Gratka dla młodzieży i widzów dorosłych

Olsztyński Teatr Lalek

Koniec marca w Olsztyńskim Teatrze Lalek, to prawdziwa gratka dla młodzieży i widzów dorosłych. W sobotę 28 marca o godz. 17.00 zagramy spektakl "Igraszki z diabłem" w reżyserii Petra Nosalka, w niedzielę 29 marca o godz. 17.00 spektakl "Chłopcy z Placu Broni" zrealizowany przez Maka Ciunela, a 30 marca w poniedziałkowy poranek o godz. 10.00 Stowarzyszenie Hitano i Pani Irena Telesz-Burczyk zaprezentują spektakl "Papusza, czyli złoty liść".

Jan Drda
Igraszki z diabłem 28 marca o godz. 17.00
przekład: Zdzisław Hierowski

Ten dowcipny moralitet, gdzie w naturalny sposób mieszają się elementy sacrum i profanum, diabły i anioły, niewinność i pokusa, grzech i nawrócenie, miał swoją prapremierę w Pradze w 1945 r. Polską prapremierę sztuki czeskiego dramaturga przygotował Leon Schiller w Teatrze Wojska Polskiego w Łodzi w 1948 r. Do dziś wiele teatrów, zarówno polskich i zagranicznych, pragnie mieć w swoim repertuarze to jakże zabawne, nieśmiertelne widowisko oparte na motywach ludowych baśni, gdzie świat realny miesza się ze światem pozaziemskim, światem anielskim i diabelskim, gdzie wszystko staje się możliwe. Postaci diabelskie nie są odrażające, wręcz przeciwnie, wzbudzają sympatię. A obłuda i bigoteria spotykają się z ogólnym potępieniem. Bo nie oburzenie i odrzucenie stają się najlepszym lekarstwem na zło tego świata. Jest nim spryt i zdrowy rozsądek. Na ten dowcipny, pełen dobrodusznego humoru spektakl zapraszamy zarówno młodszych, jak i starszych widzów.

Ferenc Molnar Chłopcy z Placu Broni 29 marca o godz. 17.00
przekład: Tadeusz Olszański

„Trzech dorosłych mężczyzn pisze wypracowanie zadane córce jednego z nich. Temat wypracowania brzmi: Honor i odwaga w powieści Ferenca Molnára Chłopcy z Placu Broni. Dzięki tej pracy odkrywają, że kiedyś świat powieści był ich własnym światem, który utracili, wstępując w dorosłość. Aby utrzymać łączącą ich przyjaźń i by naprawić wątłą relację z własnymi dziećmi, muszą przywrócić do swojego dojrzałego świata zapomniane pojęcia: Odwagę, Honor, Prawdę. Pomoże im w tym ponowna, uważna lektura książki, której fragmenty różnymi, czasem przekomicznymi sposobami, inscenizują przed sobą. Pomoże im również kontakt z realnym Teatralnym Widzem, którego w bardzo bezpośredni sposób będą radzić się w sprawach, których nie umieją pojąć sami. Przedstawienie o odwadze przekraczania barier dzielących dorosłego i dziecko. Spektakl dla widzów od 10. roku życia"

Papusza, czyli złoty liść 30 marca o godz. 10.00

Papusza była pierwszą poetką romską, która umiała czytać i pisać. Spisała swoje wiersze, które wzbudzały i do dziś wzbudzają podziw wielu odbiorców. Naprawdę nazywała się Bronisława Wajs. Jej postać zainspirowała reżysera Krzysztofa Krauze do stworzenia filmu o życiu poetki. Papusza to po prostu zjawisko. Jeżeli Przyboś, jeżeli Tuwim, nasi wielcy poeci byli zakochani w Papuszy, to znaczy, że coś w niej jest. Tylko my jej nie znamy– zauważa znana aktorka, Irena Telesz-Burczyk. Papusza, czyli złoty liść to przedstawienie zainspirowane twórczością romskiej poetki. Sztuka powstała po to, by zapoznać publiczność z jej twórczością. Pomysłodawcą i organizatorem spektaklu jest Stowarzyszenie Kultury Romskiej Hitano.

 

(-)
Materiał Teatru
27 marca 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...