Grand Prix konkursu zdobył projekt TR Warszawa „2030",

„2030" z Grand Prix Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej

23 października odbyła się uroczystość finałowa Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej, podczas której zostały wręczone nagrody dla warszawskich animatorek i animatorów, edukatorek i edukatorów, nauczycielek i nauczycieli, artystów i artystek, aktywistów i aktywistek za najlepsze projekty, programy i działania z zakresu edukacji kulturalnej. Grand Prix konkursu zdobył projekt TR Warszawa „2030", w ramach którego powstał spektakl „2030" w reżyserii Michała Buszewicza.

Podczas uroczystości finałowej WNEK 2023 poznaliśmy laureatów w siedmiu kategoriach: Różnorodne i wielokulturowe społeczeństwo, Środowisko naturalne i klimat, Kompetencje przyszłości, Procesy twórcze, Dziedzictwo kulturowe i tożsamość, Wspólnoty lokalne, Procesy włączające i dostępność oraz Grand Prix i Nagrodę Specjalną.

Autorzy i autorki najlepszych projektów otrzymali nagrody finansowe (łączna pula nagród wynosi 120 tys. złotych), a ich projekty staną się wyznacznikiem trendów oraz inspiracją dla osób zajmujących się edukacją kulturalną w Warszawie. Gala wręczenia nagród, która odbyła się w TR Warszawa, była także okazją do integracji realizatorów i realizatorek projektów, wymiany doświadczeń, metod i narzędzi pracy oraz przestrzenią uruchomienia wspólnej refleksji o przyszłości działań edukacyjno-kulturalnych.
 
O projekcie „2030"
Projekt „2030" zrealizowany przez zespół pedagogiki teatru TR Warszawa - Annę Kurelską i Michała Domańskiego we współpracy z Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, zakładał krytyczną konfrontację młodych mieszkanek i mieszkańców Warszawy z dokumentem „Młoda Warszawa. Polityka młodzieżowa miasta stołecznego Warszawy". Poprzez proces twórczy prowadzony przez pedagogów i pedagożki teatru oraz artystki i artystów młodzież stworzyła własny komentarz na temat swojej lokalnej tożsamości. Drugim, dalekosiężnym celem jest kształtowanie wśród młodych odbiorców spektaklu refleksji na temat ich obecności w mieście, miejskiej struktury samorządowej i możliwości sprawczości oraz zmiany na poziomie miejskim. Materiały i instrukcje warsztatowe wysyłane do nauczycieli i osób pracujących z młodzieżą mają na celu przedłużenie tej refleksji oraz budowanie relacji zaufania i współpracy pomiędzy młodzieżą a dorosłymi.

W ramach projektu powstał spektakl „2030" w reżyserii Michała Buszewicza. Sztuka stworzona przez młodzież i dla młodzieży jest próbą uchwycenia miasta w procesie zmiany i sportretowania siebie samego i siebie nawzajem wewnątrz miasta. Zobaczenia dla kogo to miasto jest stworzone i ile z niego można wziąć dla siebie.

Nagrodę w imieniu zespołu TR Warszawa odebrali Anna Kurelska oraz Michał Domański. Spektakl „2030", który powstał w ramach nagrodzonego projektu, to wspólna praca wszystkich pracowników i pracowniczek teatru TR Warszawa wraz z zaproszonymi twórcami i twórczyniami.

Nagrodzony spektakl TR Warszawa pokaże 24 października oraz 7 i 8 listopada.
Więcej informacji o spektaklu „2030"
Pobierz obrazki
Twórcy i twórczynie:
scenariusz, dramaturgia i reżyseria: Michał Buszewicz
scenografia, kostiumy i wideo: Michał Dobrucki
muzyka: Aleksandra Gryka
choreografia: Katarzyna Sikora
reżyser światła: Jędrzej Jęcikowski
pedagodzy teatru: Michał Domański, Piotr Piotrowicz
asystentura dramaturgiczna: Marta Szlasa-Rokicka
asystent reżysera: Wojciech Sobolewski
inspicjent: Piotr Piotrowicz
kierowniczka produkcji: Aleksandra Szklarczyk
koordynatorka zespołu pedagogiki teatru: Anna Kurelska
kierownik techniczny: Michał Golasa
zastępca kierownika technicznego: Andrij Pogorielov
warsztat/budowa scenografii: Tomasz Ciężarek, Tadeusz Tomaszewski
montażyści: Mariusz Basiak, Piotr Gromek, Paweł Iwaniuk, Marcin Puanecki, Łukasz Winkowski, Tomasz Trojanowski, Grzegorz Zielski
rekwizytor: Tomasz Trojanowski
dźwięk: Jakub Sapka
wideo: Łukasz Karzewski, Marcin Metelski
światło: Jędrzej Jęcikowski
garderoba: Elżbieta Kołtonowicz, Teresa Rutowska
charakteryzacja: Milena Jura, Dominika Zatońska-Mosior

Obsada: Dima Aleksieiev, Tymoteusz Bereza, Maja Dębniak, Maria Godlewska, Ada Grodzka, Malwina Lasowy-Cibor, Antonina Marcyniak, Tetiana Nestroina, Aleksandra Radkowska, Małgorzata Sobieraj, Kacper Zakrzewski, Marek Zieliński
Pozdrawiam,
Eliza Łukomska

Eliza Łukomska
Materiał TR Warszawa
23 października 2023
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia