Grand Prix dla Michała Borczucha
57. Kaliskie Spotkania Teatralne:W niedzielę (21 maja) zakończyła się 57. edycja najstarszego festiwalu teatralnego w Polsce. Przez 9 dni widzowie mieli możliwość obejrzenia 13 przedstawień najlepszych zespołów teatralnych z całego kraju, a także wzięcia udziału w licznych wydarzeniach dodatkowych. Grand Prix jury profesjonalnego otrzymał zespół aktorski spektaklu „Wszystko o mojej matce" w reż. Michała Borczucha, natomiast jury społeczne nagrodziło aktorki występujące w przedstawieniu „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy" w reż. Wiktora Rubina.
Podczas 57. edycji Kaliskich Spotkań Teatralnych Grand Prix przyznano zespołowi spektaklu „Wszystko o mojej matce" w reż. Michała Borczucha z Łaźni Nowej w Krakowie w składzie: Dominika Biernat, Michał Borczuch, Iwona Budner, Agata Klepacz, Monika Niemczyk, Marta Ojrzyńska, Halina Rasiakówna, Krzysztof Zarzecki, Ewelina Żak. Wyboru dokonało jury profesjonalne: Bogusław Kierc – aktor i reżyser, Monika Kwaśniewska – redaktorka magazynu teatralnego „Didaskalia", badaczka związana z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Nadia Sokolenko – ukraińska teatrolożka i krytyczka teatralna. Jury społeczne, w skład którego weszli przedstawiciele kaliskiej publiczności, postanowiło wyróżnić nagrodą Beatę Bandurską, Magdalenę Celmer, Martynę Peszko, Sonię Roszczuk, Małgorzatę Trofimiuk i Małgorzatę Witkowską, występujące w spektaklu „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy" w reż. Wiktora Rubina z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.
Oprócz Grand Prix zarówno jury profesjonalne, jak i jury społeczne przyznało indywidualne nagrody aktorskie dla Marty Malikowskiej, Macieja Pesty, Soni Roszczuk i Jana Sobolewskiego za role w spektaklu „Henrietta Lacks" w reż. Anny Smolar. Wyróżnienia trafiły do Beaty Bandurskiej za rolę w spektaklu „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy" oraz do Justyny Wasilewskiej, Cezarego Kosińskiego i Pawła Smagały za role w spektaklu „Robert Robur" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego z TR Warszawa.
Nagroda im. Jacka Woszczerowicza ufundowana przez ZASP trafiła do Nataszy Aleksandrowitch za rolę w spektaklu „Najgorszy człowiek na świecie" w reż. Anny Smolar z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu oraz Sary Celler-Jezierskiej za rolę w spektaklu „Raj. Tutorial" w reż. Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Łączna pula nagród przewidziana w konkursie to 46 tysięcy złotych.
Podczas festiwalu zaprezentowano aż 8 spektakli konkursowych – przedstawień istotnych i szeroko dyskutowanych w ostatnich miesiącach. – Zaprosiliśmy teatry stojące w awangardzie poszukiwań nowego języka, które w twórczy sposób balansują pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Interesują nas nowe wyzwania w aktorstwie, rozumiane nie tylko jako zmiany estetyczne, ale także podejmujące dialog z naszą współczesnością – wyjaśnia Grzegorz Reske, kurator 57.KST. Tegoroczne spektakle spotkały się z gorącym odzewem widowni, która aktywnie włączała się w codzienne dyskusje z twórcami i tłumnie uczestniczyła w programie dodatkowym.
"Poziom artystyczny, zaprezentowany przez zespoły teatralne, był niezwykle wysoki. Polskie aktorstwo, polski teatr publiczny jest w tym momencie potęgą. Nie pozwólmy zmarnować tych osiągnięć." (Maria Grudzinska)
Kaliskie Spotkania Teatralne to wyjątkowy festiwal teatralny o wyrobionej marce, stawiający w centrum uwagi widzów postać aktora, aktorską sztukę i rzemiosło. W tym roku odbyła się już 57. edycja KST.