Grassowanie po Gdańsku z Günterem Grassem

festiwal Grassomania

Günter Grass w galerii, centrum handlowym, na placach, ulicach czy peronie SKM. Przez cały październik wydarzenia pod znakiem twórczości tego pisarza zawładną całym Gdańskiem - wszystko w ramach festiwalu Grassomania, który rozpoczyna się już za tydzień.

Bezpośrednimi powodami dla zorganizowania tej imprezy jest 50. rocznica wydania "Blaszanego Bębenka", najsłynniejszej powieści Güntera Grassa, której akcja rozgrywa się w Gdańsku, oraz 30. rocznica polskiego przekładu tej książki. W ramach Grassomanii odbędzie się także wyczekiwane otwarcie Gdańskiej Galerii Güntera Grassa przy na skrzyżowaniu ulicy Szerokiej i Grobli I. 

- Przygotowujemy wielorakie działania artystyczne: wystawy sztuki, przedstawienia teatralne, koncerty oraz performance - opowiada Marysia Sasin, kuratorka festiwalu. - Tematem festiwalu jest tożsamość miejsca, ważnego motywu twórczości Güntera Grassa, szczególnie mocno wyeksponowanego w jego powieści "Blaszany Bębenek". Tożsamość na którą składają się nasze jednostkowe doświadczenia związane z miastem czy dzielnicą, w której spędziliśmy nasze dzieciństwo albo inny ważny okres naszego życia. To zbiór obrazów, dźwięków czy zapachów. Ale to również tożsamość kulturowa, narodowa i językowa. 

Działalność Galerii zainauguruje wystawa grafik Güntera Grassa zatytułowana "Gdańskomania". On sam przyjedzie do Gdańska 7 października na trzy dni. W kościele św. Jana weźmie udział w debacie "Czym jest "Blaszany Bębenek", a także przeczyta fragmenty swojej nowej powieści "Skrzynka". Pisarz będzie także uczestniczył w wybranych wydarzeniach Festiwalu, a tych będzie naprawdę dużo. 

- Günter Grass pojawi się na debacie i na uroczystym otwarciu jego galerii. Prawdopodobnie zdecyduje się także na udział w innych wydarzeniach w ramach festiwalu - opowiada Marysia Sasin. 

Otwarcie Gdańskiej Galerii Güntera Grassa (nazywanej w skrócie 4G) nastąpi 7 października po przemarszu orkiestry złożonej z bębenków. Pisarz zainauguruje wystawę swoich grafik "Gdańskomania", a specjalne projekty przygotują dwie trójmiejskie grupy. Krecha przygotowała instalację video, która oprowadzi po miejscach z powieści "Blaszany bębenek" przedstawiając obraz miasta, w którym żył jej główny bohater i porównując go do obecnego wizerunku Gdańska. 

Grupa Good Girl Killer stworzy przedstawienie, w którym pokazuje, w jaki sposób tożsamość danego miejsca (w tym przypadku blokowiska) jest kreowane przez ludzkie odczucia z nim związane. Tego samego dnia w Galerii odbędzie się koncert Macieja Grzywacza "Fourth Dimension". 

To jednak zaledwie początek cyklu wydarzeń, które w ramach festiwalu będą odbywać się w najróżniejszych przestrzeniach Gdańska. Na peronie SKM we Wrzeszczu od 8 do 14 października odczytywane będą wiersze w języku polskim i niemieckim, a oczekującym na pociąg będzie wręczana stylizowana na lata 30. gazetka festiwalowa. 

Na Placu Wybickiego trójmiejskie artystki, Agnieszka Korejba i Sandra Arabska będą zakopywać kompozycje z rzeczy związanych z historią Gdańska, a na ścianie sklepu przy ulicy Lelewela Mikołaj Harmoza stworzy farbami wodnymi murale o tajemniczo brzmiącym tytule "Tu żyję i odchodzę". 

W Centrum Handlowym Manhattan piątka artystów na żywo będzie tworzyć dzieło inspirowane dorobkiem literackim Güntera Grassa, a Krzysztof Topolski w swojej instalacji "Amplificador 6" stworzy dźwiękowy obraz przestrzeni miasta. Oprócz tego w Teatrze Wybrzeże odbędą się spektakle "Blaszany bębenek" [na zdjęciu], a w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa zaprezentowane zostaną filmy związane z pisarzem. 

- Festiwal Garassomania to próba znalezienia tożsamości w Gdańsku oraz próba odpowiedzi na pytanie co właściwie kształtuje tożsamość miejsca? - tłumaczy Marysia Sasin. - Czy pamięć, historia, ustrój polityczny, położenie geograficzne, architektura, czy raczej te bardziej poboczne bodźce jak zapach i dźwięk?

Jakub Knera
www.trojmiasto.pl
26 września 2009
Portrety
nieznany

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia