Groźna jest bezmyślność

"Solaris" - reż: Natalia Korczakowska - TR Warszawa

Natalia Korczakowska podjęła się trudnego zadania: w TR Warszawa przygotowała spektakl "Solaris. Raport". Z jakim wynikiem zakończy się próba przełożenia na teatralny język jednej z najbardziej znanych powieści Stanisława Lema, będzie można przekonać się już w sobotę.

Teatr to narzędzie poznawania świata - ta myśl przyświecała Korczakowskiej podczas pracy.

Natalia Korczakowska podjęła się trudnego zadania: w TR Warszawa przygotowała spektakl "Solaris. Raport". Z jakim wynikiem zakończy się próba przełożenia na teatralny język jednej z najbardziej znanych powieści Stanisława Lema, będzie można przekonać się już w sobotę.

- Ta pozycja wydaje mi się całkiem przyzwoita - powiedział o swojej powieści Lem. I wykazał się skromnością, bo właśnie od wydanego w 1961 r. "Solaris" rozpoczęła się światowa kariera pisarza. Powieść uznana została za klasyczną dla swojego gatunku doczekała się szeregu tłumaczeń.

Okazało się, że "Solaris" świetnie przekłada się na język filmowy (dwie realizacje: w 1972 r Andrieja Tarkowskiego i w 2002 r. hollywoodzka - Stevena Soderbergha), jak i teatralny.

Skąd taka popularność? Może dlatego, że Lemowi udało się stworzyć najoryginalniejszą wizję Innego, może dlatego, że w tak znakomity sposób połączył tematykę science fiction z romansem, a może dlatego, że uświadomił ludziom, jak bardzo są samotni we wszechświecie.

Natalię Korczakowską interesują jednak zupełnie inne aspekty powieści. Po pierwsze, wyciąga z niej pytanie o sens nauki uwikłanej w społeczeństwo i jego instytucje, pytanie o sens ludzkiego poznania.

Krisa Kelvina w TR Warszawa zagra Cezary Kosiński.

Główny bohater, Kris Kelvin, przybywa na podupadającą stację badawczą Solaris, aby kontynuować badania nad oceanem, który wydaje się być jakąś formą życia. Myślący ocean jest wyzwaniem, którego człowiek nie umie przekroczyć. Wszystkie dotychczasowe schematy oceny świata zawodzą, a to prowadzi ludzi do autodestrukcji, a nawet samobójczej śmierci. Mimo to grupa "solarystów" nadal prowadzi badania nad oceanem, który zbyt głęboko wnika w ich intymność, uświadamiając ich głęboko ukrywane słabości.

- Uważam, że dla człowieka najbardziej niebezpieczne są nie złe instynkty razem wzięte, ale bezmyślność - mówi Korczakowską. Dodaje, że jej zdaniem kwestia myślenia została we współczesnym teatrze zapomniana. - A przecież teatr jest narzędziem do poznawania świata - podkreśla.

Drugim intrygującym dla Natalii Korczakowskiej aspektem okazał się kontakt z oceanem. - Takim oceanem w teatrze jest widownia, którą wkaż-dym spektaklu próbujemy zgłębić. Dlatego w "Solaris. Raport" próbujemy namówić widownię do aktywnego uczestnictwa w spektaklu - zdradza.

Kluczowym wątkiem w tej realizacji staje się samobójcza śmierć Giabariana, solarystycznego guru, i sposób, w jaki próbuje sobie z nią poradzić Kelvin. Korczakowską przyznaje, że po raz pierwszy "Solaris" czytała po śrnierci reżysera Jerzego Grzegorzewskiego, człowiek, który był dla niej artystycznym mistrzem.

W roli Kelvina obsadziła Cezarego Kosińskiego. - Nasza pierwsza rozmowa dotyczyła rozpaczy i pustki. Widziałam, że Cezary doskonale rozumie ten temat - uważa reżyserka.

W pozostałych rolach zobaczymy m.in. Adama Woronowicza (jako Snauta), Katarzynę Warnke (jako Harey) oraz Lecha Łotockiego (Gibarian).

SOLARIS. RAPORT WG. "SOLARIS" STANISŁAWA LEMA REŻ. NATALIA KORCZAKOWSKĄ

TR Warszawa
ul. Marszałkowska 8 2.10.,godz.l9 Bilety: 25-60 zł

Paulina Sygnatowicz
Polska Metropolia Warszawska - Warszawa
3 października 2009
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...