Grudniowe HartOFFanie

Bytomskie Centrum Kultury - cykl "HartOFFanie Teatrem"

Zapraszamy w grudniu na prezentacje teatralne przygotowane przez bytomską młodzież, artystów wywodzących się z Bytomia
oraz hiszpański teatr Agrupacion Senor Serrano.

6 grudnia (niedziela), godz. 17.00

HatrOFFanie Teatrem - wieczór 73. - Statek Sztuki, akcja, „INNI" akcja performatywna w przestrzeni miejskiej, efekt warsztatów teatralnych dla młodzieży prowadzonych przez aktorów Teatru Biuro Podróży.

bilety: wstęp wolny
miejsce: budynek Dworca PKP w Bytomiu

Tematem, wokół którego rozgrywały się warsztaty była nasza reakcja na odmienność oraz nieprzystawalność do znanych schematów w otaczającej nas rzeczywistości. Proces pracy stanowił konglomerat działań aktorskich, rozmów i dyskusji przeprowadzonych w grupie uczestników i ich sposobu widzenia świata.

Czy Inność wybieramy z potrzeby buntu czy pojawia się w naszym życiu w wyniku czynników od nas niezależnych?
Co powoduje, że zauważamy, że ktoś jest Inny?
Czy i dlaczego boimy się Inności?
Kim jesteśmy My a kim Inni?
Co świadczy o swojskości, „naszości"?
Te i inne pytania stały się podstawą do dyskusji a następnie pracy nad działaniem w przestrzeni publicznej. Prezentacja pracy warsztatowej pokazuje inne obszary z naszego otoczenia, do których przenosi nas tym razem Statek Sztuki.

Statek Sztuki to projekt zajęć warsztatowych, prowadzonych przez artystów związanych z Fundacją ArtJuntion oraz Teatrem Biuro Podróży z Poznania. Warsztaty były adresowane do młodzieży gimnazjów, szkół ponadpodstawowych i studentów.
Prowadzący: Barbara Prądzyńska, Jarosław Siejkowski
Projekt realizowany jest przez Fundację ArtJunction, która zajmuje się działaniami artystyczno-społecznymi.

12 grudnia (sobota), godz. 17.30

HartOFFanie Teatrem: otwarty pokaz rezultatów pracy podczas warsztatów prowadzonych przez teatr NIE z Norwegii w ramach projektu Sztuka/Poznanie/Działanie

bilety: wstęp wolny
miejsce: sala baletowa

Warsztaty prowadzone przez członków teatru NIE obejmować będą trzy główne elementy – ruch, muzykę oraz rozwijanie umiejętności opowiadania historii.

Zajęcia oparte są na metodzie pracy tej grupy – działanie teatralne rodzi się tutaj poprzez ruch, zabawę, grę. Program warsztatów będzie obejmować ćwiczenia ruchowe, elementy clownady i improwizacji. Bardzo ważnym elementem obecnym w pracy zespołu NIE jest akcentowanie fizyczności aktora na scenie, jego wrażliwości, odkrywanie szczególnej naiwności oraz gotowość do zabawy jaką ma w sobie clown. Do tej otwartości, świeżości ekspresji aktorzy docierają poprzez ruch, aby otworzyć i wydobyć ekspresję ciała. Warsztaty NIE uczą również zespołowości, pracy w grupie, wspólnego bycia na scenie.

Inną ważną częścią programu warsztatów będzie muzyka – rytm, dźwięk, pieśni przenikają spektakle zespołu NIE, są częścią ich myślenia o teatrze i pracy, ważną formą ekspresji. Kolejnym istotnym elementem programu zajęć będzie rozwijanie umiejętności opowiadania historii oraz improwizacji.

Zajęcia zakończą się otwartym pokazem rezultatów pracy warsztatowej.

