Grand Prix dla Michała Borczucha

57. Kaliskie Spotkania Teatralne:

W niedzielę (21 maja) zakończyła się 57. edycja najstarszego festiwalu teatralnego w Polsce. Przez 9 dni widzowie mieli możliwość obejrzenia 13 przedstawień najlepszych zespołów teatralnych z całego kraju, a także wzięcia udziału w licznych wydarzeniach dodatkowych. Grand Prix jury profesjonalnego otrzymał zespół aktorski spektaklu „Wszystko o mojej matce" w reż. Michała Borczucha, natomiast jury społeczne nagrodziło aktorki występujące w przedstawieniu „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy" w reż. Wiktora Rubina.

Podczas 57. edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych Grand Prix przyznano zespołowi spektaklu „Wszystko o mojej matce" w reż. Michała Borczucha z Łaźni Nowej w Krakowie w składzie: Dominika Biernat, Michał Borczuch, Iwona Budner, Agata Klepacz, Monika Niemczyk, Marta Ojrzyńska, Halina Rasiakówna, Krzysztof Zarzecki, Ewelina Żak. Wyboru dokonało jury profesjonalne: Bogusław Kierc – aktor i reżyser, Monika Kwaśniewska – redaktorka magazynu teatralnego „Didaskalia", badaczka związana z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Nadia Sokolenko – ukraińska teatrolożka i krytyczka teatralna. Jury społeczne, w skład którego weszli przedstawiciele kaliskiej publiczności, postanowiło wyróżnić nagrodą Beatę Bandurską, Magdalenę Celmer, Martynę Peszko, Sonię Roszczuk, Małgorzatę Trofimiuk i Małgorzatę Witkowską, występujące w spektaklu „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy" w reż. Wiktora Rubina z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

Oprócz Grand Prix zarówno jury profesjonalne, jak i jury społeczne przyznało indywidualne nagrody aktorskie dla Marty Malikowskiej, Macieja Pesty, Soni Roszczuk i Jana Sobolewskiego za role w spektaklu „Henrietta Lacks" w reż. Anny Smolar. Wyróżnienia trafiły do Beaty Bandurskiej za rolę w spektaklu „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy" oraz do Justyny Wasilewskiej, Cezarego Kosińskiego i Pawła Smagały za role w spektaklu „Robert Robur" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego z TR Warszawa.

Nagroda im. Jacka Woszczerowicza ufundowana przez ZASP trafiła do Nataszy Aleksandrowitch za rolę w spektaklu „Najgorszy człowiek na świecie" w reż. Anny Smolar z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu oraz Sary Celler-Jezierskiej za rolę w spektaklu „Raj. Tutorial" w reż. Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Łączna pula nagród przewidziana w konkursie to 46 tysięcy złotych.

Podczas festiwalu zaprezentowano aż 8 spektakli konkursowych – przedstawień istotnych i szeroko dyskutowanych w ostatnich miesiącach. – Zaprosiliśmy teatry stojące w awangardzie poszukiwań nowego języka, które w twórczy sposób balansują pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Interesują nas nowe wyzwania w aktorstwie, rozumiane nie tylko jako zmiany estetyczne, ale także podejmujące dialog z naszą współczesnością – wyjaśnia Grzegorz Reske, kurator 57.KST. Tegoroczne spektakle spotkały się z gorącym odzewem widowni, która aktywnie włączała się w codzienne dyskusje z twórcami i tłumnie uczestniczyła w programie dodatkowym.

"Poziom artystyczny, zaprezentowany przez zespoły teatralne, był niezwykle wysoki. Polskie aktorstwo, polski teatr publiczny jest w tym momencie potęgą. Nie pozwólmy zmarnować tych osiągnięć." (Maria Grudzinska)

Kaliskie Spotkania Teatralne to wyjątkowy festiwal teatralny o wyrobionej marce, stawiający w centrum uwagi widzów postać aktora, aktorską sztukę i rzemiosło. W tym roku odbyła się już 57. edycja KST.

Monika Łuczkowska
Materiał organizatora
22 maja 2017
Portrety
Michał Borczuch

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

Dziadek do orzechów (P...
Rudolf Nuriejew
Zobacz arcydzieło baletu z Paryskiej ...