Gwiazda Edwarda Kłosińskiego błyszczy w Łodzi

uroczyste odsłonięcie gwiazdy E. Kłosińskiego

Łódzka Aleja Gwiazd wzbogaciła się o kolejne nazwisko - 16 marca o godzinie 16.00 w ramach wydarzenia towarzyszącego XV Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych dokonano uroczystego odsłonięcia gwiazdy Edwarda Kłosińskiego.

Prócz miejskich notabli zjawili się także goście honorowi - żona Kłosińskiego Krystyna Janda oraz dwóch jego synów Adam i Andrzej. Troje członków najbliższej rodziny dokonało uroczystego odsłonięcia gwiazdy operatora, który zmarł w styczniu ubiegłego roku.  

Edward Kłosiński to jeden z najbardziej znanych polskich operatorów filmowych. Z Łodzią, stolicą polskiego przemysłu kinematograficznego, łączyło go wiele - był absolwentem wydziału operatorskiego PWSTiF. Przy jego udziale zrealizowanych zostało wiele filmów należących do nurtu kina moralnego niepokoju, a najbardziej znane produkcje, które współtworzył, to Panny z Wilka, Ziemia obiecana, Człowiek z marmuru, Człowiek z żelaza, Kronika wypadków miłosnych, Matka Królów, Wodzirej i wiele innych.  

Po uroczystości odsłonięcia gwiazdy organizatorzy zaprosili wszystkich zgromadzonych do Muzeum Kinematografii, gdzie o godzinie 17.00 odbyło się spotkanie z udziałem reżyserów światła, operatorów i reżyserów poświecone twórczości filmowej Edwarda Kłosińskiego. Stanowiło ono dopełnienie przeglądu filmów operatora, które mogliśmy oglądać w miniony weekend w Muzeum Kinematografii oraz wystawy fotograficznej dotyczącej teatralnej twórczości Kłosińskiego, którą przez cały czas trwania Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych można oglądać w foyer Teatru Powszechnego. Wystawa składa się ze zdjęć spektakli, w których Kłosiński pełnił funkcję reżysera światła - można obejrzeć m.in. fotografie przedstawień Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Polonia w Warszawie.

Olga Ptak
Dziennik Teatralny Łódź
17 marca 2009

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia