Grupa Coincidentia Na Woli

Krwawa Jatka - reż: Łukasz Kos - Teatr Na Woli Warszawa

Teatr Na Woli zaprasza, 19 i 20 kwietnia, na gościnne spektakle Grupy Coincidentia "Krwawa jatka". Tekst Michała Walczaka wyreżyserował Łukasz Kos.W pustym przedszkolu zapada zmierzch. Nieruchome zabawki śpią na półkach. W powietrzu unosi się zapach krupniku. Para lalkarzy po zakończonym spektaklu pakuje lalki. On zamyślony zmywa makijaż. Ona ociera łzę. Nagle słyszą szelest. Barbara odwraca się zaniepokojona. Maciej wpatruje się w ciemność. W mroku coś drgnęło. Barbara krzyczy. TO nadciąga

"Krwawa Jatka" to spektakl oparty na faktach, rekonstrukcja ostatnich miesięcy życia pary ambitnych młodych ludzi, zakończonego tragicznym finałem. Barbara i Maciej marzą o niezależności. Karierze i sławie. Kiedy okazuje się, że spodziewają się dziecka - pojawia się lęk o przyszłość. Kryzys potęguje napięcie. Gdzie znaleźć etat? Z czego zapłacić ZUS? Jak dostać kredyt? Przygarnia ich dyrektorka renomowanego warszawskiego przedszkola, kształtna Pani Jola. Czy w jej przedszkolu będą bezpieczni? Czy Pani Jola ma szczere intencje? Czy jest sens się rozmnażać w świecie, który wypadł z formy, w którym zmarli powracają, lalki ożywają, a demony czyhają nawet na placu zabaw? Witajcie w rzeczywistości, która coraz bardziej przypomina horror klasy B, a nawet C. Będzie krwawo.

Uwaga! Przedstawienie tylko dla widzów dorosłych. 

Strzeż się! Każde zadraśnięcie może obudzić bestię.

"Zawsze chciałem napisać sztukę krwawą, pełną przemocy, paskudnych postaci, makabrycznych pomysłów i niesmacznych żartów. Długo nie było okazji, brakowało inspiracji, zainteresowanego teatru. W międzyczasie nadciągnął kryzys, spadł jeden samolot i zdarzyło się kilka medialnych horrorów. Kiedy Grupa Coincidentia zaproponowała mi współpracę, wiedziałem, że nadszedł czas na "Krwawą Jatkę". W czasie kryzysu ludzie zmieniają się w wampiry. Za bezpieczeństwo i karierę gotowi są zapłacić krwią - własną i cudzą. Zwłaszcza cudzą. Bohaterowie sztuki zarabiają wystawiając w przedszkolach własne wersje baśni. To punkt wyjścia akcji, w której makabreska przeplata się z konwencją teatru lalek, a sensacja miesza z komedią obyczajową, by osiągnąć formę specyficznie polskiego horroru.

Podczas wymyślania makabrycznych scen, (moja ulubiona - jedzenie mózgu aktorki) pojawiło się marzenie. Hiszpanie i Włosi, Francuzi i Brytyjczycy mają swoje szkoły horroru, z tradycjami, mistrzami, charakterystycznymi motywami. Może i my powinniśmy stworzyć naszą szkołę horroru? Doświadczenie w makabrze mamy jak mało który naród. To się da przekuć na siłę. Niestety, nad polskim horrorem filmowym podobnie jak nad piłką nożną od lat ciąży klątwa nieudolności. Profesjonalna krwawa jatka jest marzeniem radykałów, śmiesznym horrorem klasy B, który raz na jakiś czas - staje się niepokojąco realny." /Michał Walczak/

Premiera - 10 października 2011

www.grupacoincidentia.pl

Spektakl zrealizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Orange, w ramach stypendium "Młoda Polska" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz we współpracy z Akademią Teatralną, Wydziałem Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku.

(-)
Materiał Teatru
20 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...