Gra (bez) uczuć

"Skiz" - reż: Maria Spiss - Teatr Ateneum w Warszawie

Młoda reżyserka z Krakowa Maria Spiss, której spektakle "Ajas" i "Sędziowe" w Starym Teatrze spotkały się z dużym zainteresowaniem, teraz pracuje w Warszawie. W Teatrze Ateneum przygotowuje właśnie premierę sztuki Gabrieli Zapolskiej "Skiz".

Skiz to nazwa karty, która w grze Tarok bije wszystkie inne. - Do tej pory "Skiz" czytany był jako komedia salonowa. Coś w tym jest, bo ma on w sobie dużą dozę ironii, lekkości, ale jednak jest to opowieść o bardzo poważnych sprawach: o byciu ofiarą własnych pragnień - mówi reżyserka Maria Spiss. 

Maria Spiss, krakowianka, już jako studentka socjologii pisała dramaty. Jej sztuki trafiły do antologii dramatu "Echa, repliki, fantazmaty" wydanej przez Księgarnię Akademicką. Miały też one swoje realizacje sceniczne. "Winda" i "Podwórko" były częścią scenariusza spektaklu dyplomowego "Generacja" przygotowanego przez Piotra Łazarkiewicza w warszawskiej Akademii Teatralnej, tekst "No Bar" grał krakowski Teatr im. Słowackiego, a sztukę "Dziecko" Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka.

Nic dziwnego, że w końcu trafiła na studia dramaturgiczne w krakowskiej PWST. Miała być dramaturgiem - osobą, która ściśle współpracuje z reżyserem, przygotowuje z nim scenariusz spektaklu. Kiedy na trzecim roku studiów wzięła udział w festiwalu Re:wizje Antyczne w Starym Teatrze w Krakowie, postanowiła spróbować swoich sił jako reżyserka. Wystawiała sztukę "Ajas" Sofoklesa, która później weszła do repertuaru. Jej kolejnymi spektaklami były: "Pani Bóg Halina" na podstawie reportaży Marka Millera o sektach, "Sędziowie" według Wyspiańskiego i "Starosta kaniowski" o sarmatyzmie.

Na "Skiza" - nieczęsto ostatnio wystawianą sztukę Zapolskiej - namówiła młodą reżyserkę Izabella Cywińska, dyrektorka Ateneum. Premiera już w najbliższą niedzielę.

Bohaterami "Skiza" są dwie pary: młodzi Muszka (Anna Gorajska) i Witusia (Wojciech Brzeziński) oraz starsi Lulu (Halina Łabonarska) i Tolo (Krzysztof Tyniec). Dzieli ich wiek i temperament: młodzi żyją spokojnym, gospodarskim życiem, starsi: wielkoświatowym. - Lulu i Tolo to ludzie w pewnym sensie bezdomni, krążą po Europie i uwodzą młode pary, żeby czerpać z nich satysfakcję, również seksualną. Prowadzą wyrafinowaną grę, bo Lulu wysyła Tola i Muszkę do łóżka, żeby sama mogła zyskać na tym spotkaniu. Dla Lulu i Tola gra między ludźmi jest treścią życia, doskonale znają jej reguły i są w stanie przewidzieć jej skutki. Jednak okazuje się, że w zderzeniu z uczuciami, które wywołali w młodej parze, gra okazuje się bezradna, nie sprawdza się, bo zostają przekroczone reguły: Muszka autentycznie się zakochuje. Najpierw jest równą partnerką wobec Lulu, ale później staje się silniejsza - opowiada Maria Spiss. - Dla mnie to tekst o kulturze wyczerpania. Po tym spotkaniu, zarówno młodsza, jak i starsza para będą musiały znaleźć nowe reguły dla swojego życia.

Teatr Ateneum: "Skiz" Gabrieli Zapolskiej. Adaptacja i reżyseria: Maria Spiss, scenografia i kostiumy Łukasz Błażejewski, reż. światła: Artur Szyman, muzyka: Aleksander Brzeziński. Występują: Halina Łabonarska, Krzysztof Tyniec, Anna Gorajska, Wojciech Brzeziński. Premiera w niedzielę 24 stycznia o godz. 19.

Izabela Szymańska
Gazeta Wyborcza -Stołeczna
20 stycznia 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...