Zajęcia poprowadzą: Kjell Moberg i Kieran Edwards
Wiek uczestników: 13 +

12 grudnia (niedziela), godz. 19.00,

HartOFFanie Teatrem – wieczór 74. „Katastrofa" („Katastrophe") Agrupación Señor Serrano (Hiszpania)

Absurdalna bajka o ludzkiej cywilizacji nieustannie dążącej do katastrofy. Świat spektaklu tworzy czterech aktorów, jedenaście figurek i setki żelowych miśków. Spektakl stawia pytanie o źródła ludzkiej przemocy w kontekście obserwacji i manipulacji przemocą wyzwalaną przez siły natury. Zespół został nagrodzony Srebrnym Lwem w kategorii „Teatr" na Biennale w Wenecji w 2015 roku.

bilety: 15 zł (przedsprzedaż do 11.12.), 20 zł (w dniu spektaklu)
miejsce: Bytomskie Centrum Kultury, sala ToTu

Zespół, który zrobił furorę na tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu TEATROMANIA powraca do Bytomia! W grudniu będziemy mieli okazję zobaczyć ich szalone przedstawienie „Katastrofa".

Agrupación Señor Serrano to hiszpański zespół, który w swojej pracy łączy grę aktorską, elementy techniki lalkarskiej, gry przedmiotem i multimedia, teatr, film i muzykę, aby – jak w spektaklu „A House in Asia", który widzieliśmy na TEATROMANII 2015, czy jak w przedstawieniu „Katastrofa" – opowiadać o współczesnej kulturze.

W spektaklu „AHIA" zderzali nawiązania do ataku na dom Osamy Bin Ladena, cytaty z „Moby Dicka" czy fragmenty westernów, by opowiadać o naszym świecie, w którym mieszają się rzeczywistość i jej kopie. W „Katastrofie" - przewrotnej, absurdalnej bajce o ludzkiej cywilizacji nieustannie dążącej do katastrofy świat spektaklu tworzy czterech aktorów, jedenaście figurek i setki żelowych miśków. To ci właśnie bohaterowie przedstawienia - żelowe miśki - padają tu ofiarą trzęsień ziemi, wycieków ropy naftowej, wojny, eksterminacji. A wszystko to odgrywane jest na scenie za sprawą... chemicznych eksperymentów i reakcji. Spektakl stawia też pytanie o źródła ludzkiej przemocy w kontekście obserwacji i manipulacji przemocą wyzwalaną przez siły natury.

Zespół został nagrodzony Srebrnym Lwem w kategorii „Teatr" na Biennale w Wenecji w 2015 roku.

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z zespołem.

13 grudnia (niedziela), godz. 18.00

HartOFFanie Teatrem: Teatr Interaktywny- wieczór 75. - „Siostry".

Teatr Interaktywny to tymczasowa nazwa zespołu, a zarazem metody pracy grupy młodych ludzi, którzy pod opieką instruktorów zrealizowali dotychczas trzy projekty: „Córka", „Judyta" i „15+". Projekt prowadzi Marcin Drzazga, biorą w nim udział m.in. uczennice śląskich liceów i studentki. Projekt jest autorskim działaniem całej grupy.

bilety: 5 zł
miejsce: sala ToTu

Teatr Interaktywny to połączenie działań teatralnych i warsztatowej pracy pedagogicznej. Metoda teatru interaktywnego wywodzi się z doświadczeń brytyjskich praktyków dramy, lecz w Bytomiu podlega pewnej modyfikacji poprzez wykorzystanie środków teatralnych skierowanych na zmysły i emocje widza. Wyjątkowość bytomskiej edycji projektu polega na połączeniu teatru metaforycznego, działań improwizacyjnych oraz działań podejmowanych przez publiczność.

Najnowszy pokaz - „Siostry" - dotyczyć będzie relacji oraz oczekiwań rodziców i ich wchodzących w dorosłość dzieci. Czy jesteśmy w stanie zaakceptować decyzje naszych dzieci? Czy potrafimy oprzeć się ambicjom kochających rodziców?
(na podstawie materiałów zespołu)

HartOFFanie Teatrem to cykl prezentacji spektakli zrealizowanych przez niezależne zespoły teatralne. To zarazem swego rodzaju zderzenie przedstawień prezentujących różne teatralne poetyki oraz zespołów już uznanych i cieszących się renomą, z młodymi utalentowanymi grupami, którym pragniemy dać szansę prezentacji. HartOFFanie Teatrem to niepokorne zjawiska, idące pod prąd tendencje. Najodważniejsze tematy i interesujące realizacje. Niebanalne spotkania z twórcami.

(-)
Materiał Teatru
5 grudnia 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia