - powiedział Seweryn o gardzienickich prezentacjach w Teatrze Polskim.

Włodzimierz Staniewski ocenił, że dla jego grupy "współpraca z Andrzejem Sewerynem jest fascynująca". - Mamy wrażenie niezwykłej iluminacji. Jeżeli tzw. chemia dobrze działa, wynikają z tego niesamowite efekty - mówił.

Artyści z Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice koło Lublina - założonego przez Staniewskiego w 1977 r. - skupiają swoją uwagę m.in. na starożytnej Grecji - jako źródle europejskiej kultury. Eksplorują zapomniane techniki aktorskie teatru antycznej Grecji, odnoszą się do istniejących ikonograficznych i literackich źródeł oraz do zabytków muzyki antycznej Grecji.

Od 1 do 7 grudnia potrwa "Trzecia Rezydencja Gardzienic w Warszawie". Wcześniej w stolicy odbyły się dwie zimowe rezydencje - w 2008 i 2009 r. "Gardzienice" gościły w postindustrialnych wnętrzach obiektów należących do Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej przy ul. Chodakowskiej.

Rezydencję trzecią otworzą - 1 i 2 grudnia - pokazy spektakli z gardzienickiego Festiwalu Teatrów Błądzących, w wykonaniu studentów i absolwentów ośrodka. Prezentowane będą: "Indukcje" (reżyseria, choreografia i taniec - Tomasz Bazan), "Wydech: (reż. Marek Kościołek) i "Nie-Ludzka com.Media" (opieka reż. Staniewski, opracowanie tekstów Kajetan Mojsak).

3, 4 i 5 grudnia w Teatrze Polskim wystawiane będą spektakle "Elektra" i "Ifigenia w A..." - oba według Eurypidesa.

W "Elektrze" za reżyserię, adaptację tekstu i dramaturgię gestu odpowiada Staniewski. "Elektra - złote dziecko wysokiego rodu, wychowywana w muzyce i pięknym słowie, zostaje zgwałcona w czasie jednej z libacji. Inicjatorem i motorem zbiorowego gwałtu jest Ajgist - podstarzały Casanova, "z panny twarzą - nie mężczyzna - który tylko chóry w tańcu zdobi", "uwodziciel", "zbrodniarz". (...) Znakomita część tekstów Elektry to wielki lament skrzywdzonego dziecka" - opisują spektakl twórcy.

W "Ifigenii w A..." (reż. Staniewski, muzyka Zygmunt Konieczny) przedstawiony będzie "dramat rodzinny"; "symptomów pogubienia należy szukać w kryzysie wspólnoty" - zwracają uwagę artyści.

W monologu Posłańca w "Ifigenii w A..." wystąpią gościnnie Andrzej Seweryn (3 i 5 grudnia) i Krzysztof Globisz (4 grudnia).

7 grudnia publiczność obejrzy "Ifigenię w T...", kolejny spektakl zrealizowany przez "Gardzienice" na podstawie twórczości Eurypidesa. Tym razem artyści opowiedzą o "kulcie Ifigenii wśród Taurów, ludu krymskiego znanego w czasach antycznych". Kult ten "wziął się z katastrofy; Ifigenię, charyzmatyczne dziewczę, najpierw cudownie ocalone w Aulidzie spod noża własnego ojca-dzieciobójcy, zagubioną dla swoich, odnajdujemy wśród obcych" - opisują przedstawienie artyści "Gardzienic".

(-)
PAP
2 grudnia 2010

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia